Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci nezpackali cvičení poprvé. Výbušninu už letadlem poslali vícekrát

  3:07aktualizováno  3:07
Skandální akce slovenské policie, která vložila tajně do zavazadla Štefana Gondy plastickou trhavinu a nechala ho odletět z Popradu do Dublinu, zdaleka není ojedinělým případem. Už loni v lednu se na tomtéž letišti stalo, že psovod zapomněl v zavazadle cestujícího trhavinu, kterou tam strčili jiní policisté. Zpochybnili tak letištní kontroly na celém Slovensku.

Irské úřady zuří. Případ přitahoval celosvětovou pozornost, kromě irských médií o incidentu informovala také britská televize BBC, americká CNN či francouzská TF1. V civilizovaných zemích je podle expertů vyloučeno, aby se při testech podstrkovaly lidem do zavazadel trhaviny, drogy či zbraně.

"Nepřichází v úvahu, abychom podobnými experimenty ohrožovali naše klienty a nechali je i s plastickou trhavinou odletět do ciziny," říká Milan Mikulecký, šéf východoevropské divize Sky Invest Technology, která vlastní desítky letišť po celém světě. Popradskou akci má za neodpovědný hazard, po němž by měli rezignovat nejvyšší úředníci.

Demisi zatím nabídl šéf slovenských pohraničníků. Trest asi nemine ani psovoda.

Ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček vylučuje, že by na jeho letišti vložili ochránci bez vědomí cestujících do jejich zavazadel cizí předmět. "A už vůbec ne výbušninu! Považuji to za naprostou nehoráznost. S podobnými akcemi nepočítáme," ujišťuje Plaček. Riskantní zatahování cestujících do policejních manévrů striktně odmítá i mluvčí ruzyňského letiště v Praze Michaela Lagronová.

Tajný policejní agent s výbušninou však nikam neletí

Možné naopak je, aby bdělost letištních ochránců prověřil tajný policejní agent s letenkou a výbušninou v kapse. Šéf mezinárodního letiště ve Vodochodech Martin Kačur považuje takové kontroly za důležité, aby se odhalily i ty nejmenší skuliny v ochraně cestujících.

"Takový agent ale s výbušninou nikam neodletí a dá o sobě v příhodný okamžik vědět, aby nikoho neohrozil," vysvětluje Kačur.

Rozum nad tím zůstává stát

Trhavina prý mohla vyhodit do povětří celé letadlo

Zmatená akce slovenských policistů s podstrčenou plastickou trhavinou nic netušícímu cestujícímu, mohla podle irských bezpečnostních expertů skončit katastrofou. Výbušnina byla dostatečně silná na to, aby zničila letadlo.

Čeští policejní experti však upozorňují, že k výbuchu může plastickou trhavinu přivést jen rozbuška a tu už cestujícímu Štefanu Gondovi slovenští pohraničníci nepodstrčili.

Trhavina největším rizikem pro Gondu

"Proto si myslím, že na životě byl ohrožen zejména pan Gonda. Nevěděl, že veze do Irska trhavinu, a pokud by na ni tamní policisté na letišti přišli, mohlo to Gondu stát i život," soudí český policejní expert na výbušniny.

Gonda se totiž mohl při nálezu trhaviny ve svém zavazadle v šoku zachovat nepředvídaně, na což by nejspíše Irové tvrdě reagovali. A že vzali zprávu o plastické trhavině ve Slovákově kufru víc než vážně, o tom svědčí i razantní manévry – včetně vyklizení okolí domu – při Gondově zatýkání.

"Při příletu do Dublinu byl vystaven obrovskému riziku," míní expert z českého policejního prezidia. Z Gondy teď navíc po jeho zatčení hned tak někdo v okolí jeho bydliště nesejme pověst muže podezřelého z terorismu.

"V Česku by to bylo na statisícové odškodné jako náhrada újmy, kterou panu Gondovi způsobil slovenský stát. Bylo by to minimálně na žalobu ochrany osobnosti, kdy bylo brutálně zasáhnuto do cti a vážnosti bezúhonného muže," vysvětluje advokát Tomáš Sokol. A jako bývalý ministr vnitra dodává: "Za tak pitomý nápad, jak prověřit bezpečnost popradského letiště, jsou zralí na vyhazov všichni ti, kteří se na hloupé policejní akci podíleli."

Cvičné zásahy URNA? Jen po předchozí domluvě

Akce proti teroristům na letišti trénuje pravidelně i český policejní Útvar rychlého nasazení (URNA). Nikdy však do svých scénářů nezatahuje nic netušící pasažéry.

"Po dohodě s aerolinkami nacvičujeme i zásahy v letadle. Vždy je to ale v odstaveném stroji s policejními figuranty. A pokaždé se také s leteckou společností či správou letiště dohodneme na přesných pravidlech, abychom třeba nepoškodili dopravní stroj či nezkomplikovali provoz letiště," říká ředitel URNA Libor Lochman. Pro akci v Popradu má jediné slovo: "Šílené!"

Slovenská média zmiňují celou sérii nepochopitelných pochybení policie na popradském letišti i vážných rizik, která z nich vyplývají.

Štefan Gonda mohl třeba na plastickou trhavinu ve svém zavazadle přijít a jednoduše ji jako laik zahodit. Mohl ji ovšem najít někdo jiný, kdo by poznal, o jak nebezpečnou "plastelínu" jde, a nechat si ji nebo ji i použít.

Bezpečnostní analytici jsou zděšeni i z toho, že akce "tajného podstrčení trhavin do zavazadel cestujících" mohla být vůbec spuštěna.

"Podle všeho jde o ukázku, co se může stát, když se bezpečnostní složky vymknou kontrole. Zajímalo by mě, zda a s jakými nebezpečnými látkami či drogami to zkoušeli i v minulosti?" ptá se analytik českého policejního prezidia. Osudy nic netušících cestujících se podle něj tak léta ocitaly v rukou lajdáckých policistů.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Americká policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti...

Najdete na iDNES.cz