Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci se nechtějí sčítat, komisaři se jich bojí

  14:41aktualizováno  14:41
Pouhých sedm procent Slováků vyplnilo formuláře ke sčítání lidu na internetu, nehrnou se ani do těch papírových. Celoevropsky koordinovaná akce je na Slovensku špatně připravená. Lidé se mimo jiné bojí o anonymitu, a sčítání tak může skončit fiaskem.

Kolik přesně je Slováků? To se možná nedozvíme, nechtějí se sčítat. | foto: Profimedia.cz

Sčítání lidu je zcela anonymní. Tak dobře, není. Ale je strašně důležité, když se ho nezúčastníte, porušíte zákon. Ba ne, je to jen na vás, dělejte, jak chcete, žádný postih vám nehrozí. Slováci dostávají od svých politiků a úředníků v těchto dnech notnou mediální masáž, ze které má velká část národa v hlavách zmatek.

Protichůdná tvrzení o sčítání lidu, které na Slovensku vyvrcholí v pondělí, se negativně odrážejí na přístupu obyvatel k celoevropsky koordinované akci. Slovensku kvůli tomu hrozí velká sčítací blamáž.

Za jiných okolností by následující údaj byl velmi překvapivý. Internetovou formu sčítání (tato možnost skončila už začátkem týdne) zvolilo na Slovensku sedm procent lidí, což je ve srovnání s Českem, kde to byla více než čtvrtina celé populace, zarážející nepoměr.

Vše začal Lubomír Kopáček

Stačí se však podívat, co se strhlo chvíli po spuštění akce, a malá obliba formulářů putujících na adresu statistického úřadu má vysvětlení. Všechno začal jistý Lubomír Kopáček, bezpečnostní analytik, který ve své analýze na internetu zpochybnil oficiální tvrzení statistického úřadu o anonymitě sčítání.

Logo slovenského Sčítání lidu 2011

Číselné kódy, které musí lidé na anonymní sčítací archy lepit, umožňují jejich snadnou identifikaci. "Pro statistické účely to není vůbec potřebné. Komu jde o tyto údaje? Zpravodajské službě? Policii? Nadnárodním korporacím?" tázal se Kopáček a přes média se ke Slovákům začalo šířit jeho doporučení nelepit identifikační štítky na sčítací archy.

Oficiální posvěcení dostala jeho obava minulý týden, kdy jeho podnět prošetřil Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a dal mu za pravdu, že jde o nepřípustný zásah do soukromí.

Lidé komisaře často agresivně vyháněli

V tu chvíli začaly z radnic chodit zprávy o rezignaci desítek sčítacích komisařů, zejména z Bratislavy. Lidé jim prý odmítali odevzdávat archy v obavě ze zneužití osobních údajů, často je agresivně vyháněli. Ve slovenských médiích se objevily informace, že komisaři jsou navíc špatně vyškolení a nejsou schopni pomoci s vyplňováním archů mezi romskou menšinou.
 
Statistickému úřadu nezbylo než přiznat, že dřívější tvrzení o anonymitě sčítání není tak docela pravda, a bouřlivá diskuse se z bratislavských paneláků přesunula mezi politickou elitu země. Zatímco obvykle nijak jednotné duo, prezident Gašparovič a premiérka Radičová, se ve vzácné shodě snažilo lidi uklidňovat a přesvědčit o smyslu sčítání, ministr vnitra Lipšic se vyjádřil méně motivačně.

"Je to každého osobní rozhodnutí, žádný postih za to nehrozí," citoval deník SME ministra, který za nepřipravenost sčítání ostře kritizoval statistiky. Pravda je, že sčítací ostuda hrozí na Slovensku i ze zcela prozaického důvodu: za bojkot tu na rozdíl od Česka nikdo nedostane desetitisícovou pokutu.

Do hry vpadla i národnostní karta

Aby nebylo sporů málo, do hry vpadla i národnostní karta. Maďarská menšina potřebuje kvůli možnosti používání vlastního jazyka evidovat co největší procento lidí, proto se objevily spekulace, že maďarský šéf ÚOOÚ načasoval stížnost na zásahy do soukromí na dobu vrcholícího sčítání, aby se akce zúčastnilo co nejméně Slováků. Úřad přitom mohl zkoumat anonymitu sčítání klidně už před třemi lety, kdy bylo jasné, jak bude akce probíhat.

Politici vládní koalice teď chtějí vedení obou úřadů odvolat. Důvěru lidí v akci, která vyjde na 30 milionů eur, to však nejspíš nevrátí. Statistici prý mají řešení: když odevzdá archy málo lidí, zbytek se dopočítá jako při průzkumech veřejného mínění.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rohingové se smějí vrátit do Barmy. Mělo by to ukončit vlnu represí

Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017)

Barma a Bangladéš podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy. Bangladéšské úřady uvedly, že...

Trump pokračuje v tradici. V Den díkůvzdání omilostnil dva krocany

Trump udělil milost...krocanovi

Den díkůvzdání zpestřil Američanům už posedmdesáté tradiční rituál, při němž udělil americký prezident Donald Trump...

Zeman v Moskvě otevřel výstavu pokladů a přimluvil se za propuštění teologa

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil otevření výstavy Poklady Pražského hradu ve...

Víc než stovku historických předmětů včetně relikviářů ze 14. století, nebo o dvě stovky let staršího bronzového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz