Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slepá spravedlnost

  10:34aktualizováno  10:34
Spravedlnost je morální princip zachovávající rovnováhu ve společenských vztazích.Označuje žádoucí jev ve společnosti a žádoucí lidská jednání, za nichž jsou zajištěna základní práva všech členů společnosti. Spravedlnost se vždy chápala jako jádro lidských vztahů. Přizná-li se každému, co mu patří, pak existují poměry spravedlivé.V křesťanství byla zakotvena spravedlnost v Boží vůli, která uschopňuje měřítko ke spravedlivému jednání. Symbolem vyváženého jednání je socha Spravedlnosti, která s páskou na očích váží nezaujatě každému dle jeho jednání.
Nicméně něco jiného je symbol a něco jiného je skutečnost, kdy s postupující dobou znevažování mravních hodnot v naší zemi není žádnou výjimkou soudce snažící se ve své pohodlnosti vyřešit rychle kauzu, či někdy z neznalosti nebo neschopnosti rozhodnout ve složitých ekonomických kauzách vydá rozsudek, který je postaven proti všem principům a definicím spravedlnosti a upřednostní či osvobodí člověka porušujícího veškeré etické či morální kodexy. Bez ostychu se tak zpronevěří, někdy i za osobního prospěchu, všem svým přesvědčením, které měl při studiích práva na universitě.
Myšlení občanů tak bombardují kauzy, kde  si představenstvo vyplatí vysoké odměny v milionech za dosažení zisku stanoveného společností a následně provedený audit zjistí, že daná kritéria nebyla splněna, protože vznikla místo zisku ztráta. Při  hrozícím  trestu dvanácti let za  zpronevěru  vyjdou z celého případu jak beránci v rouše nevinném za asistence advokáta, který  jasně definuje stav naší justice a orgánů činném v trestním řízení prohlášením, že se zatím učí ve složitých kauzách orientovat. Soudkyně označí jednání obžalovaných za neetické, ale nikoli trestné.
Osvobozujícím verdiktem soud počastuje provinilce i v jiné kauze, kdy evidentní daňový únik a machinace s rozdělením finančních částek vlastně nikdo nespáchal, neboť osoba podepsaná pod daňovým prohlášením vlastně za něj neručí, protože podepsal v dobré víře na základě dodaných podkladů. Rozsudek jistě vstoupí do dějin a stane se návodem k obcházení  chatrného zákona.Také příklad neetického jednání, nikoli však trestného.
Podobně dopadají i kauzy, kdy se ve vytunelovaných podnicích obrátí k soudu okradení minoritní vlastníci a soudy po mnoha letech rozhodnou ve prospěch zloděje, kdy jeho jednání není trestné, pouze neetické. Stěžovatel nejen, že utrpí morální újmu, ale i ekonomickou, kdy za mnohanásobných soudních poplatků při odvolávání musí ještě zaplatit poplatky za prohrané soudní řízení včetně nákladů za právního zástupce druhé strany.Občan tak propadá  pocitům bezmoci rovnajícím se pocitům bezmoci při teroristickém útoku, kdy neviní doplácí svým zdravím a životem na ideály druhých.
Nelze tedy nic jiného než konstatovat, že Spravedlnost s páskou na očích je opravdu slepá a váhy  se spravedlivou mírou  jsou velmi dobře cinknuté ve prospěch těch, jejichž jednání je pouze neetické.Je možné pochopit nechuť soudců se dále vzdělávat, aby podobné kauzy byli schopni vůbec soudit spravedlivě a lze i pochopit jejich obavu nést za své rozhodnutí také odpovědnost, nikoli však akceptovat, protože za  této rovnováhy  společenských vztahů  bychom svůj vstup do EU prodloužili.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Najdete na iDNES.cz