Slovenská premiérka Iveta Radičová

Slovenská premiérka Iveta Radičová | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Slovenská vláda obstála, poslanci generálního prokurátora nezvolili

  • 9
Slovenský parlament má za sebou klíčové hlasování o kontroverzním generálním prokurátorovi Dobroslavu Trnkovi, s jehož případným zvolením spojila premiérka Iveta Radičová svůj odchod z funkce. Zákonodárci v tajné volbě Trnku nezvolili, kabinet tak krizi ustál a bude vládnout dál.

Podle serveru SME.sk pro Trnku hlasovalo 70 ze 150 poslanců, 17 bylo proti a 29 zákonodárců se zdrželo hlasování, 34 hlasů bylo neplatných. Na zvolení generálního prokurátora je přitom potřebné získat nadpoloviční většinu přítomných poslanců.

Post generálního prokurátora je neobsazený už od podzimu loňského roku a na Slovensku se stal předmětem dlouhých politických tahanic, které mohly skončit až předčasnými volbami. Premiérka Iveta Radičová totiž v případě zvolení Trnky opakovaně hrozila demisí.

Kontroverzní Trnka byl jediným kandidátem

Možnosti při hlasování

- Trnka by uspěl, nový generální prokurátor se bude volit veřejně.

- Parlament by zvolil Trnku, Radičová by podala demisi a jejím odchodem by padl celý kabinet.

- Novou vládu by pak mohla vytvořit současná čtyřkoalice. Musela by ale předložit nový vládní program a získat důvěru parlamentu.

- Nový kabinet mohl vytvořit opoziční Směr s některou z koaličních stran, nebo se vypsaly předčasné volby.

- Poslanci zvolí Trnku. Radičová neodstoupí a vláda bude pokračovat.

Zdroj: SME.sk

Dosluhujícímu prokurátorovi Dobroslavu Trnkovi, který se rozhodl znovu kandidovat, nemůže část koalice přijít na jméno a vytýká mu řadu sporných rozhodnutí.

Trnka kupříkladu zastavil trestní stíhání několika lidí podezřelých ze závažné hospodářské kriminality. A nejednoznačné bylo podle ČTK i jeho počínání u kauz kolem financování Ficova Směru-SD. Objevily se spekulace, že strana, která je nyní v opozici, chce staronového prokurátora udržet v křesle.

Vládní koalice čtyř stran proto vybrala jiného kandidáta Jozefa Čentéše, ten ale v prosincové volbě neuspěl. Nyní měl znovu kandidovat, v pátek však oznámil, že se o funkci generálního prokurátora ucházet nebude.

"Tato volba je pod takovým podezřením z údajného podplácení a údajného vydírání poslanců, že s takovou nechci být spojovaný," prohlásil Čentéš. Do volby tak míří jediný kandidát: Trnka.

Z hrozící krize se koalice snažila vykličkovat i prosazením veřejné volby generálního prokurátora. Narazila ale na rozhodnutí ústavního soudu, který vyhověl Trnkově stížnosti na průběh prosincové tajné volby a nařídil hlasování zopakovat.

Koaliční poslanci obstáli v testu důvěry

Důvodem bylo nedodržení tajného způsobu hlasování, protože vícero vládních poslanců si podle ČTK fotografovalo své hlasovací lístky, anebo hlasovali po dvou, aby je kolegové nepodezírali z podpory Trnky.

Koalice, která se ve sněmovně může opřít o těsnou většinu čtyř hlasů, proto s obavami očekávala, zda se podobný scénář nezopakuje i při dnešní tajném hlasování. Volba tak byla mimo jiné i testem vzájemné důvěry ve vládní koalici. V té poslanci tentokrát obstáli.

Zákonodárci také odvrátili další podobné tahanice. Příští hlasování o šéfovi prokuratury bude zřejmě už veřejné, protože parlament podle serveru SME.sk díky koaličním poslancům přehlasoval veto prezidenta a znovu schválil zákon zaručující veřejnou volbu generálního prokurátora a dalších funkcionářů volených parlamentem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video