Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šlechtická dědička vzdala soud a získala miliony

  7:18aktualizováno  7:18
Dva a půl milionu korun získala vdova po Karlu des Fours Walderodem, Rakušanka Johanna Kammerlanderová, za to, že už se nebude soudit o bývalé pětihektarové zahradnictví u zámku Hrubý Rohozec na Turnovsku.

Dědička po Karlu des Fours Walderodem dostala peníze za pozemek na Turnovsku. | foto: Roman Čejka

Jde o majetek, který byl jejímu manželovi zkonfiskován po druhé světové válce na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše.

Peníze dostane vdova po Walderodem prostřednictvím mimosoudní dohody, kterou uzavřela s majitelem areálu zahradnictví, olomouckým podnikatelem Antonínem Kučerkou. O dohodě jako první informoval deník Právo.

"My nebudeme dál soudní cestou vymáhat rozhodnutí v náš prospěch, což druhá strana, pan Kučerka, ocenil částkou dva a půl milionu korun," řekl Felix Nevřela, právní zástupce Johanny Kammerlanderové.

Dohodu potvrdil také Antonín Kučerka. "Soudní řízení se táhlo už přes deset let, proto jsem se rozhodl vzít to do vlastních rukou," uvedl olomoucký podnikatel.

"Dva a půl milionu korun je vyšší částka, než jsem předpokládal. Původně jsem chtěl, aby to bylo do milionu, později jsem nabídl milion a půl. Druhá strana ale požadovala pět milionů korun."

Kučerka je čtvrtým majitelem areálu zahradnictví v pořadí od počátku devadesátých let. V soudním řízení mu hrozilo, že by mohl o majetek přijít kvůli chybě úřadů z té doby. Ty totiž zřejmě svolily k prodeji majetku, přestože už byl v té době předmětem restitučního řízení.

Mohlo tak dojít k tomu, že všechny následné prodeje by byly neplatné a olomoucký podnikatel by se musel domáhat odškodnění na firmě, od které areál zahradnictví koupil. Ta už ale mezitím zkrachovala.

Ani uzavřením mimosoudní dohody ale olomouckému podnikateli trable s areálem zahradnictví na Hruborohozecku nekončí.

"Čeká mě vyjednávání s městem Turnov, které zahrnulo areál do vodního zdroje na základě znaleckého posudku, který nerespektuje čtyřmetrový násyp a se kterým nesouhlasím. Je to další problém, který celý areál blokuje," objasnil podnikatel.

Kučerka už v areálu dle svých slov utopil 34 milionů korun a z toho polovinu, 15 až 17 milionů korun, tvoří výdaje na soudní spor.

S areálem bývalého zahradnictví má dva záměry. "Buďto by sloužil jako zóna pro komerční firmy, anebo by tu vznikl soubor nadstandardních rodinných domků," objasnil Kučerka.

Zda bude dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová postupovat i v dalších sporech prostřednictvím mimosoudní dohody, není jasné.

"To záleží na tom, zda se obě strany v konkrétním případu dohodnou. Jsme ochotni jednat, ale sami dohodu nabízet nebudeme," podotkl Felix Nevřela, právník rodu Walderode.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz