Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Slováci kupují v Česku hlavně garsonky, Vietnamci domy na předměstí

  • 76
Největší zájem o nemovitosti v Česku mají Slováci, Vietnamci a Rusové. Cizinci si dnes mohou kupovat či pronajímat byty a domy bez omezení. Od příštího roku navíc budou mít volný přístup i k zemědělské půdě.

O nemovitosti v Česku se nejčastěji ucházejí příslušníci početných národnostních komunit, které tu žijí. České domy a byty méně přitahují lidi ze zemí Evropské unie (kromě Slovenska). Mezi nimi převažují Italové, Němci, Angličané a Francouzi.

Celkový podíl cizinců na českém trhu s nemovitosti není známý. Statistiky si vedou pouze některé společnosti. "Měsíčně prodáváme zhruba tisíc nemovitostí, z toho cizinci jako prodávající či kupující figurují v necelých pěti procentech," říká obchodní ředitel M&M reality Miroslav Jonáš.

Mezi klienty Maxima Reality tvoří cizinci přibližně 10 až 15 procent kupujících. Polovinu z nich tvoří Slováci, čtvrtinu občané států bývalého Sovětského svazu a deset procent Vietnamci. Developeři Central Group nebo Sidi Czech Republic mají nejpočetnější ruskojazyčnou klientelu.

"U nás Vietnamci letos překonali Slováky," říká Jonáš z M&M reality.

Cizinci nemají při nákupu žádné bariéry

V květnu 2009 skončilo pětileté přechodné období, které si Česká republika vyjednala při vstupu do EU. Trh s nemovitosti se nejprve otevřel pro občany členských států, později i pro ostatní." V současné době neplatí žádné omezující podmínky pro cizince z kterékoliv země," podotýká realitní a investiční specialista Remax Jiří Brázdil.

"Zvláštní požadavky mají na cizince jen banky, pokud si chtějí udělat hypotéku. Při nákupu nemovitosti to už ale mají většinou vyřešené," vysvětluje Veronika Olvecká, která má ve společnosti Sidi Czech Republic na starosti prodej a marketing.

Vláda také na konci listopadu schválila novelu devizového zákona, která cizincům umožňuje nákup zemědělské půdy. V květnu 2011 navíc stejně končí sedmiletá lhůta, která v tom bránila občanům ze zemí EU.

Zájem je o velká města i průmyslová centra

Nejvíce nemovitostí si cizinci pořizují tradičně v Praze. U Rusů přetrvává poptávka po Karlových Varech. "V poslední době vzrostl zájem o nákup nemovitostí v průmyslových centrech, jako jsou Plzeň nebo Mladá Boleslav," říká jednatel společnosti Maxima Reality David Černík.

Slováci si často kvůli práci kupují bydlení na Ostravsku. Pokračuje i zájem Nizozemců o chalupy v Krkonoších a na Šumavě.

Cizinci se častěji orientují na lokality, které mají vyšší investiční potenciál, podotýká obchodní ředitel Central Group Jiří Vajner.

Podle Jonáše bohatší klienti hledají nadstandardní byty v centrech velkých měst, Vietnamci levnější starší domky na okrajích měst či v přilehlých vesnicích a Slováci co nejmenší byty blízko průmyslových zón.

"Rusky mluvící klienti a občané Vietnamu vyhledávají lokalitu, ve které se již nacházejí jejich krajané," tvrdí Černík. Typickým příkladem je sídliště Hůrka na okraji Prahy, kde žije velmi početná ruská komunita. V některých ulicích už koupila celé domy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video