Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci dostali Šlachtovu zprávu, bývalý šéf ÚOOZ vypovídal pět hodin

  8:14aktualizováno  29. července 0:19
Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta přednesl výpověď před sněmovní komisí k reformě policie. Jeho výslech trval přes pět hodin. Před ním vypovídal olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, poslancům také předal čtyřicetistránkovou zprávu, kterou připravil Šlachta.

„Otázky komise byly hodně na tělo. Z jednání zatím odcházím spokojen, protože jsem řekl vše, co jsem potřeboval,“ prohlásil Šlachta po skončení jednání před čtvrteční půlnocí.

Na podrobný rozbor Šlachtovy zprávy nepřišla řeč, protože jej měl přednést bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Toho komise vyslechne až 18. srpna. „Mluvil jsem o obecných věcech a odkazoval se na některé věci, které jsou ve zprávě,“ doplnil bývalý šéf ÚOOZ.

Boj o reformu policie

Před Šlachtou vypovídal 3,5 hodiny také vrchní žalobce Ivo Ištvan. „Řekl jsem všechny informace, které má vrchní státní zastupitelství k dispozici k dané problematice. Odpověděl jsem na všechny položené dotazy,“ uvedl Ištvan krátce před šestou hodinu.

„Rád bych zdůraznil, že pan doktor Ištvan předal takzvanou Šlachtovu zprávu. Budeme se jí jako komise zabývat,“ řekl předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek. Zatím je zpráva zapečetěná a poslanci se k jejímu prostudování budou muset jmenovitě přihlásit.

Bývalý ministr spravedlnosti nechtěl hodnotit, jak moc jsou informace od Ištvana zásadní. „Po jednom výslechu se takto vyjadřovat nelze,“ doplnil Blažek. Podle něj bude záležet také na tom, co budou k reorganizaci říkat další lidé.

Reforma by neměla proběhnout, míní Blažek

„Kdybych byl vládním činitelem, tak s tím, jak to bylo představeno a uděláno, by to proběhnout nemělo,“ prohlásil předseda komise Blažek k reformě policie. Připomněl, že situaci může změnit jedině vláda. Komise je podle něj politický orgán, který má zjistit, co politiky vedlo k reorganizaci policie. „Nejsme tady od toho, abychom někoho vyšetřovali a stíhali,“ doplnil.

„Jasné důkazy jsem zatím neviděl, ale je to živá kauza, což je specifická věc. Řada věcí je ještě ve stadiu vyšetřování a ani sami vyšetřovatelé ty výsledky ještě nemají,“ řekl novinářům po jednání místopředseda komise Martin Lank.

Komise se po čtvrtečním jednání znovu sejde až 18. srpna. Celkem by mělo vypovídat 13 lidí. Mezi nimi by měli být vedle šéfa ostravské ÚOOZ Komárka také ministři Milan Chovanec (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO), policejní prezident Tuhý, jeho náměstek Laube, šéf žalobců Pavel Zeman či pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Blažek před zahájením jednání vysvětlil, že Ištvan, Šlachta a Komárek byli pozvaní jako první, protože právě oni měli největší připomínky k reorganizaci policie. Očekává, že přednesou důkazy, o které svá tvrzení opírají. Podle jejich výpovědi pak komise rozhodne o dalším postupu i o tom, koho pozve.

„Byli zbaveni mlčenlivosti jen pro účely neveřejného slyšení,“ řekl iDNES.cz poslanec Lank.

Trojice o vystoupení před poslanci usilovala prakticky od té doby, co byla zveřejněna informace o vzniku policejního „superúřadu,“ který by zastřešil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

Bývalý šéf ÚOOZ Šlachta, bývalý vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Komárek a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván s reformou police nesouhlasili. Šlachta a Komárek kvůli ní opustili řady policie.

Fotogalerie

Do Sněmovny přišli vypovídat už červnu. Bezpečnostní výbor ale po dvou hodinách neschválil program jednání, a tak jim bylo vystoupení znemožněno. „Je to pro mě velké zklamání a zkušenost,“ řekl tehdy při odchodu z jednání Šlachta (více o dění na bezpečnostním výboru zde).

Nakonec poslanci schválili vznik speciální komise, která reorganizaci policie a její okolnosti prošetří. Ta se na prvním setkání shodla, že je třeba vyslechnout celou řadu lidí. Mimo Šlachty, Komárka a Ištvána chce v budoucnu pozvat i například šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína či ředitele ÚOKFK Jaroslava Vilda. Pozvánku dostane také policejní prezident Tomáš Tuhý nebo jeho první náměstek Zdeněk Laube.

Mimo policistů plánují poslanci pozvat i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jeho podřízenou Lenku Bradáčovou, nebo ministra financí Andreje Babiše (více o komisí pozvaných lidech najdete zde).

Reforma narychlo...

Kvůli reorganizaci se střetly dvě největší koaliční strany. Zatímco ministr vnitra Milan Chovanec a ČSSD superúřad hájí, Andrej Babiš a ANO mluví o destabilizaci policie a o konci protikorupčního boje vlády. Babiš hrozil odchodem z koalice, to se však nestalo (více o reakci ANO zde).

Oficiální název sněmovní komise

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny pro prověření činnosti příslušníků Policejního prezidia České republiky, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie České republiky.

Odcházející šéf ostravské expozitury ÚOOZ Komárek mluví o sabotáži. Podal kvůli tomu trestní oznámení na ministra Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho (více o trestním oznámení zde). Policejního prezidenta Tuhého navíc nařkl z „brutálního úniku informací.“ Ten na to reagoval podáním trestního oznámení pro podezření z pomluvy a dalších trestných činů na GIBS (více o reakci Tuhého zde).

Šlachta už dříve naznačil, že reorganizace byla překotně připravena poté, co jeho útvar zasáhl přímo v řadách policie. To by podle ministra Chovance měla dělat pouze GIBS, Šlachta a jeho útvar ovšem inspekci nevěří (více o Šlachtově náznacích čtěte zde). Kvůli svázání mlčenlivostí ale i citlivosti tématu hlavní aktéři o problému zatím otevřeně nepromluvili.

Kauzu Beretta nebude vyšetřovat nový superúřad

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová rozhodla, že kauzu policistů, kteří údajně vynášeli informace z trestních spisů, bude řešit tým, který ho měl na starosti v ÚOOZ. Jeho lidé budou proto od 1. srpna prozatím spadat pod Národní protidrogovou centrálu. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

„Je to výjimečný případ. Tým, který to vyšetřoval, byl od 1. srpna vyčleněn na nezbytně nutnou dobu na Národní protidrogovou centrálu (NPC). Tak dosáhneme toho, že nebudeme vyšetřovat sami sebe,“ řekl serveru šéf nově vznikající Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek.

Přesun vyšetřování komentoval Šlachta ve čtvrtek večer: „Útvar nemůže vyšetřovat sám sebe. Na to měli myslet architekti této reformy.“ Poukázal na paradox, kdy protidrogová centrála bude řešit korupční kauzu.

Ve spisu nazvaném Beretta jde o vynášení informací z trestního spisu za úplatu. Týkalo se to vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku. Mezi obviněnými figuruje důstojník dnes už zaniklé protikorupční policie Radek Holub, bývalý příslušník celní správy Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborík. Holub se Šímou čelí obvinění z neoprávněného předávání informací z trestních řízení a z uzavřených systémů bezpečnostních složek bývalému policistovi Gáboríkovi. Gáborík údajně informace poskytoval dál.

Šlachta v minulosti tvrdil, že impulzem pro narychlo provedenou reorganizaci protikorupční policie byl právě tento případ. Kvůli chystané reorganizaci u policie Šlachta a další elitní detektivové skončili a odešli do civilu.

Podle Mazánka do budoucna bude platit, že trestnou činnost policistů bude vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). To se ale netýká tohoto případu, který je podle Mazánka natolik výjimečný, že ho GIBS vyšetřovat vůbec nebude.

Podívejte se, jak Šlachta komentoval reformu v talk-show Jana Krause:

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz