Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci přestali jezdit na Ukrajinu, bojí se smrtící chřipky

  10:02aktualizováno  11:35
Slovensko-ukrajinský hraniční přechod zeje prázdnotou. Sem tam celníci někoho odbaví, většinou Ukrajince. Ze Slovenska na východ nemíří skoro nikdo, píše deník SME. Důvodem je chřipková epidemie, která si na Ukrajině vyžádala už 70 obětí. Sousední Polsko požádalo Brusel o urychlenou pomoc.

Ukrajinská prodavačka masa v Kyjevě se chrání rouškou (3. 11. 2009) | foto: AP

"O víkendu jsme úbytek lidí, kteří cestují ze Slovenska na Ukrajinu, ještě nezaznamenali. V pondělí se ale situace začala měnit," citoval SME mluvčí ředitelství slovenské pohraniční policie Agnesu Kopernickou.

Celníci kontrolovali spíše občany z Ukrajiny, kteří se po dušičkových svátcích vraceli na Slovensko a do Česka. Jen pár Slováků vyrazilo na opačnou stranu.

Slováci zpřísnili kvůli chřipkové epidemii na Ukrajině kontroly na hranicích a v Košicích svolali preventivní protiepidemiologickou komisi. Té se kromě hygieniků zúčastnili i zástupci státních zdravotnických zařízení, veterinární správy, policie a hasičů. Společně rozmýšleli další strategii.

Také na českém ministerstvu zdravotnictví se dopoledne sešli odborníci z řad lékařů, aby projednali opatření týkající se převážně očkování rizikových skupin obyvatel v Česku.

"Vybrali jsme čtyři skupiny lidí, které by měly dostat vakcínu jako první," řekl iDNES.cz šéf české vakcinologické společnosti Roman Prymula. "Budou to lidé s kardiovaskulárními potížemi, chronicky nemocní, dialyzovaní a transplantovaní pacienti a těhotné ženy."

Poláci vyzvali Brusel, aby urychleně pomohl

Polský premiér Donald Tusk vyzval Evropskou komisi, aby Kyjevu urychleně poskytla veškerou možnou zdravotní pomoc. "Charakter epidemiologické hrozby vyžaduje podle mě naléhavou akci na úrovni EU. Je to nejen v zájmu Ukrajiny, ale i Unie samé," napsal Tusk v dopise.

Polsko s Ukrajinou sousedí, navíc epidemie postihla hlavně bližší, západní část země.

Na Ukrajině zemřelo během chřipkové epidemii již nejméně sedmdesát lidí. Byly mezi nimi tři děti a dvě těhotné ženy. Kolik z nich připravil o život vir prasečí chřipky, není zatím jasné. Nějakým typem chřipky se ale dosud nakazilo přes čtvrt milionu Ukrajinců.

"Uvažuje se jak o variantě silné sezonní chřipky, tak té pandemické (prasečí)," uvedl český vakcinolog Roman Prymula a dodal, že by se mohlo jednat i o mutaci "prasečího" viru A(H1N1). "Ještě jsme neobdrželi data z Británie, kde by se mělo prokázat, o jaký typ jde." Výsledky se očekávají v nejbližších dnech.

Ukrajinská generální prokuratura se také začala zabývat tím, jestli úředníci místního ministerstva zdravotnictví boj s chřipkou nezanedbali. Zkoumá, jestli ministerští úředníci neporušili zákon při využití peněz ze státního rozpočtu na boj s virem A(H1N1) a také "pravidla boje s epidemiemi".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Najdete na iDNES.cz