Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sladovna má ustoupit silnici

  13:24aktualizováno  13:24
Brno - Zastupitelé brněnské městské části Královo Pole chtějí nechat zbořit objekt bývalé sladovny poblíž Mojmírova náměstí. Přestože není stavení, jehož základy pocházejí z osmnáctého století, státem chráněnou památkou, některým lidem se úmysl královopolských zastupitelů nelíbí. Radnice chce na místě historického objektu postavit silnici, která by navždy narušila celistvost areálu, jenž v minulosti sloužil jako hospodářské zázemí zdejšího kláštera.

Demolici bývalé sladovny již zastupitelé schválili. V připravovaném územním regulačním plánu se proto již s historickým objektem nepočítá.

"I na mapě z poloviny devatenáctého století je stavení označeno jako významný objekt. Takzvaný hospodářský dvůr, který tvoří i bývalá sladovna, je historické jádro Králova Pole. Architektonických památek zde není zrovna nadbytek, a proto je zbytečné se toho mála ještě tímto způsobem vzdávat. Navíc není objekt ani v havarijním stavu," upozornil Jiří Novák, jenž v Brně-Králově Poli žije.

Zničení bývalé sladovny se nelíbí ani architektovi Robertu Václavíkovi. "Z návrhu na likvidaci domu jsem byl zděšený. Bývalá sladovna přece souvisí s blízkým klášterem, který je dokonce na seznamu státem chráněných památek. Budova by se dala jistě využít. Unikátní prostory jsou totiž v docela zachovalém stavu," poznamenal Václavík.

Místostarosta Tomáš Kopecký však nevidí jinou možnost než demolici. "Deset let nabízíme bývalou sladovnu investorům. Objekt je ale obrovský a rekonstrukce by mohla stát i sto milionů korun. Za celou dobu nebyl prakticky jediný zájemce. Sklepy jsou navíc zatopené vodou. Do budoucna bude proto lepší využít tuto oblast jinak. Například propojením okolních ulic silnicí. Pokud povede na městském pozemku místo sladovny, nemusíme složitě vykupovat půdu od soukromníků, přes kterou by jinak komunikace vedla," řekl místostarosta Kopecký.

Architekt Zbyněk Pech, jenž na územním regulačním plánu pro městskou část Královo Pole spolupracuje, vidí na asanaci objektu bývalé sladovny spíše pozitivní rysy. "Je to problém dnešních památek. Jsou ve špatném stavu, na opravu nejsou peníze," poznamenal.

Odpůrci bourání chtějí nechat objekt zanést do seznamu chráněných památek. "Ministerstvo kultury a Státní památkový ústav to však mohou udělat i za osm let od podání žádosti," upozornila architektka Eva Búřilová z brněnského památkového ústavu.

Proč se bude bourat sladovna v Brně - Králově Poli

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz