Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavné Stonehenge je v ohrožení

  1:00aktualizováno  1:00
Slavný megalitický kruh z kamenných kvádrů v anglickém Stonehenge i mohylové hroby jsou v ohrožení. Mnohatisíciletou památku dnes ničí přemnožení jezevci. "Při hloubení nor poškozují mohyly na pohřebišti z doby 3500 let před naším letopočtem," říká archeolog Ian Barnes.

Poničena je už asi polovina z dvaceti míst s archeologickými nálezy.

Některé prý už nepůjdou zachránit. Vytrvalé hrabání jezevců žijících v blízkosti britského Stonehenge poškozuje tuto pamětihodnost a s ní i mohyly s lidskými pozůstatky.

Nebezpečí vzniklé jezevčím hrabáním je tak vážné, že se britské ministerstvo obrany, jemuž patří velká část pozemků v této oblasti, pokouší vytlačit zvířata z této historicky cenné oblasti jinam.

"Již jsme vypudili jezevce ze dvou památek ležících severně od Stonehenge," řekl Ian Barnes, jeden ze čtyř archeologů zaměstnaných ve službách ministerstva. Barnes říká, že neolitické mohyly, pohřebiště z doby 3500 let před naším letopočtem, jsou nejvíce ohroženy činností jezevců a asi polovina z dvaceti míst je poškozena.

Podle Barnese bude nutné některé památky kvůli jezevcům vzdát, protože jsou již příliš poškozeny. Barnes říká, že nejefektivnějším způsobem vypuzení jezevců je nepustit je domů.

",Stavíme drátěný plot kolem jejich nor v době, kdy jezevci nejsou doma," vysvětluje taktiku. Ministerstvo obrany zvažuje přestěhování zvířat. "Jezevci mohou být úspěšně přemístěni, ale je nutné pochopit, jaké je jejich chování v jejich teritoriu."

Stonehenge.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Najdete na iDNES.cz