Slováci jsou krok od vstupu do NATO

Slovenská republika vstoupí do NATO zřejmě 2. dubna spolu s šesti dalšími zeměmi. "Bratislava již splnila všechny formální podmínky pro vstup a čeká se pouze na oficiální určení termínu centrálou v Bruselu," uvedl státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Ivan Korčok.

Bratislava již chystá oficiální oslavy vstupu, podle předběžných informací ale nebudou tak bohaté jako oslavy květnového vstupu do Evropské unie. "Podle našich dosavadních informací, které ale nejsou definitivně potvrzeny rozhodnutím aliance, by to mělo být na počátku dubna," uvedl Korčok, který záhy upřesnil, že vstup by měl být stvrzen 2. dubna. "Generální tajemník NATO vyzve přistupující země, aby uložily národní ratifikační listiny u depozitáře Washingtonské smlouvy, kterým je vláda Spojených států. Od momentu odevzdání ratifikačních listin do rukou USA budou přistupující země plnohodnotnými členy aliance," popsal státní tajemník formální kroky, které budou slovenský vstup doprovázet.

Po předání dokumentů již bude následovat pouze symbolický akt vztyčení slovenské vlajky před sídlem aliance v Bruselu. Podle ministerstva by mělo následovat také krátké slavnostní zasedání Severoatlantické rady a plánuje se rovněž ceremoniál na červnovém summitu NATO v Istanbulu.

Slovenská strana vše potřebné pro vstup do aliance podle Korčoka již splnila. Šlo o parlamentní souhlas se vstupem a podpis prezidenta republiky na ratifikační listině. "Všechny přistupující země by se měly stát členy aliance najednou a vše nasvědčuje tomu, že se takové načasování formuje", dodal Korčok k plánovanému datu vstupu.

"Bratislava již chystá několik oficiálních akcí na připomenutí základních myšlenek a principů, na nichž je aliance postavena a které chrání", sdělil mluvčí diplomacie Juraj Tomaga. "Půjde o představení nebo koncerty v Bratislavě, telemosty, prezentace, recepce," vysvětlil Tomaga. Slováci plánují také některé akce v regionech, jako například dny otevřených dveří v kasárnách, dodal. Slovensko vstupuje do NATO až nyní zejména kvůli nedostatkům v demokracii z dob vlád Vladimíra Mečiara. Aliance začala opětovně o vstupu jednat s Bratislavou až po nástupu první vlády Mikuláše Dzurindy, která vzešla z parlamentních voleb v roce 1998.


Video