Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bruselu se nelíbí zákaz obchodu se slonovinou. Afrika věští vymírání

  • 66
Na třicet afrických států se připojilo k ostré kritice Evropské komise, která se před pár dny distancovala od dohody zakazující celosvětový obchod se slonovinou. Ochránci zvířat však tvrdí, že bez této dohody jsou populace slonů v ohrožení a do čtvrt století jim hrozí vymření.

Reakci afrických státu vyvolalo tiskové prohlášení Evropské komise z prvního července. Komise v něm uvádí, že spíše než plošný zákaz obchodování se slonovinou doporučuje státům s nejpočetnějšími populacemi slonů, aby je takzvaně „udržitelně řídily“. Jak přesně by taková ochrana ohroženého druhu měla vypadat, však Evropská komise neuvedla (kompletní vyjádření Evropské komise v angličtině najdete zde).

OBRAZEM: Na slony číhají nášlapné miny. V nemocnici dostali protézy

Otázka plošného zákazu obchodu se slonovinou přichází v době, kdy pomalu ale jistě končí platnost dosavadní legislativy. Ta vyprší už v roce 2017. Zimbabwe, Namibie, Jihoafrická republika a Botswana nyní stojí v čele skupiny států, které se snaží prosadit novou dohodu.

Africká koalice pro ochranu slonů (AEC) tvrdí, že jedinou možnou ochranou je zařazení slonů na seznam Annex I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Jakékoli obchodování se slonovinou by v tom případě bylo nelegální.

Kritika z řad ochránců přírody

„Pokud EU odmítne zařazení slonů na Annex I, zcela jistě se bude jednat o počátek vymírání afrických slonů. Za poslední tři roky jsme přišli o sto tisíc slonů,“ uvedl pro server The Guardian Andrew Seguya, ředitel Uganda Wildlife Authority. Podle statistik každých patnáct minut zemře rukou pytláků jeden slon.

Důchodce zachraňuje nosorožce z JAR. Osmdesát jich dopraví do Austrálie

Prezident AEC Azizú El Hadž Issa tvrdí, že situace se rok od roku zhoršuje. „Sloni umírají každý den, životy strážců parků končí násilnou smrtí. Obchodování se slonovinou pohání terorismus, který destabilizuje náš kontinent a má dopady i na bezpečnost v EU. Potřebujeme, aby se EU stala součástí řešení této krize,“ myslí si.

Evropská unie s 28 členským státy tvoří nejsilnější volební blok v úmluvě CITES. Zpřísnění postihu za tuzemské obchodování se slonovinou podporuje, zároveň však požaduje několik výjimek, které by umožňovaly vývoz výrobků ze slonoviny do zahraničí z některých afrických států. Celá věc bude podle EU předmětem dalšího jednání, finální verdikt by měl přijít v září letošního roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video