Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci berou útokem obchody na Moravě

  13:38aktualizováno  13:38
Uherské Hradiště - Nejsou ještě v přesile nad tuzemskými zákazníky. Koupěchtivých Slováků přesto před koncem roku ve Zlínském kraji výrazně přibylo. Především v obřích prodejnách. "Ve všední den to není tak markantní, ale v sobotu k nám přijíždí spousta slovenských zákazníků. Vypadá to na organizované zájezdy, parkoviště jsou plná autobusů ze Slovenska," řekla prodavačka z nákupního střediska Interspar ve Starém Městě.

Stejné zkušenosti mají i její kolegyně z hypermarketu Hypernova v Kunovicích.

Právě oba nedávno postavené nákupní kolosy a také blížící se Vánoce lákají Slováky k nákupům na Moravě nejvíc. "Zvykli jsme si i na možnost vracení daně z přidané hodnoty," objasňuje před staroměstským střediskem Interspar další důvod nákupních výletů Juraj Szegényi z Trenčína.

U nákupů nad tisíc korun dostanou Slováci daň zpět, pokud předloží potvrzení z hraničního přechodu, že zboží do jednoho měsíce od nákupu vyvezli. Například zlínský Carrefour kvůli tomu už loni zavedl službu VatMax.

Slovenští zákazníci si díky ní mohou po malé srážce vyzvednout vrácené peníze přímo na hranicích nebo i na poště a nemusí jezdit zpět do nákupního střediska.

Několik obchodníků se shodlo, že Slováci teď nákup v obřích marketech dál od hranic preferují před výběrem zboží v menších moravských obchůdcích poblíž domova.

"Odliv českých zákazníků jsme po otevření dvou hypermarketů v Kunovicích a ve Starém Městě nepocítili. Zato Slováci se tady zastavují mnohem méně než dřív. Snad se to změní," věří prodavač z elektroprodejny v Uherském Brodě.

Ve prospěch menších obchodníků v pohraničí může hovořit i možnost kupovat zboží přímo za slovenské koruny. Šance obejít se při nákupu bez výměny peněz za české bankovky se totiž úměrně snižuje s narůstající vzdáleností od hranic.

Pokud v pohraničních obchodech i restauracích projeví zákazník přání zaplatit slovenskými penězi, pravděpodobně uspěje. "Cenu mu jen přepočítáme podle aktuálního kurzu," vysvětluje pracovník z motorestu ve Starém Hrozenkově.

Stejně postupuje i většina dalších obchodníků, pokud nemá s přepočítáváním peněz špatné zkušenosti.

"Jednou jsem v dobré snaze vyhověla slovenskému zákazníkovi, a než jsem se s penězi dostala do banky, prodělala jsem na změně kurzu pět set korun," řekla už dříve vedoucí elektroprodejny Emos v Uherském Brodě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz