Slovák, kterého Írán označil za agenta CIA, se vrátil do Bratislavy

  • 14
Podobně šokujícím způsobem, jakým se šestadvacetiletý Slovák Matěj Valuch objevil před více než třemi týdny dny ve vysílání íránské státní televize jako špión americké CIA, se dnes dopoledne objevil živý a zdravý na tiskovce slovenského ministerstva zahraničí v Bratislavě.

"Jmenuji se Matěj Valuch, do Íránu jsem přišel v roce 2008," začínal vyprávět před třemi týdny Slovák oblečený v saku a bílé košili, s dlouhými blonďatými vlasy v pořadu íránské státní televize. Mimo jiné se v něm přiznal, že důstojníkovi americké tajné služby CIA posílal osobní údaje Íránců, které v rámci svojí profese "zprostředkovatele práce" v Íránu oslovil. Íránci oznámili, že Valuch byl zatčen pro "podezření z ohrožování státní bezpečnosti".

Šestadvacetiletý Valuch se dostal do Íránu ještě během svého bakalářského studia na Ekonomické fakultě Univerzity Matěje Bela v Banské Bystrici. Podle informací slovenského deníku Sme kvůli pobytu v Íránu studium už v letech 2008-2009 přerušil. V Íránu pobýval na základě turistického víza. Valuch přitom neuměl persky a ovládal jen angličtinu.

Schůzka v Mnichově

Rodičům, kteří novinářům tvrdili, že přece dělal "normální práci", se Valuch naposledy ozval loni 10. prosince, kdy domů do Dubnice nad Váhom jen zavolal: "Mami, nějak se mi to zkomplikovalo, na Vánoce nestihnu přijít domů."  A pak se objevil po více než měsíci 17. ledna jako špión ve vysílání televize.

Potom se dlouhé dny alespoň navenek nic nedělo. Íránské úřady odmítly k Valuchovi pustit slovenské diplomaty. Pokud slovenské ministerstvo zahraničí nějaká jednání s Teheránem vedlo, tak neveřejně. Situace Valucha byla vážná, za špionáž pro USA se v Íránu často dává trest smrti, nejméně však hrozí několikaleté vězení.

Pro vývoj případu byla zřejmě klíčová nedělní osobní schůzka slovenského ministra zahraničí Jána Lajčáka s jeho íránským protějškem Ali Akbarem Salehim na mnichovské bezpečnostní konferenci. "Schůzka byla velice důležitá," uvedlo v neděli bez bližšího vysvětlení slovenské ministerstvo zahraničí.

Žádné další otázky

V pátek dopoledne se pak unavený, ale v pořádku vypadající Valuch objevil překvapivě před novináři na tiskovce slovenského ministerstva zahraničí. "Je to velmi příjemný pocit slyšet zase slovenštinu a vidět Bratislavský hrad," uvedl Valuch, který odmítl, že by byl špión a uvedl, že netuší, proč ho tak teheránské úřady označily.

"Nejlépe to vědí asi oni sami. Já jsem působil jako headhunter v Íránu - pracoval jsem na podobných projektech například na Slovensku nebo v Budapešti," uvedl Valuch. Na otázky přítomných novinářů neodpověděl a ministerstvo prohlásilo, že Valuch bude připraven odpovídat až za několik dní. Stejně tak nechtěla okolnosti propuštění slovenského mladíka odhalit ani slovenská diplomacie. 

Valucha propustili ve středu a po vyřízení dokumentů na slovenské ambasádě odletěl ve čtvrtek do Slovenska. Podle bratislavského ministerstva zahraničí Slovensko za propuštění Valacha Íránu nic nezaplatilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue