Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci obstáli v hodnocení aliance

  13:27aktualizováno  13:27
Bratislava - Slovensko je z politického i vojenského hlediska velmi dobře připravenou zemí na vstup do Severoatlantické aliance. S takovým vysvědčením se vrátili slovenští diplomaté ze zasedání Parlamentního shromáždění NATO v americkém Orlandu.

Právoplatným členem NATO se má Slovensko a dalších šest pozvaných zemí stát na jaře příštího roku.

I přes celkově velmi kladné hodnocení připravenosti Slovenska na vstup do aliance, má NATO podle šéfa slovenské delegace Jozefa Banáše ještě několik konkrétních kritických výhrad, kterým čelí Slovensko už delší dobu i na jiných mezinárodních fórech.

Alianci se především nelíbí menšinová politika na Slovensku a pozice romského etnika. V návrhu politické rezoluce o připravenosti zemí na vstup pak aliance vytýká Slovensku i slabou vymahatelnost práva či korupční prostředí.

Poslanci Parlamentního shromáždění NATO nebyli spokojení ani s podporou vstupu Slovenska do NATO ze strany obyvatelstva. Později během jednání se však ukázalo, že mají nepřesné údaje průzkumů veřejného mínění z letošního dubna, kdy podpora dosahovala jen 34 procent. V současné době podporuje vstup do NATO víc jak 50 procent Slováků.

V souvislosti s hodnocením úrovně připravenosti ozbrojených sil bylo proto třeba v druhé rezoluci opravit některé nepřesné údaje, prohlásil člen slovenské delegace a šéf vládního výboru pro obranu a bezpečnost Robert Kaliňák.

Bez povšimnutí na oficiální úrovni naopak nechali účastníci shromáždění nedávnou kauzu kolem odvolání ředitele slovenského Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a výměnu ministra obrany, který s odvoláním ředitele nesouhlasil.

Šéf delegace pro Jozef Banáš po návratu z USA pro slovenská média Bratislavě poznamenal, že hlasitější diskuzi na téma NBÚ očekává až na dalším zasedání Parlamentního shromáždění NATO, příští rok na jaře.

ZEMĚ POZVANÉ DO NATO
Speciální příloha na portálu natoaktual.cz

BULHARSKO - První diplomatické vztahy s NATO navazuje Bulharsko v roce 1990...
ESTONSKO - Generální tajemník George Robertson označil zemi za výborného kandidáta...
LITVA - Pobaltská země, která patřila od počátku k hlavním favoritům na přijetí do NATO...
LOTYŠSKO - Přijetí Lotyšska do aliance je pro tuto pobaltskou zemi prioritou od už roku 2000...
RUMUNSKO - Země za ohromné sumy přestavuje svou armádu a aktivně působí v misích NATO...
SLOVENSKO - Dilomaté varovali - s Vladimírem Mečiarem do NATO nemůžete...
SLOVINSKO - Země patřila k favoritům na členství už při rozšiřování v roce 1999...
To proběhne přímo ve slovenské metropoli Bratislavě na sklonku května. Problémy s tajnými službami mají přitom podle aliance kromě Slovenska i další země, především Rumunsko a Bulharsko.

Národní bezpečnostní úřad začal v souvislosti s členstvím země v NATO už v dubnu prověřovat asi 5200 lidí, kteří budou přicházet do styku s utajovanými skutečnostmi.
Právě ochrana utajovaných informací především vojenského charakteru, které budou po vstupu do aliance země z NATO dostávat, považuje Brusel za jednu z nejdůležitějších oblastí.

"Slovensko by mělo vyčistit své bezpečnostní služby, protože ochrana utajovaných skutečností je pro NATO věcí zásadního významu," vyzval generální tajemník George Robertson v březnu v Bratislavě.

Jakékoliv selhání při ochraně utajovaných informací by pak podle Robertsona mohlo ohrozit jak důvěryhodnost kterékoliv z přijímaných zemí tak i samotný ratifikační proces přijetí nových členů do aliance.

Budoucí zasedání Parlamentního shromáždění NATO na Slovensku bude přitom největší politickou akcí v historii samostatné země. Jednání se má zúčastnit na 600 delegátů ze všech členských zemí NATO i partnerských států.

Už v americkém Orlandu proto slovenská delegace připravila prezentaci, jak by zasedání mělo vypadat. Podle Banáše byla odezva dobrá s tím, že by Slovensko mělo akci organizačně zvládnout.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz