Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný průvodce Prahou se vrací

  11:15aktualizováno  11:15
Praha - Na pulty knihkupectví přichází reedice legendárního průvodce Prahou krok za krokem. Kunsthistorik Emanuel Poche jej poprvé vydal v roce 1947 a doplňoval ve svých dvaaosmdesáti letech i dosud poslední z mnoha reedic v roce 1985. Současné vydání aktualizoval autorův syn Martin.

"Pracovali jsme na tom společně s matkou, která se podílela na aktualizaci umělecko-historických údajů," říká Martin Poche. "Znamenalo to projít obrovské množství informací a ověřit, zda jsou stále aktuální, případně je opravit. Měnilo se mnoho majitelů a uživatelů budov a změny pokračovaly i během tří let, kdy se připravovalo nové vydání. Nakonec jsem musel ověřit i ty informace z roku 1997, zda ještě všechny dnes platí," popisuje Martin Poche.

Průvodce Prahou krok za krokem vyšel poprvé v roce 1947 v Poláčkově nakladatelství. Autorem názvu byl František Halas. Knihu, která mapovala pražské pamětihodnosti a zajímavosti prostřednictvím okruhů pro pěší procházky hlavním městem, doplnil ilustracemi malíř Cyril Bouda. K Boudovým ilustracím se ostatně vrací i nejnovější vydání.

PhDr. Emanuel Poche, DrSc.
(1903-1987)

Historik umění, od roku 1933 pracovník a v letech 1948-59 ředitel Uměleckoprůmyslového muzea. V letech 1961-79 vedoucí vědecký pracovník Ústavu teorie a dějin umění ČSAV. Od roku 1925 napsal více než tři sta publikací o české architektuře, barokním sochařství a uměleckých řemeslech. Jako vědec a autor se zabýval především Prahou.

"Přesto, že jeden z prvně zamýšlených vydavatelů chtěl knihu doplnit velkým množstvím fotografií a přiblížit ji tak podobě anglicky psaných průvodců Prahou, upustili jsme nakonec i od ilustrací Hermíny Melicharové, které doplňovaly předchozí vydání. S matkou jsme se snažili zachovat k textu co nejpietněji, doplnit jen ty nejnovější a nejnutnější věci," dodává Martin Poche.

Z dnešního pohledu se struktura Pocheho knihy podobá bedekrům, turistickým průvodcům, jimž dal jméno německý nakladatel Karl Baedeker. Ve své době však byl velmi podrobně zpracovaný a přehledně členěný pražský uměleckohistorický průvodce vítanou novinkou, která neměla konkurenci.

"Můj otec sám často provázel Prahou a při tom zjistil, že existuje poptávka po takové knize. Myšlenka shromáždit průvodcovské zkušenosti do knihy možná vzešla i z Poláčkova nakladatelství," říká Martin Poche. "Obliba knihy zřejmě pramení především z toho, že je to ucelený a důkladně zpracovaný průvodce Prahou. Jde o tak obrovské množství zpracovaných informací, že když jsem si to uvědomil, nechtěl jsem dělat ani tu aktualizaci," vzpomíná autorův syn.

Nové vydání knihy si podle něj vynutila poptávka známých a přátel, poté i zájem několika nakladatelů. "Aktualizovanou reedici jsme nakonec připravili pro nakladatelství Mladá Fronta. Poté, co z něj loni odešla řada redaktorů, se kniha nakonec ocitla v nakladatelství Paseka," říká Martin Poche.

Současná podoba knihy Prahou krok za krokem je tedy bohatší o nové stavby, plastiky a uměleckohistorické poznatky. Aktualizovala se jména ulic, z historických textů byl odstraněn balast, poplatný minulému režimu. První popisovaný vycházkový okruh už nezačíná na Hlavním nádraží, ale na Václavském náměstí. "Vlaková doprava už dávno není dominantní," vysvětluje Martin Poche. Nejnovější verze knihy je rovněž doplněna o poznatky, které shromáždil její autor Emanuel Poche od posledního vydání v roce 1985 do své smrti o dva roky později.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Policejní exšéf Červíček bude za ODS kandidovat na Náchodsku do Senátu

Martin Červíček, ředitel Královéhradecké krajské policie.

Kandidátem ODS pro letošní senátní volby v obvodu Náchod bude bývalý policejní prezident a první náměstek hejtmana...

Kauza Peroutka se vrací na začátek, rozhodl Nejvyšší soud

Novinář Ferdinand Peroutka

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu...

Šlechtová: V zakázce na radary jsou pochybení, bude to řešit policie

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Inspekce ministerstva obrany zjistila podle šéfky resortu Karly Šlechtové v souvislosti se zakázkou na mobilní radary...

Najdete na iDNES.cz