Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci dostali Šlachtovu zprávu, bývalý šéf ÚOOZ vypovídal pět hodin

  8:14aktualizováno  29. července 0:19
Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta přednesl výpověď před sněmovní komisí k reformě policie. Jeho výslech trval přes pět hodin. Před ním vypovídal olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, poslancům také předal čtyřicetistránkovou zprávu, kterou připravil Šlachta.

„Otázky komise byly hodně na tělo. Z jednání zatím odcházím spokojen, protože jsem řekl vše, co jsem potřeboval,“ prohlásil Šlachta po skončení jednání před čtvrteční půlnocí.

Na podrobný rozbor Šlachtovy zprávy nepřišla řeč, protože jej měl přednést bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Toho komise vyslechne až 18. srpna. „Mluvil jsem o obecných věcech a odkazoval se na některé věci, které jsou ve zprávě,“ doplnil bývalý šéf ÚOOZ.

Boj o reformu policie

Před Šlachtou vypovídal 3,5 hodiny také vrchní žalobce Ivo Ištvan. „Řekl jsem všechny informace, které má vrchní státní zastupitelství k dispozici k dané problematice. Odpověděl jsem na všechny položené dotazy,“ uvedl Ištvan krátce před šestou hodinu.

„Rád bych zdůraznil, že pan doktor Ištvan předal takzvanou Šlachtovu zprávu. Budeme se jí jako komise zabývat,“ řekl předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek. Zatím je zpráva zapečetěná a poslanci se k jejímu prostudování budou muset jmenovitě přihlásit.

Bývalý ministr spravedlnosti nechtěl hodnotit, jak moc jsou informace od Ištvana zásadní. „Po jednom výslechu se takto vyjadřovat nelze,“ doplnil Blažek. Podle něj bude záležet také na tom, co budou k reorganizaci říkat další lidé.

Reforma by neměla proběhnout, míní Blažek

„Kdybych byl vládním činitelem, tak s tím, jak to bylo představeno a uděláno, by to proběhnout nemělo,“ prohlásil předseda komise Blažek k reformě policie. Připomněl, že situaci může změnit jedině vláda. Komise je podle něj politický orgán, který má zjistit, co politiky vedlo k reorganizaci policie. „Nejsme tady od toho, abychom někoho vyšetřovali a stíhali,“ doplnil.

„Jasné důkazy jsem zatím neviděl, ale je to živá kauza, což je specifická věc. Řada věcí je ještě ve stadiu vyšetřování a ani sami vyšetřovatelé ty výsledky ještě nemají,“ řekl novinářům po jednání místopředseda komise Martin Lank.

Komise se po čtvrtečním jednání znovu sejde až 18. srpna. Celkem by mělo vypovídat 13 lidí. Mezi nimi by měli být vedle šéfa ostravské ÚOOZ Komárka také ministři Milan Chovanec (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO), policejní prezident Tuhý, jeho náměstek Laube, šéf žalobců Pavel Zeman či pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Blažek před zahájením jednání vysvětlil, že Ištvan, Šlachta a Komárek byli pozvaní jako první, protože právě oni měli největší připomínky k reorganizaci policie. Očekává, že přednesou důkazy, o které svá tvrzení opírají. Podle jejich výpovědi pak komise rozhodne o dalším postupu i o tom, koho pozve.

„Byli zbaveni mlčenlivosti jen pro účely neveřejného slyšení,“ řekl iDNES.cz poslanec Lank.

Trojice o vystoupení před poslanci usilovala prakticky od té doby, co byla zveřejněna informace o vzniku policejního „superúřadu,“ který by zastřešil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

Bývalý šéf ÚOOZ Šlachta, bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Komárek a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván s reformou police nesouhlasili. Šlachta a Komárek kvůli ní opustili řady policie.

Fotogalerie

Do Sněmovny přišli vypovídat už červnu. Bezpečnostní výbor ale po dvou hodinách neschválil program jednání, a tak jim bylo vystoupení znemožněno. „Je to pro mě velké zklamání a zkušenost,“ řekl tehdy při odchodu z jednání Šlachta (více o dění na bezpečnostním výboru zde).

Nakonec poslanci schválili vznik speciální komise, která reorganizaci policie a její okolnosti prošetří. Ta se na prvním setkání shodla, že je třeba vyslechnout celou řadu lidí. Mimo Šlachty, Komárka a Ištvána chce v budoucnu pozvat i například šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína či ředitele ÚOKFK Jaroslava Vilda. Pozvánku dostane také policejní prezident Tomáš Tuhý nebo jeho první náměstek Zdeněk Laube.

Mimo policistů plánují poslanci pozvat i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jeho podřízenou Lenku Bradáčovou, nebo ministra financí Andreje Babiše (více o komisí pozvaných lidech najdete zde).

Reforma narychlo...

Kvůli reorganizaci se střetly dvě největší koaliční strany. Zatímco ministr vnitra Milan Chovanec a ČSSD superúřad hájí, Andrej Babiš a ANO mluví o destabilizaci policie a o konci protikorupčního boje vlády. Babiš hrozil odchodem z koalice, to se však nestalo (více o reakci ANO zde).

Oficiální název sněmovní komise

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny pro prověření činnosti příslušníků Policejního prezidia České republiky, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie České republiky.

Odcházející šéf ostravské expozitury ÚOOZ Komárek mluví o sabotáži. Podal kvůli tomu trestní oznámení na ministra Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho (více o trestním oznámení zde). Policejního prezidenta Tuhého navíc nařkl z „brutálního úniku informací.“ Ten na to reagoval podáním trestního oznámení pro podezření z pomluvy a dalších trestných činů na GIBS (více o reakci Tuhého zde).

Šlachta už dříve naznačil, že reorganizace byla překotně připravena poté, co jeho útvar zasáhl přímo v řadách policie. To by podle ministra Chovance měla dělat pouze GIBS, Šlachta a jeho útvar ovšem inspekci nevěří (více o Šlachtově náznacích čtěte zde). Kvůli svázání mlčenlivostí ale i citlivosti tématu hlavní aktéři o problému zatím otevřeně nepromluvili.

Kauzu Beretta nebude vyšetřovat nový superúřad

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová rozhodla, že kauzu policistů, kteří údajně vynášeli informace z trestních spisů, bude řešit tým, který ho měl na starosti v ÚOOZ. Jeho lidé budou proto od 1. srpna prozatím spadat pod Národní protidrogovou centrálu. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

„Je to výjimečný případ. Tým, který to vyšetřoval, byl od 1. srpna vyčleněn na nezbytně nutnou dobu na Národní protidrogovou centrálu (NPC). Tak dosáhneme toho, že nebudeme vyšetřovat sami sebe,“ řekl serveru šéf nově vznikající Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek.

Přesun vyšetřování komentoval Šlachta ve čtvrtek večer: „Útvar nemůže vyšetřovat sám sebe. Na to měli myslet architekti této reformy.“ Poukázal na paradox, kdy protidrogová centrála bude řešit korupční kauzu.

Ve spisu nazvaném Beretta jde o vynášení informací z trestního spisu za úplatu. Týkalo se to vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku. Mezi obviněnými figuruje důstojník dnes už zaniklé protikorupční policie Radek Holub, bývalý příslušník celní správy Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborík. Holub se Šímou čelí obvinění z neoprávněného předávání informací z trestních řízení a z uzavřených systémů bezpečnostních složek bývalému policistovi Gáboríkovi. Gáborík údajně informace poskytoval dál.

Šlachta v minulosti tvrdil, že impulzem pro narychlo provedenou reorganizaci protikorupční policie byl právě tento případ. Kvůli chystané reorganizaci u policie Šlachta a další elitní detektivové skončili a odešli do civilu.

Podle Mazánka do budoucna bude platit, že trestnou činnost policistů bude vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). To se ale netýká tohoto případu, který je podle Mazánka natolik výjimečný, že ho GIBS vyšetřovat vůbec nebude.

Podívejte se, jak Šlachta komentoval reformu v talk-show Jana Krause:

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz