Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slet astronomů zve laiky na web a pár přednášek

  13:30aktualizováno  13:30
V Praze probíhá 26. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Konference plná přednášek a diskuzí je ale určena výhradně odborníkům. S tím souvisí i výše účastnického poplatku, který se pohybuje okolo 20 tisíc korun. Ani veřejnost ale nakonec nepřijde zkrátka.

Astronomové navrhli, aby sluneční soustava měla 12 planet. | foto: Profimedia.cz

Vrcholné astronomické fórum se do hlavního města vrátilo po 39 letech. Praha se tak po Římu a Sydney stala teprve třetím místem na světě, kde se valné shromáždění koná podruhé. K hlavním bodům kongresu bude patřit například diskuse o tom, zda je Pluto planetou.

Praha by se navíc mohla zapsat do historie jako město, ve kterém se přepisovaly dějiny astronomie. Odborná komise Mezinárodní astronomické unie totiž doporučila, aby sluneční soustava měla 12 planet namísto stávajících 9. - více zde

Na valné shromáždění se přihlásilo dva a půl tisíce účastníků ze 75 zemí světa. Pár dalších se ještě zaregistrovalo přímo na místě. Všichni museli zaplatit nemalý účastnický poplatek. Při včasné registraci to bylo 16,5 tisíce korun. Normální registrace představovala 20,5 tisíce.

Proč je účastnický poplatek tak vysoký, vysvětlil iDNES.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR: "Praha je pro pořádání takového kongresu poměrně drahé město. Stejně jako Kongersové centrum Praha, ve kterém se shromáždění koná. Je to ale jediné místo s vyhovující kapacitou."

Astronomická konference navíc není přístupná komukoliv. A netýká se to pouze veřejnosti. "Valné shromáždění je určeno pouze členům Mezinárodní astronomické unie. Těch je na celém světě asi devět tisíc. Členem Unie se může stát jen profesionální astronom, kterého doporučí Národní astronomický komitét," objasnil Suchan.

Konference se mohou zúčastnit i někteří nečlenové Unie, ti ale pouze na doporučení Mezinárodního astronomického komitétu. Účast na shromáždění je tedy plně regulována. S tím souvisí i velmi odborný program konference.

Ani veřejnost nepřijde zkrátka
Protože se ale česká veřejnost o astronomii živě zajímá, připravil Národní organizační výbor doprovodný program. Jedná se zejména o popularizační přednášky významných zahraničních astronomů.

Ve středu v 17 hodin cyklus zahájí přednáška domácího odborníka Zdeňka Sekaniny, který se věnuje výzkumu komet. Za svoji práci při té příležitosti obdrží nejvyšší astronomické ocenění - Cenu Františka Nušla.

Ve čtvrtek bude od 19 hodin přednášet Jill Tarterová ze Spojených států na téma: Inteligentní život ve vesmíru: jsme sami?

V pátek v 19 hodin se pak zájemci mohou těšit na přednášku o zrození a životě galaxií Francoise Combese z Francie.

V pondělí cyklus ve stejném čase zakončí Reinhard Genzel z Německa s tématem: Černé díry v galaxiích.

Všechny přednášky pro veřejnost se uskuteční na půdě Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě, která nabízí kapacitu až 150 posluchačů. Všechny budou překládány do češtiny a na všechny bude vstup volný.

Hvězdárna v Ondřejově se pro milovníky astronomie otevře sice za mírný poplatek, ale zato nezvykle ve všední dny. Tento i příští týden nabídne od pondělí do pátku odborné prohlídky observatoře - a to vždy v 10 a v 15 hodin. O víkendu 19. a 20. srpna bude hvězdárna uzavřena, protože tu budou probíhat exkurze účastníků kongresu.

V muzeu na zámku v Benátkách nad Jizerou bude pak otevřena výstava nazvaná Mapy a hvězdář, která představuje geografické i hvězdářské mapy Tychona Brahe. 

Více informací najdete na internetové adrese www.astro.cz.

Konference na internetu
Zájemci z řad veřejnosti mají také možnost najít na webových stránkách kongresové noviny, včetně vybraných článků v češtině. Mimo to jsou na webu k dispozici přímé přenosy z jednotlivých přednášek a jednání.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz