Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sled zlých historek

  21:32aktualizováno  21:32
Důstojník je obtloustlé nemehlo, jež vleče síťovku s nákupem. Základní vlastnost: mazaný hulvát. Jednoho dne dřepí v tramvaji, čpí pivem a čučí do deníku Československý sport. Nad ním stojí těhotná žena. Přistoupí mladý vlasatec, cvrnkne důstojníka do čepice a praví: Vstávej, evrgrýne, tady nejsi v Bolívii. Tolik říká starý vtip. V nových časech nás asi chuť smát se vojákům přechází: není hořkého kalichu, který by armáda nemusela vypít do dna, a není už zlé historky, která by se jí nestala.

Jistě, v každé armádě se stane, že se srazí dva tryskáče či se neotevře padák. Mezi těmi událostmi, které se nazývají neštěstí, uplyne však velký čas normálního vojenského života, v němž národy své armády ctí. Ne tak v Čechách.

Sled tragikomických událostí je děsivý, pitomé historky (se ztrátou životů) následují jedna za druhou. Připomeňme poslední měsíc - událostí na celý jeden život: vrtulníku letícímu "z opravy" upadne ve vzduchu kulomet, obrněná vozidla, která mají zastrašovat (bah!) teroristy, nedojedou do Prahy.

A když dojedou, zločinecká organizace "Rudý doutnák" jim posměšně ukradne světlomet tak bedlivě hlídají Svobodnou Evropu. A v neděli "nejlepší" vrtulník země, který vozí i hlavu státu, upadne na zem s astronauty. Prý nasál ptáka. Můj bože.

Buďme rádi, že nemáme námořnictvo. Co by asi dokázala nasát naše letadlová loď? Stojíme před groteskou, nikoliv před činem hodným důstojnosti: místo aby abdikoval, převezme ministr obrany za pád vrtulníku z rukou prezidenta večer medaili - za odpolední hrdinství podpraporčíka Šelonga.

Medaile Za hrdinství - tomu rozumíme, ale kde je generálská hlava, která padne s vrtulníkem? Rozborů armády a kritiky poměrů v ní už bylo dost. Reforem taktéž. Netvor se však nemění, jen zmenšuje. Za sedm let už nebude. Všechno to v něm vybouchne, spadne, shoří. Co nespadne, roznosí se překupníkům.

Armáda není nebezpečná nepříteli, nýbrž sama sobě. Profesionální armáda by z toho důvodu měla vzniknout ještě dnes. Otázkou však je, zda profesionalizace to strašlivé a nepochopitelné těleso spasí. Možná že národ, který nikdy nebyl ochoten za svou svobodu bojovat, armádu nechce.  Však také neví, k čemu by ji měl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz