Šlouf financuje návrat Zemana do politiky. Odkud bere peníze?

  2:09aktualizováno  2:09
Expremiéra Zemana srovnává s legendárním britským ministerským předsedou Winstonem Churchillem. A věří v jeho návrat do politiky. Ale hlavně – Zemanův "comeback" sám financuje. A nejen to. Pomáhá mu i organizačně. Lobbista Miroslav Šlouf.

Vlivný lobbista Šlouf financuje návrat svého přítele Miloše Zemana do politiky. Kde na to bere peníze? | foto: ČTK

Muž, který o zavražděném mafiánovi Františku Mrázkovi mluví jako o "příjemném společníkovi", kterého si zval na Úřad vlády, kde si spolu vyměňovali informace. Byl to on, jehož setkání s hradním kancléřem Weiglem zásadně ovlivnilo letošní volbu prezidenta.

Aby toho nebylo málo, na vodu jezdí s poslaneckým přeběhlíkem Michalem Pohankou, na jehož hlasu stojí současná vláda. A chodí na večeře s pravou rukou premiéra Topolánka Markem Dalíkem.

"Nejcennější jsou mé informace. Když si vytvoříte nějaký informační základ, tak z toho potom žijete," přiznává někdejší šéf poradců premiéra Miloše Zemana.

Dá se dokonce říci, že Miroslav Šlouf prožívá velký návrat na výsluní. I šest let po odchodu Miloše Zemana z vládní Strakovy akademie je jedním z nejvlivnějších zákulisních hráčů v zemi. Za nitky vysoké politiky tahá muž, který přiznává úzké kontakty s bývalým šéfem podsvětí Františkem Mrázkem.

. Za všech režimů

Ing. Miroslav Šlouf (*1948) vystudoval ekonomii. Členem komunistické strany byl v letech 1975 až 1991, dlouhou dobu byl i funkcionářem SSM. V letech 1981 až 1992 byl poslancem České národní rady. Po revoluci vstupuje do ČSSD a stává se jedním z nejbližších lidí předsedy Miloše Zemana. Během Zemanova premiérství vede tým jeho poradců. V roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu. V současnosti vede lobbistickou firmu Slávia Consulting. Jeho služby si najala například nadnárodní ropná společnost Lukoil.

Před volbami v roce 2006 ho šéf ODS Mirek Topolánek zařadil mezi lidi z podsvětí, Šlouf pak zvažoval trestní oznámení. MF DNES zjistila, že si za své služby účtuje šest tisíc korun na hodinu. Kdyby pracoval osm hodin denně jako průměrný Čech, vydělal by milion měsíčně.

"Nedávno jsem si postavil novou vilu v Líšnici u Prahy. Hned ve vedlejší obci žije František Ringo Čech," chlubí se Šlouf.

Dalík: Je to hodný člověk
Pro koho tento kontroverzní muž pracuje? A odkud bere peníze na rozjezd Přátel Miloše Zemana? O tom nechce Šlouf příliš mluvit. Informace nelze získat ani z veřejných zdrojů, protože poslední dokument jeho lobbistické firmy Slávia Consulting, uložený na obchodním soudu, pochází z roku 2004.

Kdykoliv však reportéři MF DNES přijdou do jeho kanceláře udělat rozhovor, vždy zde potkají vlivné muže české politiky a podnikání. Klientem Miroslava Šloufa byl například také bývalý Mrázkův známý a kontroverzní podnikatel Jan Gottvald.

"Ano, byl jsem u něj. Potřeboval jsem v něčem pomoci, nebyla to jednoduchá věc, a on to přesto dokázal. Choval se velmi férově," pochvaluje si Gottvald.

Šlouf také lobbuje za mocnou ruskou firmu Lukoil, ucházející se o zakázky na letišti či v Českých drahách. Jeho kanceláří prošli i lobbista a bývalý předseda SSM Martin Ulčák a vlivný hokejový boss Zbyněk Kusý. "Jen jsem mu šel minulý týden popřát k narozeninám. Oslavu jsem bohužel nestihl," řekl MF DNES Kusý.

. Lobbistovy styky

František Mrázek
S mafiánem si navzájem vyměňovali informace v době, kdy byl Šlouf šéfporadcem premiéra Zemana.
Marek Dalík
S blízkým poradcem premiéra Mirka Topolánka chodí na večeři. Prý nic konkrétního nedohadují.
Vlivní podnikatelé
Šloufa navštěvují Martin Ulčák, Zbyněk Kusý, Jan Gottvald.
Odpadlíci z ČSSD
Miloš Melčák a Michal Pohanka patří ke Šloufovým známým.
Hradní kancléř
Schůzka Šloufa s Jiřím Weiglem v hotelu Savoy výrazně ovlivnila volbu prezidenta.

Jejich styky odmítl blíže komentovat. Sám Šlouf svou práci popisuje takto: "Třeba nedávno byla velká aféra kolem biopaliv a někteří lidé seděli ve vazbě. Tehdy jsem jednu společnost provedl úskalími tak, že dnes staví fabriku a má na několik let dopředu prodanou výrobu. Aniž se jí cokoli dotklo z těch trestních záležitostí, co tady probíhaly."

Proč je o Šloufa takový zájem? Zemanův poradce a přítel má kontakty v politice jako málokdo. "Letos jsme byli asi čtyřikrát na večeři," přiznává poradce Mirka Topolánka Marek Dalík. "Vyměňujeme si zkušenosti, poznatky a informace, pana Šloufa považuju za součást naší politické scény," líčí Dalík.

Kontakty s nejbližším poradcem předsedy vlády jsou pro lobbistu trumfem. Kabinet rozhoduje o věcech, které mohou mít pro byznysmeny miliardovou hodnotu. Například už zmíněná privatizace pražského letiště.

"Že bych mu vynášel informace z vlády? To ne, premiér mi neříká, o čem se tam jedná. Se Šloufem je to spíš povídání u piva," dušuje se Dalík. "Šlouf je srdečný, milý a hodný člověk, který drží slovo," dodává Topolánkův poradce.

Kromě Dalíka se Šlouf stýká s poslanci a bývalými socialisty Michalem Pohankou a Milošem Melčákem, kteří drží při životě vládu a mají o chystaných krocích přehled.

O jeho vlivu vypovídá i to, že se v poslední době údajně sešel i s premiérem Mirkem Topolánkem. Podle serveru Týden.cz se mělo setkání uskutečnit na Zemanově chalupě ve složení Topolánek, Dalík, Zeman a Šlouf.

Mrázek: Míro, můžu se stavit?
Informace o Šloufově vlivu na politiku jsou důležité proto, že se dosud neobjasnila jeho role v policejním spisu Krakatice, který sledoval aktivity dnes už zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka.

Podle záznamů telefonických hovorů Mrázka s jeho společníky byl právě někdejší spolupracovník premiéra významným lobbistou, který jim pomáhal prosadit koupi největší stavební firmy v zemi, IPS.

"Míro, nešlo by, že bych se u tebe zastavil doma třeba navečer na pětiminutovku?" volal v roce 2000 Mrázek Šloufovi. Ten mu vyhověl.

"Nemůžu stoprocentně vyloučit, že jsem před Mrázkem nikdy neřekl větu o IPS. Ale nevím, že bychom o tom měli jednání," říká dnes Šlouf. Jaké byly jeho styky s dalšími lidmi spojenými s Mrázkem, lobbistou Igorem Šafrankem a podnikatelem Luďkem Sekyrou, který chtěl IPS koupit?

"Šafranka jsem párkrát viděl, pokud jde o Sekyru, vůbec nevím, že bychom se kdy potkali," tvrdí Šlouf. Mrázek ho prý nikdy neinformoval o tom, že se pokouší pro své zájmy zlobbovat i poslance ODS Tlustého a Langera.

Šlouf dnes otevřeně hovoří o tom, že byl s Mrázkem v úzkém kontaktu. A to v době, kdy měl svou kancelář na Úřadu vlády. Kmotr podsvětí se s ním vídal i v Šloufově kanceláři v centru Prahy.

"No jistě, tady sedával. Možná na některé z židlí, na kterých teď sedíte vy. On byl příjemný společník, já jsem si s ním hezky povídal. Dával velmi cenné informace z bankovního a finančního světa," přiznává zakladatel zemanovského sdružení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Hamáček nevidí důvod pro nedůvěru vládě, ale líbila by se mu bez Babiše

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Podle ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka by bylo lepší, kdyby vláda pokračovala bez premiéra Andreje Babiše....

VIDEA TÝDNE: Plastový nevěstinec, uhořelé domy a návštěva třídírny odpadů

Otestovali jsme i levnější panny pro SOCKY. Cílová destinace Krym

První český nevěstinec se silikonovými pannami a po požáru zpustošený dům herce Gerarda Butlera. To jsou...

Romský pianista dobývá svět. I jako znevýhodnění můžete dojít daleko, říká

Pianista Tomáš Kačo se svou profesorkou Noemi Zárubovou

Tomáš Kačo pochází z Nového Jičína, kde žil i se svou rodinou v jedné místnosti romského ghetta. Nyní je celosvětově...

Najdete na iDNES.cz