Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sládek vyhrál volby v Útěchově

  13:51aktualizováno  13:51
Miroslav Sládek vyhrál ve volbách do zastupitelstva. Jeho strana Nezávislí - Bezpečí a prosperita získala v mimořádných volbách v brněnské části Útěchov takřka 40 procent hlasů. Druzí skončili Nestraníci vedení bývalým ředitelem brněnské ČT, Zdeňkem Drahošem.

"Je to samozřejmě úspěch, jednoznačné vítězství," komentoval volby Sládkův tiskový mluvčí Petr Pěkný.

Sládkovo hnutí předstihlo druhé Nestraníky pro Moravu vedené bývalým ředitelem brněnského studia České televize Zdeňkem Drahošem o více než pět procent.

Drahoš ale zase dostal nejvíc hlasů ze všech kandidátů: sto padesát dva.

Nestraníci také získali stejný počet zastupitelů jako Sládek, a to tři. Jednu zastupitelku bude mít ODS. Celkem se v Útěchově zapsalo čtyři sta padesát voličů.

"Že Sládkovo hnutí získá tři mandáty v zastupitelstvu, jsem neočekával," kroutil hlavou nad volebními výsledky Drahoš.

Do zastupitelstva se nedostala Strana zelených a moravistická HSMS. I když jsou lidé figurující na těchto kandidátkách ze Sládkova vítězství rozčarovaní, nehrozí, že by kvůli tomu opouštěli čtvrť.

"Nebudeme se z Útěchova kvůli tomu stěhovat. Samozřejmě pokud by nám třeba někdo vyhrožoval, byla by to jiná situace," prohlásila Alena Jeklová, která kandidovala za moravistické Hnutí za samosprávnou Moravu a Slezsko.

Hned v neděli začala koaliční jednání všech tří stran. "Výsledek opravňuje vítěze voleb, aby předložil podmínky či návrhy na spolupráci s ostatními. Všechno je otázka jednání, nezříkáme se spolupráce s kýmkoliv," řekl Sládkův mluvčí Pěkný.

I když Sládkovo hnutí volby vyhrálo, nemusí se podílet na vládě na radnici. Ostatní strany se proti němu mohou spojit a vytvořit koalici, v níž budou mít o jeden hlas víc než Nezávislí - Bezpečí a prosperita.

Úlohu jazýčku na vahách v této chvíli hraje jediná zastupitelka za ODS Šárka Pohanková.

Jasno o koalici ale už má Drahoš i Pohanková. "Pravděpodobně vytvoříme koalici s Nestraníky pro Moravu," řekla Pohanková.

"Budeme o tom teprve jednat, ale očekávám, že se domluvíme na koaliční spolupráci," prohlásil Drahoš s tím, že o případné spolupráci ale bude ještě mluvit i se Sládkem.

Vyhráno totiž nebude ani když sestaví koalici ODS a Nestraníci pro Moravu. Kdyby totiž na své posty rezignovali tři zastupitelé Sládkova Hnutí a jejich náhradníci, počet členů zastupitelstva by se dostal pod zákonný limit pěti a nastala by stejná situace jako nyní: musely by se vypsat nové mimořádné komunální volby.

Zda zůstane Sládek v čele útěchovské radnice bude jasné do patnácti dnů od vyhlášení oficiálních výsledků voleb, kdy se má sejít nové zastupitelstvo a zvolit starostu a místostarostu.

Podle slov mluvčího Pěkného bude Sládek kandidovat na starostu. Drahoš zatím není rozhodnutý.

Miroslav Sládek je starostou brněnské části Útěchov od května 2003, kdy funkci převzal po odstoupivším Jaromíru Sáňkovi.

Sáňka a jeho dva kolegové z Občanské iniciativy Útěchov odešli ze zastupitelstva právě kvůli Sládkovi, tehdejšímu místostarostovi. Kvůli jejich odchodu musely být uspořádány nové volby, ačkoli Sládek s vyhlášením dlouho otálel.

"Odešel jsem ze zdravotních důvodů," řekl Sáňka a dodal, že už nemohl vydržet atmosféru, kterou vytvářel Sládek a jeho spolupracovníci. - více zde

Miroslav Sládek během mimořádných voleb v brněnské městské části Útěchově. Jeho strana Nezávislí - prosperita a bezpečí volby vyhrála. (18. ledna 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz