Bývalá sladovna v Žatci je jednou z řady místních objektů, které by se mohly dostat na seznam UNESCO. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

Sladovnu v Žatci opravili za miliony i s chybnými německými nápisy

  • 23
Nápisy na fasádě bývalé renesanční sladovny v Žatci, jejíž rekonstrukce přišla na 35 milionů korun, jsou plné gramatických chyb. Německé nápisy opravené památky pocházejí ještě z doby, kdy se v budově vyráběly barvy a laky.

Nedávno skončená rekonstrukce architektonicky cenné sladovny byla poslední součástí projektu Chrámu chmele a piva, který stál celkem čtvrt miliardy korun. (více o něm zde)

Historie sladovny

Bývalá renesanční sladovna v Žatci vznikla v 16. století na místě sýpky, sloužila asi 200 let, od roku 1779 se z ní stala znovu sýpka a v roce 1805 proběhla přestavba na obytný dům. Další přestavba roku 1858 jí dala novogotickou podobu.

O něco později dům získali Marie a Ferdinand Jacobovi pro výrobnu laků a barev, což ukazují obnovené nápisy na fasádě. V roce 1953 dům převzal stát, v 90. letech už ruinu aspoň zčásti opravilo město Žatec.

Historie stavby spadá až do 16. století. Opravená fasáda směrem do Masarykovy ulice evokuje její vzhled z druhé půle 19. století, kdy dům fungoval jako výrobna barev a laků.

Slova Lacken, Emaillacken, Baustoffen či Waiskalk použitá na zdech domu jsou však jazykově nesprávná.

"V těch nápisech se vyskytují gramatické chyby, konkrétně chybné tvary plurálu u slova Lacken (Emaillacken) a Baustoffen. Správně je pouze Lacke a Baustoffe. Hrubá pravopisná chyba je ve slově Waiskalk, správně je Weißkalk," popsal Marek Schmidt z katedry germanistiky ústecké univerzity.

Nápisy na domě už byly

Podle něj je diskutabilní ještě pravopis u Firnis-Farben s pomlčkou. "Nicméně u historického nápisu je to v tomto případě možné přičíst dobové pravopisné normě," myslí si Schmidt.

Jak se chyby na opravenou fasádu vzácného domu dostaly? Lucie Radová z ústecké pobočky Národního památkového ústavu uvedla, že nejde o vytvořené, ale jde o autentické nápisy na vápenné omítce, které byly schované pod novějším cementovým nástřikem.

"Restaurátor nástřik sejmul a nápisy obnovil podle historických fotografií," řekla Radová. Čelní fasádu mimo jiné při rekonstrukci doplnila atika a půdní nadezdívka.

Ferdinand Jacob společně se ženou zakoupili dům v roce 1868 a vlastnili jej až do roku 1916, kdy dům získal František Jacob. Podle Radové zřejmě stojí za chybnými nápisy oni nebo zadali vytvoření nápisu jinému člověku.

Nápisy se asi zakryjí

"Dnes se na to díváme jako na estetickou záležitost, ale dříve to byla jen funkční věc. Byla to pouze reklama," dodala památkářka. Doplnila, že z doby kolem roku 1900 existuje fotografie objektu, na které je jeho průčelí zachyceno již s nápisy. Dobu vzniku nápisů lze podle ní vztáhnout do období konce 19. století.

Místostarosta Žatce Jan Novotný připustil, že nápisy nakonec může zakrýt poutač, že uvnitř sídlí muzeum. To začne sloužit veřejnosti od jara příštího roku.

"Nechceme snahu památkářů nijak znehodnotit. Je ale možné, že nápisy budou částečně zakryté poutačem, aby bylo jasné, že je v budově výstavní prostor," řekl místostarosta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video