Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci odsoudili po 30 letech zfilmovanou vraždu

  12:23aktualizováno  17:46
Slovenský nejvyšší soud zřejmě definitivně uzavřel vraždu studentky Ľudmily Cervanové z roku 1976. Dva muži dostali 15 let, čtyři další tresty od 3 do 12 let. Šlo o nejdéle se táhnoucí kauzu v dějinách slovenské justice.

Obviněný Milan Andrášik - Milan Andrášik a jeho matka v jedné z bratislavských pizzerií po vynesení rozsudku v případu vraždy studentky Ludmily Cervanové. (4. prosince 2006) | foto: Jan KollerČTK

S patnáctiletým trestem odešli od soudu dva hlavní obžalovaní, Miloš Kocúr a Milan Andrášik. Spolupachatelé Juraj Lachman, Pavol Bedač, František Čerman a Stanislav Dúbravický vyslechli mírnější verdikty.

Pro tři zločince - Kocúra, Andrášika a Dúbravického -znamenají nové tresty zpřísnění těch, které jim v lednu 2004 v obnoveném procesu nadělil krajský soud. Obžalovaní se vynesení rozsudku nezúčastnili.

Proti rozhodnutí už není možné se řádně odvolat, napsal slovenský zpravodajský server Pravda.sk. Vražda Ľudmily Cervanové z roku 1976 by tak měla být definitivně uzavřená. Jenže odsouzení podle jednoho z obhájců podají dovolání u jiného senátu nejvyššího soudu, jakož i stížnost u ústavního soudu.

Zmanipulovaný proces
Tělo dvacetileté medičky se našlo v červenci 1976 v potoce Čierna Voda nedaleko obce Kráľová pri Senci. Předtím prý muži dívku unesli z diskotéky v bratislavské Mlýnské dolině a v jednom bytě opili a znásilnili.

Šestice odsouzených z Nitry ale tvrdí, že tehdejší komunistický režim proces zmanipuloval a oni se stali jen náhodnými oběťmi snahy celou kauzu uzavřít. Tehdejší kriminalisté jim prý dokonce vyhrožovali smrtí.

Důkazy o údajném zmanipulování případu jsou podle obhájců v archivu ministerstva vnitra v Levoči. "Stalo se to, co bylo málo pravděpodobné. Pokračuje se v pronásledování nevinných občanů pod záminkou
vyšetřování," komentoval dnešní verdikt Andrášik.

Svázali ji, znásilnili a zabili
Vyšetřování prokázalo, že Andrášik a Kocúr studentku 9. července 1976 v podvečer násilně vtáhli do auta před internátem v Mlýnské dolině. Odvezli ji do domu ve Varínské ulici, kde ji drželi a nutili pít alkohol.

Juraj Lachman pak přinesl z koupelny prádelní šňůru, kterou muži Cervanové svázali ruce. Pak studentku znásilnili.

Když jim hrozila, že všechno oznámí policii, rozhodli se ji zabít. Svázanou ji hodili do kufru auta a odvezli k termálnímu jezírku v Kráľové pri Senci. Po vyložení z auta ji Kocúr, Andrášik a Bedač hodili do vody.

Na upozornění Františka Čermana pak její tělo z jezírka vytáhli a převezli k potoku Čierna Voda, kde se o pět dní později našlo.

Vyšetřování trvalo léta
Vyšetřování případu trvalo několik let, než sedm údajných pachatelů bylo v roce 1982 odsouzeno k trestům od čtyř do 24 let vězení. O osm let později však československý nejvyšší soud odsouzené osvobodil kvůli nesprávnému postupu dřívějšího soudu.

Proces byl obnoven a počátkem roku 2004 padl opět odsuzující verdikt. Muži byli potrestáni vězením od tří do 13 let. Před krajským soudem v Bratislavě tehdy stálo už jen šest obžalovaných, sedmý se nezúčastnil kvůli psychickým problémům. Všichni se odvolali.

Většinu trestu si navíc odpykali za vlády komunistů, čtyři strávili ve vězení devět a půl roku. Nejdelší dobu, více než pět let, by tedy za mřížemi měli ještě zůstat
Kocúr a Andrášik. Nyní budou čekat na nařízení o výkonu trestu. Podle ČTK nelze vyloučit, že požádají o podmínečný odklad.

Podle případu vznikl film
Ústavní soud už v listopadu 2003 přiznal obžalovaným za zbytečné průtahy v řízení odškodnění 2,3 milionu slovenských (tzn. 1,7 českých) korun. Letos v září pak přiznal matce oběti za soudní průtahy 650 tisíc (bezmála půl milionu Kč).

Mezitím natočili čeští filmaři na motivy případu psychologický kriminální film Bolero. Část obviněných pak od autorky scénáře Markéty Jílkové-Zinnerové požadovala omluvu a odškodnění za to, že je spisovatelka označila za "vrahy". Pražský vrchní soud ale letos v březnu rozhodl, že se Zinnerová omlouvat nemusí.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz