Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný průvodce Prahou se vrací

  11:15aktualizováno  11:15
Praha - Na pulty knihkupectví přichází reedice legendárního průvodce Prahou krok za krokem. Kunsthistorik Emanuel Poche jej poprvé vydal v roce 1947 a doplňoval ve svých dvaaosmdesáti letech i dosud poslední z mnoha reedic v roce 1985. Současné vydání aktualizoval autorův syn Martin.

"Pracovali jsme na tom společně s matkou, která se podílela na aktualizaci umělecko-historických údajů," říká Martin Poche. "Znamenalo to projít obrovské množství informací a ověřit, zda jsou stále aktuální, případně je opravit. Měnilo se mnoho majitelů a uživatelů budov a změny pokračovaly i během tří let, kdy se připravovalo nové vydání. Nakonec jsem musel ověřit i ty informace z roku 1997, zda ještě všechny dnes platí," popisuje Martin Poche.

Průvodce Prahou krok za krokem vyšel poprvé v roce 1947 v Poláčkově nakladatelství. Autorem názvu byl František Halas. Knihu, která mapovala pražské pamětihodnosti a zajímavosti prostřednictvím okruhů pro pěší procházky hlavním městem, doplnil ilustracemi malíř Cyril Bouda. K Boudovým ilustracím se ostatně vrací i nejnovější vydání.

PhDr. Emanuel Poche, DrSc.
(1903-1987)

Historik umění, od roku 1933 pracovník a v letech 1948-59 ředitel Uměleckoprůmyslového muzea. V letech 1961-79 vedoucí vědecký pracovník Ústavu teorie a dějin umění ČSAV. Od roku 1925 napsal více než tři sta publikací o české architektuře, barokním sochařství a uměleckých řemeslech. Jako vědec a autor se zabýval především Prahou.

"Přesto, že jeden z prvně zamýšlených vydavatelů chtěl knihu doplnit velkým množstvím fotografií a přiblížit ji tak podobě anglicky psaných průvodců Prahou, upustili jsme nakonec i od ilustrací Hermíny Melicharové, které doplňovaly předchozí vydání. S matkou jsme se snažili zachovat k textu co nejpietněji, doplnit jen ty nejnovější a nejnutnější věci," dodává Martin Poche.

Z dnešního pohledu se struktura Pocheho knihy podobá bedekrům, turistickým průvodcům, jimž dal jméno německý nakladatel Karl Baedeker. Ve své době však byl velmi podrobně zpracovaný a přehledně členěný pražský uměleckohistorický průvodce vítanou novinkou, která neměla konkurenci.

"Můj otec sám často provázel Prahou a při tom zjistil, že existuje poptávka po takové knize. Myšlenka shromáždit průvodcovské zkušenosti do knihy možná vzešla i z Poláčkova nakladatelství," říká Martin Poche. "Obliba knihy zřejmě pramení především z toho, že je to ucelený a důkladně zpracovaný průvodce Prahou. Jde o tak obrovské množství zpracovaných informací, že když jsem si to uvědomil, nechtěl jsem dělat ani tu aktualizaci," vzpomíná autorův syn.

Nové vydání knihy si podle něj vynutila poptávka známých a přátel, poté i zájem několika nakladatelů. "Aktualizovanou reedici jsme nakonec připravili pro nakladatelství Mladá Fronta. Poté, co z něj loni odešla řada redaktorů, se kniha nakonec ocitla v nakladatelství Paseka," říká Martin Poche.

Současná podoba knihy Prahou krok za krokem je tedy bohatší o nové stavby, plastiky a uměleckohistorické poznatky. Aktualizovala se jména ulic, z historických textů byl odstraněn balast, poplatný minulému režimu. První popisovaný vycházkový okruh už nezačíná na Hlavním nádraží, ale na Václavském náměstí. "Vlaková doprava už dávno není dominantní," vysvětluje Martin Poche. Nejnovější verze knihy je rovněž doplněna o poznatky, které shromáždil její autor Emanuel Poche od posledního vydání v roce 1985 do své smrti o dva roky později.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz