V písemných pracech z češtiny neuspělo 2,5 maturantů (ilustrační snímek).

V písemných pracech z češtiny neuspělo 2,5 maturantů (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sloh z češtiny nezvládlo 2,5 procenta maturantů, třikrát méně než loni

  • 22
Zatímco loni písemné práce z češtiny provázely velké emoce, letos s nimi maturanti neměli větší problémy. Propadlo jich jen 2,5 procenta, což je zhruba třikrát méně než v roce 2012. Slohovky letos místo nezávislých hodnotitelů opět opravovali učitelé maturantů. Písemky z cizích jazyků nezvládlo 4,2 procent studentů, řekl iDNES.cz mluvčí Cermatu Petr Habáň.

"Písemku z češtiny konalo celkem 81 719 studentů, neuspělo jich 2 027, což odpovídá čisté neúspěšnosti 2,5 procenta," řekl iDNES.cz Habáň. 

Loni na jaře ve snadnější variantě neuspělo 7,5 procent z 84 083 maturantů a v té obtížnější 1,1 procent z 2 933 studentů. Zatímco v předchozích dvou letech měli středoškoláci na výběr dvě úrovně obtížnosti, letos zůstala jen ta lehčí.

Lepší výsledky studentů pravděpodobně ovlivnila změna hodnocení slohových prací. Loni je opravovali nezávislí hodnotitelé, podle mnohých maturantů však postupovali příliš přísně a neobjektivně. Ministerstvo jejich výtky uznalo, takže letos po roční pauze opět každému maturantovi opravoval písemnou práci jeho češtinář.

Řada odborníků ale upozorňuje, že učitelů svým studentům často nadržují. Na jejich shovívavost upozorňuje například předseda Asociace českých středoškoláků Jiří Kostečka (více o návrzích asociace čtěte zde).

Lepšímu výsledku letošních maturantů napovídal už velmi nízký počet žádostí o přezkum, které studenti poslali krajským úřadům. Zatímco loni se jich proti výsledku písemné práce z češtiny odvolalo 5 185, letos jen 260 (více čtěte zde).

Slohovky z němčiny nezvládlo 17,2 procent maturantů

To výsledky písemných prací z cizích jazyků se proti loňsku příliš neliší. Letos neuspělo 2 114 (4,2 procent) z 50 169 maturantů. Zhruba osmdesát pět procent psalo slohovky v angličtině, kterou nezvládlo 2,5 procenta studentů. Výrazně větší problémy měli ti, co si vybrali němčinu - propadlo jich 17,2 procent.

Loni v lehčí verzi písemných prací z cizích jazyků neuspělo 4,7 procent, v těžší variantě 0,7 procent studentů. Slohovky v cizích jazycích i letos opravují nezávislí hodnotitelé.

Už v půli května Cermat zveřejnil výsledky didaktických testů. Studentům dělala největší problémy matematika, kterou nezvládlo 20,6 procent maturantů. V testu z češtiny propadlo 1,9 procent studentů, u cizích jazyků 2,6 procenta (více čtěte zde). Ústní zkoušky končí na školách až toto pondělí. Další podrobnosti a celkové výsledky jarních maturit Cermat zveřejní v průběhu června.

Studenti povinně maturují z češtiny a buď z matematiky (tu letos zvolilo čtyřicet procent školáků), nebo cizího jazyka. U každého předmětu dělají didaktický test, u češtiny a cizího jazyku také písemnou práci a ústní zkoušku. 

Každý středoškolák má k dispozici jeden řádný a dva opravné termíny maturit. Zkoušku z dospělosti musí stihnout do pěti let od ukončení posledního ročníku školy. Žáci opakují jen tu část zkoušky, ve které neuspěli. Nejbližší šanci na opravu budou mít v podzimním termínu od 2. do 6. září.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video