Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovensko chce pomoci s hledání kněze

  18:56aktualizováno  18:56
Slovensko požádalo Českou republiku o pomoc při hledání uneseného misionáře Pavla Suchoľáka v Kolumbii. Slovensko totiž nemá v zemi velvyslanectví. Povstalci v neděli podle agentury EFE unesli na severovýchodě českého kněze a jeho slovenského kolegu. Spolu s nimi zmizelo dalších nejméně osm lidí. Duchovní podle policie zadržují příslušníci Vojska národního osvobození (ELN).

Zmizení Suchoľáka potvrdil i Vatikán. Jméno české oběti, kněze Pavla Fakulače, není českým ani slovenským církevním zdrojům známo.

"Náš zastupitelský úřad v Mexiku kontaktoval zastupitelský úřad České republiky v Kolumbii, protože má velvyslanectví přímo v Bogotě," řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel. "Český zastupitelský úřad přislíbil maximální možnou pomoc a rovněž okamžité informování v případě nových skutečností."

O osvobození kněze usiluje i církev. Gandel nevyloučil, že se Bratislava obrátí i na Vatikán. Slovenští diplomaté ale zatím za nejschůdnější považují pomoc českého velvyslanectví v Bogotě.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil potvrdil, že čeští diplomaté v Kolumbii udělají pro osvobození slovenského misionáře vše, co bude v jejich možnostech. Český zastupitelský úřad je již se slovenskými úřady v kontaktu. Nyní podle něj čeká ještě na to, až jim slovenská strana upřesní, co přesně od Čechů očekává. "Uděláme pochopitelně vše, abychom jim vyšli vstříc," uvedl Pospíšil.

Únos kněze potvrdil i Vatikán
Zmizení Slováka Pavola Suchoľáka potvrdil rektor Misijního domu v  západoslovenské Nitře Ján Štefanec s tím, že mu tuto informaci potvrdili církevní představitelé z Vatikánu. Podle Štefance je Suchoľák misionářem Společnosti božího slova a v Kolumbii působí už dva roky.

Rektor Misijního domu v Nitře řekl, že Vatikán hodlá podniknout veškeré kroky k osvobození duchovního.

Podle informací Jána Štefance byl slovenský kněz unesen během jízdy autobusem z Medellína do Bogoty, přičemž spolu se Suchoľákem byli zajati dva další lidé, kteří cestovali s ním.

O víkendu zmizelo nejméně dalších osm lidí
Dalších pět lidí bylo o víkendu uneseno v Carolině, asi 110 kilometrů od Medellínu, známého jako centrum nelegálního obchodu s drogami. Členové druhé nejaktivnější organizace - Revolučních ozbrojených sil Kolumbie - donutili civilisty opustit vozidlo u silničního zátarasu.

Další tři lidi včetně dvou profesorů unesli rebelové na silnici mezi obcí La Ceja a Medellínem. V tomto případě není jasné, která ze dvou skupin je za únos odpovědná.

Podle nevládní kolumbijské organizace País Libre bylo od ledna 1996 do května letošního roku v Kolumbii uneseno 13 853 lidí, což je v průměru 213 měsíčně.

Bratislava pomohla při propuštění Pilipa a Bubeníka
Bratislava před časem pomohla Praze svými kontakty na Havanu během uvěznění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě, ale to podle Gandela byla spolupráce jiného druhu. Na Kubě mají své diplomaty obě republiky.

Nyní se slovenští diplomaté obrátili na české kolegy na základě dohody o spolupráci v konzulární oblasti, která počítá s poskytnutím pomoci v případě, že druhá země nemá v daném státu vlastní zastoupení.

Slovenští diplomaté požádali Českou republiku o pomoc v případě uneseného slovenského misionáře Pavla Suchóľáka (na archivním snímku).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz