Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sládek starostuje v Útěchově

  0:01aktualizováno  0:01
Bývalý vůdce republikánů Miroslav Sládek, známý svými rasistickými postoji, stanul v čele brněnské městské části Útěchov. Stalo se to poté, co v pondělí odstoupil z funkce dosavadní starosta Jaromír Sáňka. Sládek, zastávající funkci místostarosty, převzal jeho práci.

V Útěchově, který má 500 obyvatel, bude třeba vyhlásit mimořádné volby. Společně se Sáňkou totiž odstoupili i další dva zastupitelé, stejně jako on zvolení za Občanskou iniciativu.

"Odešel jsem ze zdravotních důvodů," řekl Sáňka a dodal, že už nemohl vydržet atmosféru, kterou vytvářel Sládek a jeho spolupracovníci. Pracovat nemůže ani místní úřad, protože míst se vzdali i dva ze tří úředníků.

Nové volby v Útěchově jsou nutné proto, že zastupitelů je méně než pět, což je minimální počet. Na místa starosty Jaromíra Sáňky a dalších odstoupivších totiž odmítli nastoupit všichni náhradníci. "Rozhodování zastupitelstva bylo pro mě v poslední době nepřijatelné," řekl bývalý starosta. Podle něj jej Sládek urážel a velmi špatně se s ním komunikovalo.

Starostovu práci teď dělá právě Sládek a čtvrť na okraji Brna, kde žije asi pět set lidí, získala i svého tiskového mluvčího. Je jím Sládkův stranický kolega Petr Pěkný. "Pan Sáňka zřejmě neunesl výsledky podzimních voleb," tlumočil Sládkovo stanovisko Pěkný.

V zastupitelstvu Útěchova zůstaly ještě dvě zastupitelky, jedna za ODS, druhá za hnutí Nestraníci pro Moravu. Obě říkají, že situace nebyla tak špatná. "Tady nikdy nebyla opozice a starosta na ni nebyl zvyklý. Hlavně mu vadilo, že nemá v zastupitelstvu rozhodující převahu. Spolupráce s panem Sládkem se zatím jeví jako konstruktivní," uvedla Radomíra Omastová z ODS.

Její kolegyně z Nestraníků Alena Nevrtalová řekla, že starosta zřejmě psychicky nezvládl situaci. "Panu Sládkovi jde o čistotu, bezpečnost a pořádek v obci. Zatím se prezentuje velmi vstřícně," řekla o člověku, který proslul rasově motivovanými útoky na Romy a svou vlastní stranu přivedl k bankrotu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz