Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slevy za atestace mladým doktorům nestačí. Chtějí větší změny

  5:13aktualizováno  5:13
Vláda minulý týden schválila, že lékaři, zubaři a zdravotníci budou za atestační zkoušky a osvědčení platit méně. Asociace sester novinku vítá a bere ji jako první krok dalším reformám. Mladým lékařům to nestačí. "Je třeba komplexně řešit systém dalšího vzdělávání a jeho financování. Tohle je jen marginálie." upozornili.
Mladí lékaři chtějí více peněz a lepší systém předatestačního vzdělávání. Ilustrační foto

Mladí lékaři chtějí více peněz a lepší systém předatestačního vzdělávání. Ilustrační foto | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Schválená novela nabude účinnosti prvního srpna tohoto roku. Zlevnění poplatků za zkoušky, testy a atestace navrhl ministr zdravotnictví Leoš Heger a návrh by měl ulevit peněženkám zejména mladých lékařů a také zlepšit podmínky pro další vzdělávání lékařů a zdravotníků. (více čtěte zde)

Česká asociace sester novinku vítá. "Tuto změnu vnímáme pozitivně a jsme za ni rády. Je to jedna část té dohody, kterou jsme s panem ministrem uzavřely. Chápeme to jako první krok změn," řekla iDNES.cz viceprezidentka asociace Irena Kouřilová.

V budoucnu sestry po ministerstvu požadují ještě například vyhlášku o minimálním personálním a technickém vybavení zdravotnických zařízení. "Dále pracujeme na koncepci dlouhodobé péče. Víme ale, že změny nejdou udělat hned a najednou. S panem ministrem se scházíme a pravidelně s ním jednáme o návrzích, dále v tom budeme pokračovat," dodala s tím, že razantní změny letos už nečeká.

Mladí lékaři, kterých se menší poplatky za atestační zkoušky dotknou nejvíce, ale tak nadšení nejsou. "Návrh na snížení administrativních poplatků za atestační zkoušky je z pohledu fungování postgraduálního vzdělávání lékařů zcela marginální. Výsledek je kompromisem po konzultaci s naším sdružením," uvedl zástupce Mladých lékařů Martin Švestka.

Dosavadní změny v oblasti specializačního vzdělávání i obecných ekonomických a pracovních podmínek nemocničních lékařů považuje za nepatrné.

Chybí peníze na vzdělání a nová koncepce

Podle Mladých lékařů chybí v systému vzdělávání začínajících lékařů peníze a je třeba změnit i strukturu předatestačního vzdělání. Většinu nákladů na další vzdělávání lékařů by podle Švestky měl platit stát jako garant zdravotní péče, tu menší část pak nemocnice a lékaři. O navýšení peněz do vzdělávání začínajících doktorů ale prý nechce nikdo jednat.

"Nyní stát na atestační vzdělávání lékařů uvolňuje asi 300 milionů korun za rok, což je oproti mnohamiliardovým investicím do staveb a technického vybavení nemocnic zcela nedostačující částka. Nemocnice na vzdělávání svých pracovníků mnohdy nedávají téměř nic a mladí lékaři si ze svých platů nemohou adekvátní školení dovolit," argumentoval lékař s tím, že ceny kurzů dosahují i tisícovky až patnácti set korun za den.

Změnit by se měla také struktura ve vzdělávání doktorů tak, aby předepsané stáže byly v praxi reálně absolvovatelné a kvalitní. "Jde nám o to, aby vzdělávání lékařů neprobíhalo pouze formálně na papíře, jak tomu dnes zhusta je, ale aby se školencům někdo reálně věnoval a školící pracoviště byla dostatečně personálně vybavena a školitelé dobře zaplaceni," požaduje Švestka.

Ministerstvo zdravotnictví už některé slibované změny provedlo. V takzvané malé novele se budou rušit stabilizační dohody uzavírané mezi lékařem a ministerstvem, které vázaly lékaře k práci na území ČR nejméně po dobu pěti let po atestaci, a zjednoduší se poskytování dotací na rezidenční místa.

"Na základě požadavků pana ministra byla zkrácena délka pobytu školence na takzvaném vyšším typu akreditovaného pracoviště, které s výjimkou chirurgie, vnitřního lékařství a dětského lékařství nepřesahují délku šesti měsíců," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že resort od ledna s Mladými lékaři spolupracuje.

Specializační příprava je kratší

U některých programů se zkrátila také délka specializační přípravy lékaře a takzvaného kolečka - tedy společné části přípravy pro všechny lékařské obory - z dosavadního roku na šest měsíců.

"Snažíme se připravit kvalitní vzdělávací programy kvalifikovanými a zkušenými odborníky, aby byla zachována nepodkročitelná kvalita postgraduálního vzdělávání začínajících lékařů. Našim cílem je kvalitně připravený a zkušený lékař, který by se během atestační přípravy měl možnost naučit vše potřebné pro samostatný výkon," dodal Sršeň.

Zatím se ale nezlepšily například pracovní podmínky lékařů, proti kterým začínající doktoři na přelomu roku tolik protestovali. Nemocnice s nimi často uzavírají i desetinový úvazek, lékaři tam pak ale tráví osmi a více hodinovou službu. Podle začínajících doktorů je tak jejich práce zneužívána.

"Požadované změny ve vzdělání nechceme z rozmaru. Reálně fungující systém postgraduálního vzdělávání lékařů je zásadní podmínkou poskytování kvalitních zdravotních služeb i ekonomické efektivity celého zdravotnictví . Klíčovým článkem v léčebném procesu není totiž přístroj ani lék, ale vzdělaný a erudovaný zdravotník, který ví, jak je ku prospěchu svého pacienta použít." dodal zástupce Mladých lékařů.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz