Slovensko má novou vládu premiéra Dzurindy

B r a t i s l a v a -

Rozdělení ministerských křesel
Devět míst bude patřit SDK, která ve volbách získala jen o 0,7 procenta méně hlasů než vítězné Mečiarovo HZDS. Šest ministerských funkcí si prosadila postkomunistická Strana demokratické levice, jež je třetí nejsilnější stranou. Tři křesla připadnou poprvé od roku 1992 Straně maďarské koalice a dvě Straně občanského porozumění. Ta za tento ústupek získala příslib ostatních, že budou podporovat Schustera na funkci hlavy státu.
V novém kabinetu má za sebou 13 členů zkušenosti z předchozích vlád, zástupci SMK a Machová jsou zcela nováčky v exekutivě. Jedenáct nových ministrů bývalo členy komunistické strany, což je ale nejméně ze slovenských vlád po roce 1993.

Předseda vlády:
Mikuláš Dzurinda (SDK)

Místopředsedové
 - pro legislativu: Ľubomír Fogaš (SDĽ)
 - pro lidské práva Pál Csáky (SMK)
 - pro ekonomiku Ivan Mikloš (SDK)
 - pro evropskou integraci Pavol Hamžík (SOP)

Ministr
 - vnitra Ladislav Pittner (SDK)
 - obrany Pavol Kanis (SDĽ)
 - hospodářství Ľudovít Černák (SDK)
 - financí Brigita Schmögnerová (SDĽ)
 - zemědělství Pavol Koncoš (SDL)
 - zahraničních věcí Eduard Kukan (SDK)
 - kultury Milan Kňažko (SDK)
 - spravedlnosti Ján Čarnogurský (SDK)
 - výstavby a veřejných prací István Harna (SMK)
 - dopravy, pošt a telekomunikací Gabriel Palacka (SDK)
 - privatizace Mária Machová (SOP)
 - práce, sociálních věcí a rodiny Peter Magvaši (SDL)
 - zdravotnictví Tibor Šagát (SDK)
 - školství Milan Ftáčnik (SDL)
 - životního prostředí Laszlo Miklos (SMK)

Jmenování nové slovenské vlády uvítala Evropská komise. "Evropská komise vítá jmenování nové vlády. Za důležité považuje, že do ní byli zařazeni zástupci maďarské menšiny," uvedla Lousewies van der Laanová, mluvčí komisaře Hanse van den Broeka. "Vítáme také záměr vlády aktivně usilovat o intergraci do Evropské inie, zejména o splnění politických kritérií," dodala.

Mečiar podal demisi ve čtvrtek
Novým předsedou parlamentu se stal šéf Strany demokratické levice Jozef Migaš (http://www.sdl.sk/predstavitelia_migas.htm ). Do jeho rukou podal ve čtvrtek večer demisi dosavadní předseda slovenské vlády Vladimír Mečiar. Podobně Migaš v roli zastupujícího prezidenta jmenoval  Dzurindovu vládu.
Předseda HZDS Vladimír Mečiar se na prvním zasedání nově zvoleného parlamentu vzdal mandátu. Poslanecký slib sice složil, ale vzápětí oznámil, že se mandátu vzdává. Ten získal bývalý ředitel Slovenské informační služby Ivan Lexa. Političtí analytici předpovídají, že Mečiar tak chce Lexu chránit před trestním stíháním. Lexa je totiž podezřelý, že SIS pod jeho vedením unesla syna bývalého prezidenta Michala Kováče.
Slavný operní zpěvák Peter Dvorský zvolený za Stranu občanského porozumění se mandátu vzdal už před zahájením shcůze parlamentu.

Dosavadní vývoj
Jednání vedoucí k dohodě vůbec nebyla lehká. SDL, vědoma si své důležitosti, protože bez ní se vláda složit nedá, si diktovala podmínky. "SDL odmítá poměrný systém a chce víc ministrů, než jí podle výsledků voleb náleží. Strana maďarské koalice nemusí koaliční smlouvu podepsat za každou cenu," řekl předák maďarské koalice Béla Bugár. Podobně se už vyjádřil i lídr SOP Pavol Hamžík, jenž spolu s Bugárem obvinil demokratickou koalici a postkomunisty z uzavření tajné bilaterální dohody proti zbytku koalice.
Lídr SDK Mikuláš Dzurinda, který vede jednání a kandiduje na post premiéra, přiznal, že jednání se protahují. "Veřejnost čeká víc. I já bych si to přál," řekl, ale ubezpečil, že zdárný konec jednání je jistý.
Z kuloárů pronikla informace, že levicová strana neustále napadá Stranu maďarské koalice a chce získat křesla na její úkor. Lídři SDL prý tvrdí, že jejich strana má nyní značnou zahraničněpolitickou váhu, protože v Evropě vládnou levicové strany. "Ano, tohle zaznělo. Já k tomu řeknu jen toto: všichni by si měli uvědomit, že naše účast ve vládě je jednou z podmínek obnovení jednání o vstupu země do EU," říká maďarský předák Béla Bugár.

Předseda Strany občanského porozumění a primátor Košic Rudolf Schuster, který kandiduje na slovenského prezidenta

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

Nový předseda slovenského parlamentu, předseda Strany demokratické levice Jozef Migaš


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video