Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sliby chyby. Věci veřejné couvají od závazků z předvolební kampaně

  8:39aktualizováno  8:39
Nejmenší parlamentní strana Věci veřejné lákala v posledních měsících voliče na líbivá hesla. A uspěla. Teď však zjišťuje, že mnohé ze svých slibů nebude moci splnit – některé jsou nesmyslné, jiné neuskutečnitelné a další prostě jen naivně bláhové. MF DNES zmapovala, od kterých slibů strana pomalu couvá.

Věci veřejné nejprve oslavovaly, pak začaly mírnit své sliby. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Věci veřejné ministerstva už spojovat nechtějí, poslanecké náhrady zrušit nemohou, "dinosauři" už jim nevadí a slibované testování úředníků by nakonec mohlo být protizákonné.

Sloučíme ministerstva

"Sloučíme ministerstva obrany a vnitra pod jedno ministerstvo bezpečnosti. V dnešní době už nelze rozdělovat nebezpečí na vnitřní a vnější," slibovala strana v předvolebním programu. Už den po volbách předseda Radek John přiznal, že se to v dohledné době zřejmě nepodaří. "Plán na spojení ministerstev vnitra a obrany je ambiciózní. Není to naše priorita pro tento rok."

Vrátíme náhrady

Radek John před volbami bavil každého na potkání bonmotem, jak jeho poslanci budou vracet náhrady. "Až budeme ve Sněmovně, tak na konci prvního měsíce vyhledáme to okénko, kde se vracejí nezdaněné náhrady. Budeme to dělat tak dlouho, dokud ostatní poslanci, kterým to bude strašně protivné a budou nás nenávidět, nevyřeší tento svůj letitý problém," sliboval John.

Teď zjistil, že náhrady vrátit nelze - není totiž komu. Žádné podobné okénko neexistuje. A tak přišel s nouzovým řešením - poslanci Věcí veřejných budou peníze z náhrad, které neutratí na přesně určené věci, posílat na charitu. Chtějí také připravit zákon, který by zneužívání náhrad zamezil.

Pošleme miliardy na školství

Věci veřejné lákaly voliče na slib, že přesunou deset miliard z ministerstva obrany na školství. Nyní však přiznávají, že netuší, zda to bude vůbec možné. Z této představy jsou ochotny slevit. "Dokážeme si představit, že to pro rok 2011 nebude celých deset miliard. V budoucnu k tomu ale chceme dojít," říká členka vyjednávacího týmu Kristýna Kočí.

Pryč s dinosaury

Velký hit předvolební kampaně. Strana vyzývala k odchodu z politiky dlouholeté poslance, kteří figurovali v různých aférách. "Kalousek mezi dinosaury samozřejmě patří," říkal předseda Radek John.
Tentýž John přitom teď jedná o sestavení vlády právě s Miroslavem Kalouskem. "Prokázal, že ho voliči chtějí," hájí se John.

Soudci budou odvolatelní

Nejnesmyslnější nápad VV byl, aby soudci u protikorupčních řízení byli odvolatelní vládou. "Případ Čunek bohužel ukazuje, že odvolatelnost soudce není správná," přiznává dnes John.

Budeme testovat úředníky

Strana slibovala voličům, že zavede testy korupční odolnosti politiků a úředníků. Nyní však véčkaři zvažují, zda je možné testovat lidi jen tak - tedy bez podezření, že berou úplatky. "Musíme správně najít tu množinu lidí," připouští John.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz