Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavní Tudorovci asi vymřeli i kvůli ututlané vraždě královniny sokyně

  14:01aktualizováno  14:01
Z Anglie učinili renesanční mocnost s vlastní církví, z dějin ale Tudorovci zmizeli s nezodpovězenými otázkami. Proč se královna Alžběta I. nevdala? Byla smrt manželky jejího oblíbence Roberta Dudleyho náhodou? Nově objevený záznam v kontrastu s oficiální verzí naznačuje, že nikoliv.

Anglická královna Alžběta I. | foto: Wikimedia Commons

Vláda Tudorovců se v Anglii datuje mezi léta 1485 až 1603, kdy zemřela - neprovdána a bez dětí - královna Alžběta I. Za nápadníka, který jí a trůnu byl nejblíže, obvykle prameny označují jejího přítele z dětství Roberta Dudleyho. A právě kolem něj se točí objev, který historik Steven Gunn učinil v britských Národních archivech.

Gunn, pracovník Oxfordské univerzity, se totiž probíral soudními zprávami ze 16. století. Našel v nich originál zprávy o ohledání těla mrtvé ženy původním jménem Amy Robsartová, která se za Dudleyho provdala. Záznam říká, že Dudleyová měla dvě hluboké rány, obě v oblasti lebky.

To je ovšem v rozporu s oficiální verzí, která říká, že Dudleyová zemřela po pádu ze schodů (služebnictvo ji našlo už mrtvou), při němž si srazila vaz. Žádné jiné zranění, ani zlomený vaz, totiž v Gunnem objeveném záznamu není zmíněno.

HISTORIK SKIDMORE:

Historik Chris Skidmore

"Na teorii, že šlo o nešťastnou náhodu, to minimálně vrhá pochybnost."

"Na teorii, že šlo o nešťastnou náhodu, to minimálně vrhá pochybnost," míní podle listu The Sunday Times historik Chris Skidmore, který o dosud nevyjasněné události ze "zlatého věku" vlády královny Alžběty napsal knihu Death and the Virgin.

Kdo ale mohl chtít zabít vážně nemocnou osmadvacetiletou ženu, která trpěla rakovinou prsu a zřejmě jí už nezbývalo mnoho let života? Nebo si sáhla na život sama, zahanbena tím, že vztah jejího manžela s královnou byl veřejným tajemstvím?

"Dudleyho otevřené flirtování s mladou královnou Alžbětou jen přispívalo ke klepům, že smrt své manželky sám zařídil. Alžběta byla nejvíce žádoucí ženou celého křesťanského světa. Bezpečnost její říše, jak jí bylo připomínáno, záležela na tom, zda si najde manžela," připomíná Skidmore.

Politický malér

Smrt Robsartové se nicméně stala politickým průšvihem a je otázka, jestli by takový skandál Dudley sám riskoval. Z podobného důvodu zní pochybně i verze, že si smrt ženy stojící "v cestě" objednala samotná Alžběta. Na druhou stranu se o královně ví, že svého času zamýšlela pomocí "nehody" odstranit svou uvězněnou protivnici Marii Stuartovnu.

Nelze ovšem vyloučit, že vraždu provedli někteří z četných odpůrců Alžběty a Dudleyho, aby překazili jejich potenciální sňatek. Muže podezřelého z vraždy manželky si totiž konzervativní královna vzít nemohla. Přijmeme-li tvrzení historiků, že Dudley byl jediným, o němž Alžběta vážně uvažovala jako o možném choti, slavná éra Tudorovců patrně skončila právě smrtí Amy Robsartové.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Belgie přišla o hvězdné nebe. Světelný smog přiživuje energetická lobby

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice pořídil astronaut Thomas Pesquet. Vlevo...

Světelné znečištění trápí většinu států po celém světě. Nejhůře je na tom Belgie, kde na většině míst jede pouliční...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Hyundai H 350 2,5 CRDI  záruka
Hyundai H 350 2,5 CRDI záruka

r.v. 2016, naj. 3 501 km, diesel
465 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz