Šlouf si voliče ''nekoupil''

Volební debakl Miroslava Šloufa ukázal, že přízeň voličů si nelze koupit.
Žádný ze senátorských kandidátů neměl tak masivní kampaň jako šéf premiérových poradců. Začal s ní už v lednu, objížděl vesnici po vesnici, jednal se starosty, s řediteli podniků a hlavně sliboval: Se mnou přijdou do regionu peníze a sníží se nezaměstnanost.

Nijak se netajil, že k tomu hodlá využít svého postavení na Úřadu vlády. Těžil ze své pověsti šedé eminence, která má vliv na strategická rozhodnutí. Sám tomu skromně říkal: "Mohl jsem přispět drobnou radou a pomocí." "Otevřel jsem cestu panu starostovi do vládních institucí ke konkrétním úředníkům," řekl například v únoru o svém rozhovoru se starostou Havlíčkova Brodu o vybudování průmyslové zóny.

Volební obvod - Chrudim: výsledky voleb do Senátu

Podobně si Šlouf přisvojil zásluhy na tom, že centrum třetího operátora mobilních telefonů bude právě v jeho volebním obvodu v Chrudimi. "Lidé v Chrudimi mi teď podávají ruce a říkají: Tys nám tady zajistil nová pracovní místa," pochlubil se na jednom ze svých květnových mítinků.

Šlouf se navíc mohl spolehnout na podporu premiéra Miloše Zemana, který otevřeně vytáhl do boje za zvolení svého šéfporadce už v polovině května, kdy ho osobně podpořil přímo v jeho volebním obvodu. I na poslední chvíli - minulý pátek - Zeman přesvědčoval voliče, že Šlouf je tím pravým.

Miroslav Šlouf pro svou kampaň obětoval veškerý čas, díky dohodě s premiérem v posledních týdnech před volbami chodil na Úřad vlády jen v pondělí. Veškerý čas trávil mezi voliči, v nemocnicích, na úřadech, nechával se vozit drezínou Českých drah...

"Když přijedu, mám chvilku času, jdu takříkajíc plot od plotu a oslovuji lidi na ulici," popsal poslední dny kampaně. V Lidových novinách pak dodal: "Volební úspěch bych bral jako velmi důstojné zakončení své životní kariéry." Zdůrazňoval, že jeho kampaň není nijak drahá. "Nemám tolik peněz jako pan Pithart, abych vydával brožury, dělal billboardy, objížděl voliče se služebním řidičem. Mám pár přátel, kteří mi pomohli."

Jména mecenášů neprozradil, slíbil, že to udělá po volbách. "Pokud ale budou souhlasit." Přes to všechno průzkumy už několik týdnů avizovaly, že Šlouf se může s myšlenkou na senátorské křeslo rozloučit. Připouštěl si to on sám? Pokud ano, veřejně to najevo nedal. "Nespekuluji o tom, že neuspěji," tvrdil ještě nedávno. Co se mu honilo hlavou ve chvíli, kdy se ukázalo, že ve svém volebním obvodu skončil až čtvrtý (i za komunistickým kandidátem), není jasné.

On sám k zastižení není. Na Úřadu vlády má ještě tento týden neplacené volno, jeho asistenti žádosti o rozhovor odmítají. "Ne, ne, ne. Nechce se vyjadřovat, nechce s vámi hovořit. Nemá zájem o rozhovor," tlumočil včera Šloufovo stanovisko jeho asistent. Ze Šloufových předchozích vyjádření je však zřejmé, že i po volebním neúspěchu zůstane dál na Úřadu vlády. Do té doby, dokud tam bude Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue