Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


23:20
Horní toky rozvodněných jihočeských řek postupně klesají. Stoupat by ještě měla hladina Otavy v Písku, kde od 22:00 platí třetí stupeň. Velké problémy ani další bouřky se ale na jihu Čech neočekávají. Redakce iDNES.cz ukončuje víkendové on-line zpravodajství ze záplav.
22:42
Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík prodloužil stav nebezpečí na Jesenicku postiženém povodněmi až do 15. července. Rozhodla o tom večer krajská bezpečnostní rada.
22:25
Škody ze současných povodní zřejmě přesáhnou ty, které v Česku způsobily záplavy v roce 2006. Před pondělním zasedáním Ústřední povodňová komise to odhadl její pracovní štáb. Před třemi lety přitom účet za velkou vodu nakonec dosáhl 5,5 miliard korun. - čtěte více o škodách, které napáchaly povodně
21:41
Hladina řeky Úhlavy v Klatovech-Tajanově klesá. Platí zde už jen druhý stupeň povodňové aktivity. Mírně naopak stále stoupá hladina Otavy v Písku.
21:37
Velká voda prošla Protivínem na dolním toku Blanice, kde muselo domovy opustit 170 lidí. Jen osm centimetrů chybělo, aby začala zaplavovat obytné prostory. Lidé už se zčásti mohli vrátit domů, 80 obyvatel města ale stále zůstává u příbuzných a pět důchodců je na místní faře.
21:02
Od 21:00 platí třetí stupeň povodňové aktivity nově také v Heřmani na řece Blanici. Celkem je tak třetí stupeň vyhlášen na čtyřech místech Blanice v Jihočeském kraji a na Úhlavě v Klatovech.
20:57
Krizový štáb Jihočeského kraje zřídil informační Zelenou linku pro občany. Získají na ní aktuální informace o stavu na vodních tocích i kontakty, kam se obracet o pomoc. Číslo bezplatné Zelené linky je 800 100 450.

Lidé a firmy můžou také nově posílat Jihočeskému kraji dary na odstranění následků povodní na účet 170 320 242/0300. Jako konstantní symbol je nutné uvádět 1200. Jako identifikační znaky by dárce měl napsat rodné číslo, IČO nebo jméno a adresu. Bude mu zaslána darovací smlouva.
20:00
Povodně zasáhly postupně celý Jihočeský kraj, celkem bylo postiženo 117 obcí. Při zásazích byli lehce zraněni 3 dobrovolní hasiči, nikdo nebyl usmrcen. Při zásazích hasiči zachránili 6 lidí, dalších 445 evakuovali, informovala mluvčí jihočeských hasičů Nicole Hovorková.
19:57
Podle starosty Písku Miroslava Sládka přijde do města mezi 21. a 22. hodinou jako první povodňová vlna z Otavy, druhá vlna z Blanice se očekává mezi 2. a 3. hodinou ranní. Mezitím by měla být řeka v Písku schopna se s vodou vypořádat. I tak se ale očekává vzestup hladiny zhruba o jeden metr. Nyní dosahuje hladina Otavy 3,41 metru, což znamená druhý stupeň povodňové aktivity. Tato předpověď vychází ze situace, kdy na Písecku, ani na Šumavě neprší.
19:52
Vydatné dopolední srážky zvedly hladiny některých řek v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Na řece Stonávce v Hradišti na Karvinsku platí třetí povodňový stupeň. Na dalších čtyřech místech v povodí Odry byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, řekl dispečer z Povodí Odry.
19:01
Hladiny dolní Otavy a dolní Blanice i nadále stoupají. Blanice by měla kulminovat kolem půlnoci a Otava v Písku později v noci. Písek nainstaloval protipovodňové zábrany, povodňové vlny z Blanice a Otavy se ale zřejmě minou. Bouřky dnes v noci by neměly být tak výrazné, nasycené povodí ale může znovu rozvodnit i menší déšť, sdělil českobudějovický hydrolog Tomáš Vlasák.
18:43
Na Novojičínsku už bylo z rozhodnutí statika zbouráno sedm rodinných domů, které poničily středeční záplavy. Nejvíc jich bylo v Jeseníku nad Odrou, kde povodeň napáchala největší škody. Další desítky demolic se zvažují, řekl mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl.
18:01
Třetí stupeň povodňové aktivity zůstává už jen na Blanici v Bavorově, Podedvorech a Husinci a na Úhlavě v Tajanově.
17:39
Záchranka Jihočeského kraje ošetřila v souvislosti s povodněmi v noci na dnešek tři lehce zraněné osoby. Během dne zatím kvůli povodním záchranka nikam nevyjížděla, řekl její ředitel Marek Slabý. Do všech oblastí regionu se dá dostat sanitkou nebo vrtulníkem záchranné služby, hlásilo v 17 hodin operační středisko.
17:35
  • Praha kvůli zvyšujícímu se průtoku Vltavy postavila mobilní hrazení u průchodu z náplavky do Divadelní ulice (28. 6. 2009)

    Praha kvůli zvyšujícímu se průtoku Vltavy postavila mobilní hrazení u průchodu z náplavky do Divadelní ulice (28. 6. 2009) / Autor: Magistrát hlavního města Prahy

17:31
V současné době protéká Prahou 580 metrů krychlových za vteřinu. Kolem 18. hodiny se očekává podle Povodí Vltavy průtok 600 m3/s, do zítřejšího dopoledne by se průtok mohl zvýšit až na 800 m3/s. "Postupujeme podle povodňového plánu Prahy. Rozhodli jsme o postavení mobilního hrazení u průchodu z náplavky do Divadelní ulice a o uzavření protipovodňových vrat v nábřežní zdi u hotelu Four Seasons. V 18 hodin bude zastavena plavba lodí na Vltavě i v Praze a lodi budou odsunuty do ochranných přístavů," řekl náměstek primátora města Prahy Rudolf Blažek.
17:30
Kvůli noční bouři provázené silným deštěm jsou na jihu Čech bez proudu stovky domácností. Energetici před zatopením vypnuli dvě trafostanice ve Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku a jednu ve Vodňanech, řekl mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha. "Znovu jsme zapnuli trafostanici ve Čkyni. Na nízkém napětí máme desítky poruch kvůli podemletým sloupům a popadaným drátům," uvedl Vácha.
16:02
Povodňová komise Prahy na dnešním odpoledním jednání rozhodla kvůli stoupajícímu průtoku vody ve Vltavě o výstavbě protipovodňového mobilního hrazení v Divadelní ulici v Praze 1.
15:27
Situace na Klatovsku se podle hasičů zklidňuje. Silné deště nad Klatovskem už ráno ustaly, hladiny a průtoky některých menších toků ale stále rostly. Po 8:00 se nárůst zastavil a na menších tocích hladina už začala klesat. Na Úhlavě v Tajanově na Klatovsku platí i nadále třetí stupeň povodňové aktivity. V Janovicích nad Úhlavou, které byly zasaženy nejvíce, hasiči čekají, až voda opadne, aby mohli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů.
14:36
Třetí stupeň povodňové aktivity už neplatí na Volyňce v Neměticích, hladina vody zde i nadále klesá. I nadále třetí stupeň hlásí meteorologové na Bezdrevském potoce v Netolicích, Otavě ve Strakonicích, Blanici v Bavorově, Podedvorech a Husinci a na Zlatém potoce v Hracholuskách.
14:29
Vláda je připravena zvýšit deficit státního rozpočtu, pokud to bude nezbytně nutné pro pomoc lidem v oblastech postižených povodněmi. Místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták to řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že kabinet však bude v první fázi hledat jiné možnosti, jak nalézt finanční prostředky. "Bezpečí občanů a bezpečí naší země je naprostou prioritou a určitě i tato vláda na to takhle pohlíží," uvedl Barták. V povodňové situaci podle něj nebude kabinet na dříve dohodnutém schodku rozpočtu trvat za každou cenu.
14:14
Neziskové organizace vybraly na pomoc lidem postiženým povodněmi již téměř devět milionů korun. Další peníze přicházejí, zástupci organizací navíc neznají přesné částky z bankovních kont. Očekávají proto, že se tato částka ještě výrazně zvýší. Organizace za peníze nakupují materiální pomoc, plánují ale i dlouhodobější projekty. Nejvíce peněz lidé zaslali pomocí DMS zpráv i speciálního účtu neziskové organizaci Člověk v tísni.
13:52
  • Magistrát hlavního města Prahy vyslal humanitární pomoc do zaplavených oblastí

    Magistrát hlavního města Prahy vyslal humanitární pomoc do zaplavených oblastí (28. 6. 2009) / Autor: Magistrát hlavního města Prahy

13:48
Praha nabídla humanitární pomoc obcím v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, které byly zasaženy povodněmi. Jako první požádala o pomoc Júlia Vozáková, starostka Hustopečí. Praha tam dnes vyslala tři nákladní auta s vysoušeči, dezinfekčními, mycími a pracími prostředky, nářadím a dekami.
13:13
  • Stoupající hladina Otavy v Písku (28. 6. 2009)

    Stoupající hladina Otavy v Písku (28. 6. 2009) / Autor: Šimon Kadlčák

Diskuse

madqwert: se sem vic znaku neveslo (18:48)

brezinka1: to trvalo než si zjistil co bylo řečeno (18:08)

madqwert: který mi detailně popisoval, co a jak se stalo. (16:16)

brezinka1: který co ? (15:53)

madqwert: Václav Klaus: Co žiju, tak každý rok se rozvodní několik potoků, říček, řek. Myslím, že přesně to se stalo teď. Je to standardní a velmi lokální věc. Měl jsem tu před chvílí ministra vnitra, který mi (15:24)