Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šlechtici tají, o co se chtějí soudit

  13:57aktualizováno  13:57
Spor hraběte Kinského je zřejmě největším případem, kdy se potomek šlechtického rodu soudí o majetek. Podobných žalob jsou však stovky. Představu o tom, co všechno potomci rodů požadují, nemá nikdo, ani stát. Upřesnit nároky klienta odmítl například Harrachův advokát Pavel Hrdina.

"Je to věc mého klienta," odpověděl Hrdina na otázku iDNES, které majetky chce Harrach vysoudit.

Také právník Jaroslav Čapek odmítl uvést byť jen seznam obcí, ve kterých se František Oldřich Kinský domáhá nemovitostí. Jejich hodnota se odhaduje na čtyřicet miliard korun.

Chce také získat stovky drobnějších uměleckých a historických předmětů, které však dosud nesepsal. Zatím požádal jen o vrácení mramorové sochy Vlasta, která zdobí prezidentskou kancelář na pražském Hradě.

Po prvních vyhraných sporech zahájil tažení proti Kinskému ministr kultury Pavel Dostál. S politickými špičkami jednal o pojistce, která by zajistila nezpochybnitelnost Benešových dekretů. - více zde

Přehled o památkách, které Kinský požaduje, však dlouho nemělo ani ministerstvo kultury. Seznam sporného majetku ve své správě teprve nyní dokončuje Národní památkový ústav. Podle právního oddělení ústavu bude hotový příští týden.

Rozsah sporů tak naznačují pouze probíhající soudní řízení a kusé informace z větších institucí. Kinský žaluje mimo jiné Pozemkový fond, Lesy České republiky, okresní úřady či obce. Žalob je zatím sto padesát sedm.

Zákon sice přikazuje žalobci informovat o svých nárocích vlastníka, to ale není vždy možné. "V případě lesů může oslovit Lesy ČR, ale řadu drobnějších vlastníků teprve identifikujeme," přiznal Josef Kozák z Pozemkového úřadu v Semilech.

Mnozí majitelé se tak dozvídají o sporu až v okamžiku, kdy se jím začal zabývat soud.

Jde o umělecké i přírodní památky
Kinský se domáhá majetku za 40 miliard. Dosud žádal lesy, rybníky, z pozemků například polovinu Národního parku České Švýcarsko, restauraci na Jedlové hoře, lovecké zámečky Tokáň, zámek v Budeničkách a další objekty.

Žádá rovněž stovky uměleckých a historických předmětů, včetně obrazů a nábytku z různých zámků, souboru rytin Albrechta Dürera či knihovny s desítkami tisíc svazků v paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí.

Průlom v kauze Kinský nastal v druhé polovině června, kdy nabyl právní moci první z rozsudků a šlechtic získal půldruhého hektaru pozemků v Újezdu u Chocně. Uspěl rovněž v nedalekých Běstovicích, Skořenicích a v Bošíně.

Po městě Choceň požaduje vydání zámku včetně parku, několik budov, zahradnictví a asi sto hektarů pozemků. Řada z nich je zastavěna, stojí na nich například kino, školka, nádraží. - více o případu Kinský

Třiaosmdesátiletý Ernst Harrach se soudí o majetek za několik set milionů korun. Jiří Švec z Národního památkového ústavu v Pardubicích soudí, že jeho rozsah je dokonce srovnatelný s nároky Kinského.

Harrach chce získat zámek Hrádek u Nechanic a pozemky v desítkách obcí. Chce také asi tři sta hektarů Krkonošského národního parku. Jen na Královéhradecku se jeho nároky týkají majetku šestatřiceti obcí. - více o případu Harrach

Na soud se obrátily desítky rodů
Soudí se třeba i Valdštejnové. Usilují o Mnichovo Hradiště, Doksy a Kozel, Salmové chtějí majetek v Blansku a Rájci, vdova po majiteli zámku Hrubý Rohozec z rodu Des Fours Walderode žádá panství, jehož hodnotu odhadují odpůrci na tři miliardy korun.

Třináct let trvá spor o gigantický majetek Schwarzenbergů, kteří vlastnili například palác na Hradčanech či zámky v Českém Krumlově a Hluboké. Soudy už vydaly desítky rozhodnutí, jen Ústavní soud projednával sedm ústavních stížností.

Přes jedenáct let se soudí o zámek a panství v Cholticích Berthold Thun-Hohenstein. Další nároky vznesli Podstatzky-Lichtensteinové či Serényové. Pozemky, hrady a zámky získali v uplynulých letech potomci několika desítek šlechtických rodů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Obyvatelé Litic vidí šanci uplatnit výhrady k obřím průmyslovým halám

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Sporný projekt společnosti Accolade na výstavbu průmyslových hal v Plzni-Liticích narazil na překážku. Ministerstvo...

Poslanci se hádají o Ondráčka. Nesmíme být tak cimprlich, hájí ho Kováčik

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Ostrou diskuzi vyvolala volba komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních...Najdete na iDNES.cz