Tříletá Šams se svým otcem Hušamem Fadhilem po návratu do Bagdádu (18. 6. 2009)

Tříletá Šams se svým otcem Hušamem Fadhilem po návratu do Bagdádu (18. 6. 2009) | foto: ČTK

Slepý anděl, tříletá Šams, se vrací k životu. Díky Britům

  • 26
Pro Brity se stala jedním ze symbolů hrůz irácké války – koncem roku 2006 ji těžce zranil výbuch v Bagdádu, avšak na rozdíl od mnoha podobných příběhů byly modlitby její rodiny vyslyšeny. Pomoc přišla, a to v nebývalé podobě. Její osudy totiž natolik dojaly Brity, že ve veřejné sbírce vybrali 130 000 liber (přes 4 miliony korun) a zaplatili jí tak sérii operací.

V těchto dnech přiletěla tříletá Šams zpět do Bagdádu. A vrací se k normálnímu životu – bez finanční sbírky by byla odsouzena k živoření bez budoucnosti. Či přímo k smrti.

"Je na tom už mnohem lépe," řekl agentuře AP její otec, Hušam Fadhil. "Její bratři byli nadšení, když viděli její nové oči. Je stále krásná. A hlavně už nemusí tady v Bagdádu chodit k doktorům," dodal. Jméno dívky Šams znamená v arabštině slunce, britský list Sunday Times, který sbírku uspořádal, ji však překřtil na "slepého anděla". Protože dívka přišla při výbuchu o obě oči.

Londýnští lékaři nebyli schopni jí vrátit zrak, neboť zranění byla příliš vážná, úspěšně se jim však podařilo nasadit umělé oči, které jí vrátily "lidskou tvář".

Nikdy nebude vidět, avšak její rodina opakuje, že i tak má nyní velkou šanci žít víceméně dobrý život, vdát se a mít rodinu.

Její tragický příběh začal 23. listopadu 2006, kdy jela s matkou na korbě dodávky ulicemi Bagdádu a zasáhl ji výbuch jedné ze série bomb iráckých teroristů, kteří v ten den povraždili na 200 lidí. Matka zahynula a Šams nalezl její otec zabořenou hlavou v potrhaném asfaltu. Přišla o oči a její zranění byla strašlivá.

Sunday Times ji zachránily, zorganizovaly sbírku

Přežila, ale její život byl hrůzný. Přes tři tisíce dětí od začátku války potkal podobný osud – vinou děsivých zranění živoří bez šance na budoucnost. Pak však přišla série článků v Sunday Times. "Její život se změnil v peklo," citovala únorová reportáž jejího otce. "Proč by se na něco v životě ještě měla těšit?"

Text provázela také výzva, že pokud jí někdo chce pomoci, může tak učinit prostřednictvím redakce. A odezva byla obrovská – rychle se začaly scházet desítky tisíc liber, často jen pomalých částkách včetně několika liber ušetřených dětmi z kapesného. Částka stačila na její převoz do nemocnice a sérii operací na specializované klinice v Londýně, kde lékaři a zdravotnický personál na jejím léčení pracovali zadarmo.

"Opravdu jsme dokázali postoupit hodně vpřed," řekl britskému listu Yassir Abou-Rayyah, jeden z týmu lékařů provádějící operace. "Za půl roku či rok se vrátí pro další kolo zákroků. Budeme pokračovat s operacemi jejího obličeje a také víček, která byla těžce poškozena především na levém oku."

Pro návrat do života však nestačí pouze vrátit jí tvář, nesmírně důležité je podle týmu britských expertů také naučit ji, jak žít ve tmě, a ukázat jejím příbuzným, jak jí při tomco nejvíce pomáhat. Její rodinu proto navštívil špičkový britský odborník na výchovu slepých dětí. Všem popsal, jak skvělých věcí v životě mohou slepci dosáhnout.

"Dokážu již nyní vidět za slepotu," řekl britskému listu její otec Hušam Fadhil. A smál se tomu, že jeho dcera pochytila v Londýně několik anglických slov. Hlavně "dobrý". A také O. K.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Britská libra

Video