Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šloufova kampaň: stisk rukou a úsměv

  10:59aktualizováno  10:59
Před samoobsluhou v Hrochově Týnci stojí automobil s nápisem "Neslibuji, jednám" a z amplionu na jeho střeše se do okolí linou tóny šlágrů Karla Gotta z osmdesátých let. Dvě starší ženy rozpačitě okukují malý bílý stan pokrytý předvolebními hesly kandidáta do Senátu Miroslava Šloufa. "To máme jít do stanu, nebo jak?" říká jedna z nich bezradně.

Volební obvod číslo 44 - Chrudim
Za okamžik se však objeví vůz s kandidátem a obraz poloprázdného prostranství se rychle změní. Šlouf vystoupí a záhy je obklopen asi dvaceti lidmi. Každému podá ruku a silně ji stiskne. Usmívá se, ale moc nemluví.

Pozorně poslouchá muže, který si stěžuje na představitele tamní obce. Oba se už znají. "Hodinu jsme nad tím s poslancem Martínkem seděli. Říkal mi, že se s tím nedá nic dělat," říká Šlouf.

"A kterej to je?" ptá se muž ve špinavých potrhaných montérkách s lahví piva v ruce. "Ten v tom saku," ozve se z hloučku. Muž se zadívá pátravě na Šloufa, podrbe se na hlavě, a pak si jde odložit láhev k výloze. "Stát tu s tím pivem je takový blbý," vysvětluje svému kolegovi, který si rovněž drží pivo. Ten ho ale mávnutím ruky žene zpět. "Neblbni, máme demokracii."

Muž, který oslovuje Šloufa Mirku a lidé o něm mluví jako o šéfovi místního cukrovaru, si stěžuje: "Vy jste všichni stejný. Přijedete, naslibujete, ale nic pro nás neuděláte." Žádá zastavit dovoz levného cukru ze zahraničí. "Máte všechno v rukou, celnice, můžete to zastavit, ale nic neděláte," rozčiluje se. Šlouf slibuje, že se pokusí zjistit, co by v tom mohl udělat. Když s jeho odpovědí není šéf cukrovaru spokojen, řekne: "Já se ale neucházím o tvůj hlas. Pak se od okolostojících dozví, že ředitel nechodí na jednání obecního zastupitelstva. Spokojeně se usměje. "Chceš něco měnit, a nechodíš ani na zastupitelstva. Nech toho, prosím tě, nech toho."

"Žiju v ubytovně na pětačtyřiceti metrech čtverečních, čekáme třetí dítě. Už šest let. Ti, co tam přišli před dvěma roky, už jsou pryč," říká naštvaným tónem zavalitý mladík. Ale Šlouf ho neslyší, mluví s někým jiným.

Lidé se Šloufa ptají: Co uděláte s těmi podvodníky mezi podnikateli, co tunelují firmy a kradou? "Navrhovali jsme finanční policii, abychom dobyli dlužné částky z daní, parlament ji neschválil. Navrhovali jsme registrační pokladny, zase nic. Ani přiznání majetku poslanci neschválili. To je přitom jediná šance, jak se dostat na podnikatele, kteří převádějí na manželky, na příbuzné a na kamarády divně získané majetky," tvrdí politik.

"A jak to, že jste byl podle MF DNES se svým synem 'mrtvou duší' společnosti Hawle Armatury?" ptá se někdo zpovzdáli. Šéf premiérových poradců změní tón a z tváře mu zmizí úsměv. "Celou tu dobu jsem byl zaměstnanec pana Zemana ve sněmovně. Nebudu se s redaktory Mladé fronty do konce voleb bavit. Samozřejmě to budu řešit právně," odsekne stroze.

Stížnosti pokračují. "Jak vyřešíte tu patnáctiaž dvacetiprocentní nezaměstnanost?" ptá se vysoký muž. "Nezaměstnanost tak vysoká není," odpovídá mu kandidát. "Bohudík jsme několik desítek tisíc míst vytvořili a nárůst nezaměstnanosti jsme zastavili," říká s úsměvem. "Vy to neodstraníte, věřte, vy na to nemáte," křičí muž podrážděně a s nadávkami odchází pryč. Místní ho znají a usmívají se. "Tuhle vzal na starostu sekeru," podotkne jedna z žen.

Miroslav Šlouf opět tiskne všem lidem ruku, s širokým úsměvem se s nimi loučí a žádá je, aby přišli k volbám. Ten den ho čeká ještě návštěva dvou malých vesnic na Chrudimsku. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz