Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slonice zabila muže, kterého znala 18 let

  13:15aktualizováno  13:15
On-line rozhovor s ředitelkou Zoo ve Dvoře Králové Danou Holečkovou a jejím zástupcem Miroslavem Špráchalem se točil hlavně kolem nedávného neštěstí. Nemocná slonice kly probodla svého ošetřovatele. "Byl velmi zkušený. Pracoval s dvacetiletou slonicí osmnáct let," odpověděli hosté na jednu z otázek. "Zahrada je otřesena... Ošetřovatel měl dva dospělé syny a byl dědečkem." Všechny odpovědi najdete ZDE.

Největší zoo v ČR
ZOO ve Dvoře Králové představuje počtem více než 2300 chovaných zvířat největší zoo v České republice a zároveň patří k nejvýznamnějším evropským zahradám. Odborníky je považována za unikátní genobanku afrických zvířat.

Specializací zahrady jsou africká zvířata, především kopytníci jako například žirafy, zebry či nosorožci. Dále pak šelmy, primáti a ptáci včetně řady tropických druhů. Z plazů jsou to především krokodýly a ještěři a z ryb velké tropické sladkovodní druhy a ryby korálového útesu.

Zoo zakázala ošetřovatelům chodit ke slonům.

Proslulé SAFARI
V létě je otevřeno tzv. SAFARI, které ve dvou částech - pěší a průjezdné autobusem - představuje tyto druhy v prostředí a společenství velmi podobném přirozeným podmínkám. Zvířata ostatních světadílů jsou umístěna v takzvané klasické části ZOO, kde jsou v unikátních expozicích představována v prostředí svého přírodního biotopu, například les tygrů, savana gepardů, tropická řeka či živý korálový útes.

Nejnovější expozice - Ptačí svět a Vodní světy představí návštěvníkům nejen tropické ptáky, ale i savce, plazy, obojživelníky a ryby. Návštěvníkům jsou atraktivně představována zvířata v pravidelných časech: například drezůra slonů, krmení šelem a velkých tropických ryb, povídání o lidoopech a videoprogramy.

Z historie zoo 
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové byla založena již v roce 1946. Do povědomí veřejnosti se asi nejvíce zapsala za dob působení Josefa Vágnera v letech 1965 až 1982, jenž prosadil myšlenku specializace ZOO na chov afrických kopytníků a zorganizoval 8 expedic, jejichž cílem byl dovoz řady druhů a téměř 2000 kusů kopytníků, ptáků, ale i plazů, šelem a primátů z Afriky. Dovezení kopytníci se stali základem unikátních a dnes světově cenných chovů. Jejich potomci žijí nejen u nás, ale i v řadě ZOO Evropy.

Nové úspěchy
Od 1. srpna 1996 do současné doby stojí v čele zahrady RNDr. Dana Holečková. Je členkou Evropské chovatelské komise pro chov slonů. Pod jejím vedením se podařilo dostavět neobvyklý pavilon Ptačí svět, mimořádnou expozici, ve které návštěvníci procházejí mezi volně vypuštěnými ptáky, drobnými plazy a savci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Vláda se musí shodnout s prezidentem na zahraniční politice, řekl Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jednání s Janem Hamáčkem a Vojtěchem Filipem...

Pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v oblasti zahraniční politiky, řekl v neděli premiér v demisi Andrej...

Spíše proti. Hamáček straníky na Plzeňsku k vládnímu angažmá nepřesvědčil

Lídři ČSSD Jan Hamáček (v popředí) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s...

Předseda ČSSD Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola v neděli v Plzni přesvědčovali zástupce místních...

Čísla na lampách, stromech i přejezdech zachraňují životy. Lidé o nich nevědí

Lampy jsou štítky označeny zejména v krajských, případně větších městech a těm...

Každý železniční přejezd a v některých městech i každá lampa mají na sobě štítek s číslem. Mnoho lidí však neví, k čemu...

Najdete na iDNES.cz