Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slavná Dolly má artritidu

  12:57aktualizováno  12:57
Slavná Dolly, první vyklonovaná ovce na světě, onemocněla artritidou. Tato choroba kloubů není u ovcí vzácností, ale fakt, že se objevila u Dolly, která se narodila v roce 1996, v nezvykle nízkém věku, vzbuzuje podezření. Vyvolalo to obavy, že by mohlo jít o genetickou vadu způsobenou právě klonováním.

Profesor Ian Wilmut z Rosslinova institutu v Edinburghu, jehož tým Dolly před pěti lety vyklonoval, upřesnil, že ovce má artritidu v levé zadní noze.

"To, že Dolly má problémy v tomto relativně mladém věku, naznačuje, že s klonováním mohou být nějaké problémy," přiznal Wilmut pro rádio BBC.

Podle něho je ale předčasné dělat v případu konečné závěry. Vědec vyzval biofarmaceutické společnosti, které se klonováním zabývají, ke sdílení informací o zdravotním stavu naklonovaných zvířat. Jen tak se podle něho bude moci prozkoumat, jestli se zde vyskytují nějaké podobnosti.

Přečtěte si glosu Martina Komárka

Klonovat se začalo už v 19. století

Vajíčka i spermie se dají nahradit

"Už víme, že v době narození naklonovaných zvířat dochází k jejich neobvyklým úmrtím," uvedl Wilmut. "Nyní se musíme zaměřit na to, zda onemocnění jako artritida, která je dosud spojována s vyšším věkem, je normální nebo zda se podmínky pro vznik tohoto onemocnění nějak změnily," dodal.

Klonování je velice dynamickou oblastí lékařského výzkumu. Tento týden několik soupeřících týmů oznámilo, že naklonovaly prasata, jejichž orgány by se daly využít pro transplantace u lidí. Podívejte se na jejich fotografii.

Nejde o první naklonovaná prasata v historii, avšak odborníci z jejich orgánů odstranili zvláštní gen, který v těle člověka vyvolával odmítavou reakci. Prasečí ledviny, srdce a další orgány by mohly vyřešit nedostatky těchto orgánů pro transplantace a představují potenciální miliardové zisky pro firmy, které budou mít na tomto výzkumném poli úspěch.

Někteří vědci se dokonce domnívají, že nevyhnutelnou realitou se v budoucnu stane i klonování lidí. Může jít jak o reproduktivní klonování, které umožní neplodným párům stát se rodiči nebo léčebné klonování s cílem vytvořit embrya, která budou použita jako zdroj kmenových buněk.

Klonování má také řadu odpůrců. Sdružením na ochranu zvířat je onemocnění Dolly vodou na mlýn jejich kritice. Vyzývají vědce, aby s experimenty přestali.

"Myslím na ty stovky ostatních klonovaných ovcí, které se narodily se zdeformovanými srdci, plícemi a ledvinami. Několik dní bojovaly o život a potom buď samy dodýchaly nebo byly utraceny," prohlásil Joyce De Silva, šéf organizace na ochranu zvířat "Compassion in World Farming" pro rádio BBC. "To je to, o čem je klonování," řekl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...Najdete na iDNES.cz