Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šlechtovka má další problém - tunel

  19:42aktualizováno  19:42
B u b e n e č - Šlechtově restauraci ve Stromovce, která chátrá už několik let a vypadá spíš jako ruina než chráněná památka, hrozí nové nebezpečí. Až se ve Stromovce za dva nebo tři roky bude razit tunel, aby se vyřešila špatná dopravní situace v hlavním městě, může na to doplatit právě nejznámější stavba ve Stromovce. Tak alespoň radní sedmé městské části odůvodňují, proč se nyní příprava rekonstrukce prodraží a prodlouží. Radnice Prahy 7 na jednu stranu dostavění městského silničního okruhu včetně tunelu pod Stromovkou podporuje, protože pak očekává zklidnění povrchové dopravy.

Na druhou stranu ale tvrdí, že ražba tunelu prodraží projekt rekonstrukce Šlechtovy restaurace spolu s průzkumnými pracemi o víc než tři čtvrtě milionu korun. A schválení projektu prodlouží nejméně o čtvrt roku.

"Pod Šlechtovou restaurací povede jeden tubus okruhu. Odborníci upozorňují, že pro restauraci to může znamenat pokles o šest centimetrů," varuje radní Štěpán Hasal. Jen speciální statický posudek, jenž má odhadnout rizika spojená s ražbou tunelu, podle něj přijde městskou část na téměř tři sta tisíc korun. Cena za celý projekt tak bude znamenat pro sedmou městskou část výdaj kolem dvou milionů sedmi seti tisíc korun. Hlavní město má přitom platit nejen tunel, ale vše, co souvisí s jeho mpožnými dopady na jminé stavby na povrchu v msítgě trasy.

Nesmírně překvapen byl proto postojem sedmé městské části Inženýring Dopravních staveb, který zastupuje hlavní město v záležitostech týkajících se městského okruhu. Výsledná varianta nazvaná Blanka zahrnuje i výstavbu stromovského tunelu.

"Je to velmi podivné. My sice s tunelem pod Šlechtovu restauraci jdeme, ale ohrozit ji rozhodně nemůžeme," potvrdil Josef Kutil, ředitel divize Inženýringu Dopravních staveb. Navíc o variantě s tunelem se ví od předloňska, kdy byla zahrnuta do územního plánu.

"Je to divné. Dokumetace pro územní řízení je jasná od jara loňského roku. Od té doby jsme Blanku ani výškově ani směrově neměnili," dodal ředitel Kutil.

Radní Hasal se hájí tím, že speciální statický posudek byl podmínkou projektata tunelu, tedy projekční kanceláře Satra. Ta se k tomu vyjádřila rozporuplně - jinak telefonicky a jinak faxem. V písemném stanovisku tvrdí totéž co Hasal.

O záchraně Šlechtovy restaurace, kterou si Praha 7 vzala do své správy před pěti lety, není možné říci něco konkrétního.

Radnice chce na opravu sehnat sto padesát milionů korun, zatím ale neví,kde je vezme. Termín opravy se Hasal ani neodvažuje odhadnout. Přitom podle Pražského ústavu památkové péče začít s rekosntrukcí už před dvěma roky bylo pozdě. Nejhůře na tom podle jejich vyjádření z té doby byly fresky od významného dobového malíře.

"Fresky? Tam žádné nejsou. A když, tak je to torzo," reagoval Hasal.

Zchátralý objekt Šlechtovy restaurace najdete v parku Stromovka v Praze 7. (25. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Najdete na iDNES.cz