Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováky rozděluje hon na medvědy

  21:56aktualizováno  21:56
Na Slovensku znovu zaútočil medvěd na člověka. Ján Mizerák, šéf Státní ochrany přírody, je přesvědčen, že se medvědi přemnožili a je třeba jich polovinu - tedy 400 - postřílet. Proti zvažovanému vybíjení medvědů se ostře staví Poláci.

Podle některých se medvědi na Slovensku přemnožili | foto: ČTK

Procházka do lesa se minulou neděli Imrichu Miklovi nevydařila. Zastavil na lesní cestě v Sebechlebech u Banské Štiavnice. Vystoupil z auta, na uchu mobil, když v tom se na něj z houští vyřítil medvěd. Zbytek dne strávil v nemocnici v Krupině, kde mu ošetřovali poškrábanou tvář, hrudník a ruku.

"Počet medvědů ve slovenských horách je kritický," notují si myslivci a úředníci na slovenském ministerstvu životního prostředí. Navíc v tuto dobu v Tatrách dozrávají borůvky a maliny. Sběrači okupují lesy od rána až do večera a případů, kdy se lidé střetnou s medvědem, přibývá. Zvířata, která se živí lesními plody, útočí ročně v 5 až 10 případech.

"Jsem zděšen. To, co se na Slovensku děje, je kampaň zaměřená proti medvědům. Myslivci se snaží u lidí vzbudit paniku, aby je ministerstvo podpořilo a povolilo střílení," říká Robin Rigg, Angličan, který se výzkumem divokých zvířat na Slovensku zabývá už deset let.

Poláci medvědi chrání, žije jich tam kolem stovky
Spor slovenské veřejnosti už překročil i hranice země. Poláci se totiž obávají, že při by tak masovém vybíjení, zahynula i ta zvířata, která střídavě žijí na slovenské a polské straně Tater.

"To, k čemu se Slováci chystají, je řež divokých zvířat," varoval Krzysztof Cudzich, šéf ochrany přírody v obvodu nad Mořským okem v polské části Tatranského národního parku. V Polsku medvědy chrání, žije jich tam kolem stovky. Polští ochranáři jsou připraveni intervenovat i u Evropské unie.

"Nejlepší by bylo, kdybychom se se Slováky dohodli alespoň na vytyčení pásu podél polských i slovenských hranic, kde by bylo střílení medvědů zakázané," řekl listu Gazeta Wyborcza Slawomir Mazurek, mluvčí polského ministerstva životního prostředí.

Slovenské úřady však zatím zprávu o masovém střílení divokých zvířat popírají. "Zabít za rok 400 zvířat není reálné. Zatímco ročně povolujeme zabití 70 i více zvířat, nakonec bývá zastřeleno ne víc než čtyřicet ročně," vysvětlila mluvčí slovenského ministerstva životního prostředí Dáša Uhliarová.

Pokud není medvěd agresivní, nesmí se zabít
Pokud medvěd není agresivní, nemůžou ho myslivci zabít jen tak. "Nesmíme odstřelit medvěda, který má víc než 100 kilo, což je absurdní. Dospělý jedinec váží až 3 metráky, takže stokilová jsou jen mláďata!" stěžoval si slovenskému tisku ředitel Slovenského mysliveckého svazu Imrich Šuba.

"Abyste nejdřív medvěda zvážili a pak na něj teprve zamířili!" kroutil hlavou i Ján Gajdoš, který vloni z drápů medvěda vyklouzl jen o vlásek. Tento argument však ochranáři neuznávají. "Myslivci vždycky chtěli mít co největší trofej.

A pak málem vyhubili všechny samce. Samice, které mívají pod sto kilo, pak zůstávaly a rovnováha mezi zvířaty byla narušená," řekl Rigg a dodal, že problémy jsou většinou s takzvanými kontejnerovými medvědy, kteří obcházejí horské chaty a živí se odpadky.

"Lepší řešení než jich polovinu vystřílet je uzavřít koše, aby se do nich zvířata nemohla dostat. Anebo jako to dělají v Polsku – stáda ovcí chránit elektrickými obvody. S tím se ale od šedesátých let na Slovensku nic neudělalo," míní.

                Medvědi na Slovensku

* Kolik jich je? Přesný vědecký výzkum neexistuje. Podle současných odhadů je jich maximálně 800. Toto číslo však mnozí ochranáři považují za nepodložené. Ve třicátých letech byli medvědi málem vyhubeni, tehdy jich zde bylo mezi 20 a 60.

* Jak se chovat v lesích, kde žijí? Nesbírejte lesní plody od časného rána až do pozdního večera. Zvířata, která jsou odkázaná na tento druh potravy a nemají možnost se v klidu napást, mohou být agresivní.

* Dělejte hluk, zpívejte si, povídejte si, choďte ve skupině a po stezkách. Přespávejte na horských chatách, nekrmte divoká zvířata. Nenechávejte zbytky jídla v kontejnerech a odpadkových koších poblíž horských chat.

* Nevařte v přírodě kořeněná, voňavá jídla. Medvědy lákají všechny neobvyklé pachy, tedy i parfémy či dámské vložky. Nenechávejte jídlo ve stanu, kde spíte. Nelehejte si poblíž chaty, kam může medvěd chodit pro odpadky. Neuléhejte těsně vedle malin, borůvek nebo brusinek.

* Co dělat při setkání? Neodhánějte ho. Pomalu ustupujte, neutíkejte, nekřičte.

* Co dělat, pokud medvěd zaútočí? Ochranáři doporučují lehnout si na zem, chránit si hlavu a krk a čekat, až odejde. Neútočte, abyste nevyprovokovali protiútok.

                                                          Zdroj: www.medvede.sk
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, které pohánějí...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Kdo je Poche, kvůli němuž může padnout vláda, která ještě ani nevznikla

Miroslav Poche na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017)

Jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš mají i osobní důvod, proč nechtít, aby se novým ministrem zahraničí...

Další z rubriky

Metropole Saúdů v ohrožení, jemenští povstalci na ni vypálili rakety

Hútíovci, jemenští šítitští povstalci, v Saná (1. dubna 2015).

Saúdskoarabská armáda v neděli sestřelila nespecifikované množství raket mířících z Jemenu na metropoli Rijád. Podle...

Erdogan obhájil mandát už v prvním kole, největší soupeř uznal porážku

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po sečtení 99 procent hlasů mu v...

Za Erdogana se vše zlepšilo, vyhraje, věří jeho fanoušci po skončení voleb

Turecký prezident Tayyip Erdogan vhodil lístek do urny společně se svými vnuky....

Přestože v Turecku teprve probíhalo sčítání volebních hlasů, příznivci současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz