Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šlechtová dala „k ledu“ návrh zestátnit celý areál Pražského hradu

  15:55aktualizováno  16:03
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová uznala, že se jí v tomto volebním období nepodaří prosadit návrh ústavního zákona, podle nějž by měly být všechny budovy na Pražském hradě ve vlastnictví státu. „Já jsem ho dala trochu k ledu, protože k němu nemám koaliční podporu,“ uvedla Šlechtová.

Ilustrační foto | foto:  František Vlček, MAFRA

Návrh, který dříve avizovala, pobouřil katolickou církev i řadu politiků. Ministryně Šlechtová za hnutí ANO, která v pátek absolvovala povinné zastavení všech členů vlády na bilančním hodnocení s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ale svůj nápad, který je nachystaný v podobě zákona, jen ho parlament už nebude moci projednávat, dál hájí.

„Já se domnívám, že budovy na Pražském hradě by měly patřit státu, jsem o tom přesvědčena. Jediné, co tím říkám, že vyjadřujeme veřejný zájem o ty budovy. To je celé,“ řekla Šlechtová.

Premiér její iniciativu, která skončí v tomto volebním období pod stolem, vnímá jinak než ministryně pro místní rozvoj. „Ten návrh už doba překonala vzhledem k tomu, že došlo k dohodě mezi Kanceláří prezidenta republiky a katolickou církví,“ řekl premiér. „Dohoda zahrnuje určitou směnu budov v rámci areálu Pražského hradu,“ připomněl Sobotka.

Ministerstvo není zbytečné, nepřijdeme o 100 miliard

Šlechtovou jinak předseda vlády pochválil za několik věcí. Především za to, že se jí podařilo výrazně snížit problémy při čerpání peněz z Evropské unie, takže už nehrozí, že Česko přijde za období 2007 až 2013 o téměř sto miliard korun, jak hrozila katastrofická varianta, ale asi jen o 6,8 miliardy korun. Přesné číslo bude podle ministryně známo později.

Mezi hlavní úkoly Šlechtové v roce do voleb premiér vytyčil přijetí novely stavebního zákona, zákon o pohřebnictví, kterému se podle něj konečně někdo začal věnovat, a zajistit, aby se při přípravě na čerpání z evropských fondů za období 2014 až 2020 už země nedostala do takových problémů jako v minulosti.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz