Robert Šlachta

Robert Šlachta | foto: Petr Topič, MAFRA

Robert Šlachta končí v celní správě, do civilu odchází koncem listopadu

  • 186
Robert Šlachta po osmadvaceti letech končí v uniformě. Svým kolegům to oznámil ve středu ráno. Bývalý velitel ÚOOZ a současný šéf pátrací sekce celníků skončí v listopadu. Podle informací MF DNES plánuje vstup do politiky.

Na informaci upozornil jako první server lidovky.cz. Informaci potvrdila tisková mluvčí celníků Martina Kaňková. „Ano, mohu potvrdit, že Robert Šlachta ve funkci končí,“ uvedla s tím, že důvody, které ho k tomu vedly, nebude uvádět. „Nesouvisí to ale s celní správou,“ doplnila. 

„Určitě neuvažuju o žádném vstupu do nějaké strany,“ popřel Šlachta na dotaz iDNES.cz. Zda je jeho odchod spojen se vznikem nové strany, neodpověděl. Podle informací MF DNES ale Robert Šlachta vstup do politiky opravdu plánuje a to s vlastní partají. 

„Mám k tomu své důvody, ale sdělím je, až skončím služební poměr, což bude po 1. prosinci. V současné době to nelze komentovat, protože jsem stále příslušníkem ozbrojeného sboru. Slyšel jsem už nějaké nesmysly, že je to kvůli vojákům, ale to tak v žádném případě není. Dospěl jsem k tomu spolu s svým náměstkem,“ řekl LN samotný Šlachta.

V Celní správě skončí i se svým náměstkem Tomášem Sochrem, rovněž bývalým detektivem ÚOOZ. Šlachta vyloučil, že by po odchodu do civilu pracoval pro soukromou sféru. 

„Uvědomuji si čím dál víc, že jsem celý svůj svět obětoval vlastní kariéře. Sedmnáctého začínám žít na ubytovně a už taky zvažuji, co s tím osobním životem dál. Asi víte, jakým důvodem jsem skončil u policie. Sám pro sebe jsem si říkal, jestli to vůbec mělo ten smysl,“ řekl v Pressklubu Frekvence 1 Šlachta.

„Já jsem neměl nikdy žádného koníčka kromě běhání, měl jsem pouze práci a myslím si, že to není úplně dobře, protože kolegové šli k rodinám a já jsem se neměl kam vrátit,“ dodal.

Zasahoval na úřadu vlády v kauze Nečase

Robert Šlachta v letech 2008 až 2016 velel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), a to až do jeho zániku v rámci policejní reorganizace. Pod jeho vedením vedl ÚOOZ řadu vyšetřování. Zabýval se mimo jiné případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích. Uskutečnil i zátah proti přívržencům krajní pravice.

Nejvíce pozornosti získal ÚOOZ vedený Šlachtou v červnu 2013, když zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové, nyní Nečasové, a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády.

Od policie Šlachta odešel v červnu 2016 po více než čtvrtstoletí služby, na protest proti plánované reorganizaci policejních útvarů a vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Na konci října 2016 bylo oznámeno, že se od listopadu stane náměstkem generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání. Touto funkcí byl od 1. září pověřen. Šlachta uspěl ve výběrovém řízení, podle dřívějšího vyjádření Celní správy byl jediným uchazečem o funkci. Nabídku práce u celníků dostal od náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, podle které se spolupráce se zkušeným policistou nabízela kvůli rozšíření kompetencí Celní správy ČR při prošetřování trestných činů.

Nástup Šlachty k celníkům kritizovaly opoziční strany kvůli údajně blízkému vztahu Šlachty s ministrem financí Andrejem Babišem, pod nějž celníci spadají. Babiš vazbu na kriminalistu vyloučil, celní správa ho podle něj oslovila kvůli jeho zkušenostem. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video