Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci do NATO nemusí

  21:35aktualizováno  21:35
Slovensko být v NATO nemusí, i když to dnes vypadá tak, jako by v případě rozšíření aliance byla Bratislava jednoznačně první mezi kandidáty na vstup. Summit všech zájemců o členství v NATO, který na Slovensku nyní probíhá, má tuto skutečnost podtrhnout. Jistota vstupu Slováků má však jediné oprávnění, a to fakt, že nevládnout na Slovensku v roce 1998 Vladimír Mečiar, byli by dnes Slováci spolu s Čechy, Poláky a Maďary už členy NATO.

Nestalo se. Od té doby se na Slovensku něco málo změnilo. Změnila se však i Severoatlantická aliance. A nechce opakovat chybu s přijetím první vlny, kdy především Češi a Maďaři do aliance bez vlastního většího úsilí jen jakoby mimoděk vpluli. Především pak pražští politici už při první zkoušce ohněm v době kosovské krize selhali. Žádný z nových členů pak neplní své závazky vůči NATO.

Aliance něco podobného nechce opakovat, a proto zcela oprávněně zvýšila laťku. Navíc, přestože by Češi, Poláci a Maďaři rádi Bratislavu v alianci co nejdříve viděli, je třeba říci, že Slovensko je pro NATO mnohem rizikovějším kandidátem než pobaltské státy nebo Slovinsko.

Odhodíme-li brýle přirozených sympatií, pak je třeba říci, že prostě nelze připustit, aby se členským státem aliance stala země, jejímž premiérem nebo prezidentem bude Vladimír Mečiar.

Ale nejde jen o Mečiara, jde o celou klientelistickou a polomafiánskou podstatu slovenské politiky, pro jejíž očištění udělala prozápadní Dzurindova vládní garnitura jen velmi málo. Totéž platí o reformě armády, v níž je znát až s nedávným příchodem nového ministra obrany Jozefa Stanka nějaký pohyb kupředu.

Chce-li Dzurindova vláda dovést Slovensko do NATO, musí změnit především sebe samu. Nadřadit zájem vstupu do aliance všemu ostatnímu. Neudělá-li to, Bratislava v alianci být nemusí.

Čechům to může být líto, ale dělat s tím nebudou moci vůbec nic.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz