Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci za informace od úřadů neplatí

  11:31aktualizováno  11:31
B r a t i s l a v a - (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Roční české zkušenosti se zákonem o svobodném přístupu k informacím posloužili k tvorbě podobného předpisu na Slovensku, který začal platit od začátku letošního roku. „Slovenští poslanci jsou v mnoha ohledech tvrdší než Češi,“ hodnotí jeden z tvůrců tuzemské verze Oldřich Kužílek. „Více se zde prosazuje zásada, že na veřejné peníze neplatí jakékoliv tajemství.“ Prakticky to znamená, že všechny organizace, které platí stát, musejí o sobě poskytovat informace.

V Česku se zatím této povinnosti zříká například Fond národního majetku. „Za vyhledávání informací není nutné na Slovensku platit,“ dodává Kužílek. I v tom jsou tedy východní sousedé dále, protože v Česku se na některých úřadech platí nejen diskety či papíry, ale i čas, který úředník stráví při vyhledávání odpovědi na položený dotaz.

Vysokých požadavků na informační otevřenost se však obávají slovenští soudci. “Podle procesního práva zatím platí, že rozsudek i soudní projednávání případu jsou veřejné, ale písemná forma rozsudku je pro veřejnost nedostupná,” uvádí jednu výhradu tisková mluvčí slovenského ministerstva spravedlnosti Andrea Krajniarová. Informační zákon však vyžaduje, aby bylo možno do rozsudků nahlédnout nebo si pořídit kopie.

“Poskytování informací brání nedostatek počítačů,” vyslovuje druhou obavu předsedkyně soudu v Bánské Bystrici Jana Dubovcová. “Ze 32 soudců na okresním soudě jich používá počítač jen devět.” Ještě tvrdší je její kolegyně Eva Handlová: “I takové velké soudy, jako jsou v Humenném nebo v Bratislavě, nejsou počítači vybaveny vůbec.” Zároveň ovšem přiznává, že mnohé soudy počítače mají, ale místo soudců je používají administrativní pracovníci pro vedení ekonomické agendy.

Konzultant vládních úředníků i nestátních organizací, které informační zákon parlamentem protlačili, Milan Galanda k tomu trochu vzletně říká: “Jsme sice chudá země, ale lze spočítat, kolik stojí demokracie?” Podle soudkyně Evy Handlové je však jasná odpověď na požadavky ohledně informací: “Nejsou peníze.”

“Výroky soudů jsou zkreslovány novináři,” uvádí třetí důvod obav z uvolnění stavidel informací pro veřejnost Eva Handlová. Vysvětlení tohoto rozporu vidí redaktorka rádia Twist Katarína Marettová v uvažování soudců: “Spravedlnost stojí nad zákonem - a potom se stane to, že kvůli procesu s bosem podsvětí legislativci už třikrát změnili zákon.” Takové případy novináři samozřejmě komentují ne vždy podle představ soudců. Podle mnohých soudců však tkví problém v neschopnosti a mnohdy zlé vůli žurnalistů.

Pro tento spor nabízí po ročních zkušenostech z Česka Oldřich Kužílek vyvětlení: “Žadatel o informace je vždy laikem a ptá se odborníka. Ten však není zvyklý hovořit jen o jádru problému a bere snahu o zjednodušení jako útok na svoji kompetenci.”

Tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Andrea Krajniarová odhaduje, že při současném tempu zavádění počítačů na soudech, by mohli soudci dostát svým povinnostem z informačního zákona za tři až čtyři roky. Zákon ovšem platí již několik dnů.

“Černého Petra má v rukou justice. Není však v penězích, ale v zastaralém myšlení,” shrnuje dlouhé debaty nad informačním zákonem Jana Dubovcová. “Zatím o informování veřejnosti jen přemýšlíme, ale nic pro to neděláme.”

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz