Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci opouštějí Hodonín

  13:29aktualizováno  13:29
Hodonín - Stále méně lukrativní se jeví Slovákům možnost dojíždět za prací na Hodonínsko, jen kousek za českou hranici. Zatímco vloni hodonínský úřad práce registroval téměř dva a půl tisíce zaměstnanců ze Slovenska, nyní ví o pouhé polovině. "Okres Hodonín neustále klesá v průměrné mzdě. Proto dělník, který jezdí pracovat třeba na měsíc, pojede tam, kde jsou dvakrát vyšší platy. Potáhne to třeba dál, na Mladoboleslavsko, kde má dvakrát víc peněz," míní ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

"Něco na tom bude," připouští jedna ze slovenských zdravotních sester v hodonínské nemocnici. "Ale zrovna já si nestěžuji. Jezdím sem už víc než deset let. Odjakživa se sem od nás jezdilo pracovat a někteří zase naopak dojíždějí z Hodonína na Slovensko. Kdo je zvyklý, zůstane," míní.

Podle statistik je kdysi atraktivní okres Hodonín co do mezd patnáctým nejslabším okresem v republice a neustále v žebříčku klesá. "Ještě ve dvaadevadesátém roce patřil k okresům s nejvyšší průměrnou mzdou v republice. Teď je na opačném konci," konstatoval ředitel Šťáva. "Zmizela totiž pracovní místa s vysoce nadprůměrnými platy: horníci a vojáci. Jestliže ze sedmdesáti tisíc práceschopných obyvatel zmizí deset tisíc nejlépe placených, průměr klesne."

Ze Slováků zůstali hlavně ti, kteří do Hodonína dojíždějí jen pár kilometrů, nejčastěji na kole. Jejich úbytek je znát na nezaměstnanosti v okrese. Po dlouhé době nezaměstnaných lidí ubylo. Rozdíl je vidět i ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. "V dubnu 2000 byla nezaměstnanost na třinácti a dvou desetinách procenta. V dubnu 2001 klesla na dvanáct celých devět desetin, což je více než dvě stě lidí. Není to ale jen úbytkem Slováků, ale i aktivní politikou zaměstnanosti," podotkl Šťáva.

Největší podniky ve městě ovšem žádnou změnu nepřiznávají. Podle nich je vše při starém. "Možná je Slováků tady méně než dřív, ale to není dáno ničím jiným než tím, jestli jsou dobří nebo špatní," tvrdí Petr Kopřiva, ředitel společnosti na zpracování mořských ryb Jan Varmuža.

V hodonínské nemocnici pracuje celkem pět set zaměstnanců. Z toho osmadvacet je Slováků. Ani tady se jejich úbytek na okrese nijak neprojevil. "Kdo ví, kde je jich vlastně méně," poznamenala Zita Nováková, zástupkyně ředitele nemocnice.
Odkud Slováků nejvíc ubylo, neví ani ředitel úřadu práce Šťáva.

"Je tady zhruba osmnáct tisíc podnikatelských subjektů. Bohužel nemáme čas vystopovávat, kde jich ubylo a proč. Je prodejna o pěti zaměstnancích, z toho jsou tři Slováci a teď už tam například není žádný. Tak se to nasčítá. Nyní čekáme, že o sezoně pár stovek Slováků zase přibude. Budou to česáči višní, broskví, meruněk," odhaduje Šťáva.

Zemědělský podnik v Mikulčicích na Hodonínsku přijme zanedlouho na dvě stě slovenských brigádníků. "Slováci jsou pracovitější, než zdejší lidé. Z devadesáti lidí, které k nám poslal úřad práce, padesát řeklo, že takovou práci dělat nebudou," uvedla personální pracovnice Zemědělského podniku v Mikulčicích, která však neřekla své jméno, protože není oprávněna podávat informace.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Z matematiky i češtiny propadlo u maturity více studentů než loni

(Ilustrační snímek)

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Z matematiky propadlo podle Cermatu 22,3...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz