Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slepice jsou už v teple a mají vodu

  15:25aktualizováno  15:25
Jen 250 slepic zbylo Juraji Beňákovi z desetitisícového hejna, které v srpnu přivezl ze Slaného do Mirovic u Písku. Už během cesty zahynulo na tisíc ptáků. Slepice vezl přes sto kilometrů, aby je prodal. Obchod ale neměl domluvený a drůbežářská firma zvířata odmítla. Od té doby živořila.

Většinu z několika tisíců slepic už Beňák prodal nebo rozdal. Zbývající slepice už mají podle veterinářů dostatek vody a před zimou jsou ukryty v hale, řekl Václav Slabý z veterinární inspekce.

Kauza Beňákových slepic vzbudila velký zájem médií, když vyšlo najevo, že zhruba 1000 slepic uhynulo po cestě v nákladních automobilech a další stovky pošly hladem a žízní v srpnových vedrech - více ZDE.

Beňáka a jeho kolegu vyšetřuje policie
Kvůli těmto informacím dokonce Beňáka a dalšího muže vyšetřuje policie. Zkoumá, zda se nedopustili týrání zvířat. Veterináři majiteli nařídili, aby pro zvířata zajistil dostatek potravy, vody a přístřeší.

Přestože se Beňák snažil a získal pro slepice zrní i vodu, nejsou podle veterinářů podmínky dodnes vyhovující. S klesajícím počtem se však podle Slabého životní standard zvířat zlepšoval.

"Zlom přišel se změnou počasí, kdy výrazné ochlazení znamenalo větší úhyn nedostatečně opeřených slepic, nedá se však hovořit o nějakém hromadném úhynu," vzpomíná Slabý.

Slepice skončí na jatkách, hrozili veterináři

Drůbež je pod střechou
Podle něj se už podařilo vměstnat drůbež do větší haly, kde má dostatek prostoru a je před chladem chráněna.

Beňák měl slepice původně odvézt do Prahy na Malou Stranu. Nakonec se je ale pokusil prodat drůbežářskému závodu v Mirovicích. Obchod ale neměl domluvený a firma zvířata odmítla.

Poté je nechal asi tři hodiny v nákladních automobilech před statkem. Ve vedru 1000 slepic uhynulo, další pošly hladem a žízní v následujících dnech. Zvířata byla dezorientovaná a projevoval se u nich i kanibalismus.

Beňákovi nikdo nepůjčil vozík
Podle Slabého však nelze vinu jednoznačně svalovat na Beňáka. Zvířata, která mají za sebou období snášení vajec, vycházejí totiž už z drůbežáren ve špatném stavu. Beňák se navíc snažil situaci řešit.

"Nikdo mu ale například nepůjčil vozík, aby je vyvezl z nákladních automobilů. Také si naivně myslel, že slepice prodá do Jihočeské drůbeže, ale tam v sobotu nejsou ani zaměstnanci," uvedl Slabý.

Policie situaci dále sleduje. "Spolupracujeme s krajskou veterinární správou, která nám průběžně posílá informace o stavu zvířat," řekla její mluvčí Hana Tomášková. Podle ní budou moci policisté věc uzavřít, až obdrží konečný posudek veterinářů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Najdete na iDNES.cz