Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Slováci požádali o české lékaře. V nouzi pošleme ty uniformované, vzkázal Vondra

  • 617
Slovenská ministerstva zdravotnictví a obrany se obrátila na Česko s prosbou o pomoc. Kvůli protestu podobnému české akci "Děkujeme, odcházíme" se Slováci obávají toho, že jim budou brzy chybět lékaři. Ministr obrany Alexandr Vondra uvedl, že v nouzi je možné poskytnout vojenskou zdravotnickou pomoc.

"V pondělí nám přišel oficiální dopis ze slovenského ministerstva zdravotnictví. Žádají nás o spolupráci našich lékařů s těmi slovenskými," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Nouzový stav na Slovensku

Slovensko v úterý vyhlásilo poprvé v jeho novodobých dějinách nouzový stav. Byl vyhlášen kvůli protestu nemocničních lékařů, kteří po vzoru české akce "Děkujeme, odcházíme" podali hromadně výpovědi. Výpovědní lhůta nyní běží necelým dvěma tisícům lékařů ze sedmi tisíc. Odchod doktorů by v zemi podle expertů paralyzoval péči o pacienty. Nouzový stav znamená, že Slovensko může povolat do služby dočasně i lékaře, kteří jsou ve výpovědi.

Slovenský ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik žádá české ministerstvo, aby mu obratem sdělilo počty lékařů, kteří by mohli odjet dočasně pracovat na Slovensko. V dopise píše, že Slováci poptávají především anesteziology, chirurgy a porodníky.

Podobnou žádost obdrželo i ministerstvo obrany, do jehož kompetence spadají vojenská zdravotnická zařízení, například Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích.

"Bude-li třeba, jsme ochotni poskytnout přátelské sousední zemi v nouzi vojenskou zdravotnickou pomoc," komentoval žádost ministr obrany Alexandr Vondra. Případné vyslání lékařů by musela posvětit česká vláda.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger v úterý na Slovensko napsal s tím, že osloví fakultní nemocnice a na situaci je upozorní. Vyzve je také, aby umožnily případným zájemcům odjezd za službou na Slovensko. Pak už bude záležet na rozhodnutí konkrétních doktorů a na dohodě s nemocnicí. Oficiální dopisy pro fakultní nemocnice z ministerstva odešly ve středu.

Víc, než oslovit fakultní nemocnice, podle Sršně české ministerstvo zdravotnictví nemůže udělat. "Jsme zřizovateli pouze omezeného počtu zdravotních zařízení," upozornil mluvčí. Ministerstvo má přímý vliv víceméně pouze na fakultní nemocnice.

Lékařský odborový klub už ústy předsedy Martina Engela avizoval, že české lékaře vyzve, aby na Slovensko nejezdili a nebyli za "stávkokaze". Právě český LOK Slovákům radil, jak na protest, aby byl efektivní.

Sami máme málo, zní z českých nemocnic

Podle předsedkyně Asociace nemocnic ČR a ředitelky Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslavy Kunové ale Slovensko s výraznou pomocí počítat nemůže. "V oblasti neonatologie není v celém Česku dostatek lékařů. Kdybychom je nechali odjet, sami sebe bychom poškodili," řekla iDNES.cz Kunová.

"Co se týká anesteziologů, situace je o něco lepší, ale je v podstatě obdobná. V oblasti chirurgie by se možná nějaký ten jednotlivec mohl vyskytovat. Pokud ale nebudou mít slovenské nemocnice anesteziology, chirurgové jim budou k ničemu," dodala Kunová.

Podle Kunové už například v Plzni odjezd na Slovensko odmítli anesteziologové a neonatologové. "Co se týká chirurgie, tak by se lékaři museli uvolňovat ve svém neplaceném volnu či dovolené, protože do přesčasových hodin už se nevejdou," dodala Kunová. Proto pochybuje, že by lékaři z českých nemocnic byli ochotní vypomáhat. "A pokud ano, muselo by to být ze slovenské strany tvrdě zaplacené," dodala ředitelka.

"Nemáme volné lékaře navíc, kdyby jich větší množství odešlo do zahraničí, ohrozili by péči u nás. Pokud by se lékaři rozhodli, museli by si
vzít neplacené volno či dovolenou." řekla Hana Szotkowská, mluvčí skupiny Agel. Agel provozuje a vlastní nemocnice v Česku i na Slovensku. Celkem v nich pracuje 1 100 lékařů. Kvůli protestní akci v sousední zemi eviduje 12 výpovědí a to v nemocnici provozované v Komárně.

Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala iDNES.cz řekl, že zatím neevidují žádnou prosbu ze Slovenska. "Na asociaci se zatím nikdo neobrátil a ani nevíme, že by se tak stalo u některé z členských nemocnic," uvedl Fiala. Asociace českých a moravských nemocnic sdružuje nefakultní zařízení.

Pokud by žádost k nemocnicím doputovala, Fiala nevěří, že jí lékaři z České republiky ve větší míře využijí. A to ani přesto, že v některých nemocnicích pracuje řada lékařů ze Slovenska. "Nejsou tolik spojeni s problémy Slovenska a kdyby, byť načas, odešli do sousední země, způsobili by problémy našim nemocnicím," vysvětluje Fiala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video