Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavonice jsou o krok blíže Fratres

  10:18aktualizováno  10:18
Telč - Na trati ze Slavonic do dolnorakouského Fratres možná bude obnoven provoz dříve, než země vstoupí do Evropské unie. Připustil to telčský starosta a senátor Václav Jehlička. "Připravujeme všechno tak, aby to bylo hotovo k přijetí republiky do unie. Věřím, že by k obnovení provozu mohlo dojít i dřív. Pomalu ale jistě se prokousáváme všemi problémy," řekl Jehlička.

Provoz na trati byl přerušen v padesátých letech kvůli působení komunistického režimu a v přibližně desetikilometrovém úseku trati mezi Slavonicemi a Fratres byly dokonce vytrhány koleje.

Pokud by však měl být provoz zahájen před vstupem do EU, znamenalo by to podle Jehličky značné finanční náklady, nutné na zbudování odbaviště, nutného pro přechod hranice mezi členskou a nečlenskou zemí unie. "Je pravda, že by to byly v podstatě vyhozené peníze," řekl senátor.

Minulou středu se v Telči opět setkali zástupci českorakouského pracovního týmu, který se obnovením provozu zrušeném železničním hraničním přechodu zabývá. "Po desetiletích tlaku se nám - starostům z měst na této trati - konečně podařilo dostat k jednacímu stolu vedení českých i rakouských drah," řekl Jehlička.

Náklady na obnovení provozu by představovaly přibližně sedmnáct milionů korun na české straně, sedmdesát milionů korun na rakouské straně a také osmdesát milionů korun na rekonstrukci železnice ze Slavonic do Kostelce tak, aby po ní mohly vlaky projíždět rychleji.

Pracovní skupina byla ustavena letos v květnu v rakouském Waidhofenu. Jsou v ní zastoupeni zástupci ministerstev dopravy obou zemí, vedení drah a zástupci sdružení obcí Železnice Kostelec - Slavonice a zástupci dolnorakouského spolku Neue Thaytalbahn.

Oba spolky mají za cíl obnovení provozu na trati. "Aktivní roli v jednáních hraje nadnárodní dopravní společnost Connex se sídlem v německém Frankfurtu, která provozuje dopravu v řadě evropských zemí," řekl Jehlička. Connex má zájem dopravu na trati provozovat.

Na jednání se zastánci obnovení železničního spojení zabývali možnostmi, jak na obnovení trati spolupracovat a jak jej financovat z fondů Evropské unie se spoluúčastí soukromých firem. Peníze se budou snažit získat ze zdrojů z obou zemí a také z fondů Evropské unie Phare CBC, či ISPA. Na samotný provoz by měla přispět i společnost Connex, která chce na trati provozovat například dopravu dřevěných štěpků vlastními nákladními soupravami, ale i osobní přepravu.

Zastupitelstvo města Slavonice bude muset nejprve svým usnesením požádat vládu o obnovení přechodu. K podobné proceduře musí dojít i na rakouské straně. Pokud s obnovením provozu vlády obou zemí budou souhlasit, bude se žádostí zabývat českorakouská komise, která se věnuje zřizování mezinárodních železničních přechodů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Požadavek na čtyři miliony za vazbu a splněná bouřková výstraha meteorologů

Zdravotní sestra Věra Marešová chce po státu téměř pětimilionové odškodné za...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Řekneme vám o zdravotní sestře, která chce čtyři miliony korun za trestní stíhání a...

Lijáky v Brdech extrémně rozvodnily toky, v první obci evakuovali obyvatele

Rozvodněný Jalový potok v Komárově na Berounsku. V sousedním Zaječově vedení...

V oblasti Brd se během večera výrazně zvedly hladiny některých vodních toků. V Zaječově na Berounsku vyhlásili nejvyšší...

Ministři chtějí od září zmírnit pamlskovou vyhlášku

Nově zásobený školní bufet v ZŠ v Kostelci nad Černými lesy. Sortiment odpovídá...

Pamlsková vyhláška se zmírní, některé dosud zakázané potraviny se tak od nového školního roku vrátí do škol. Podle...

Najdete na iDNES.cz