Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skvělý výkon, hodnotí experti z oboru po 70 letech výsadek Anthropoid

  10:31aktualizováno  10:31
Přesně před 70 lety seskočili Jan Kubiš a Jozef Gabčík poblíž Prahy. Začala operace Anthropoid s cílem zabít tyrana Reinharda Heydricha. Dnes si je parašutisté připomenou seskokem na stejné místo. Lidé z oboru mají pro výkon parašutistů za války jen slova chvály.

Posádka letounu Halifax, který dopravil nad okupované Čechy výsadky Anthropoid, Silver A a Silver B. | foto: Vojenský historický ústav

Výkon snů. Tak hodnotí i dnes armádní a policejní výsadkáři seskok československých parašutistů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka na území nacisty obsazeného protektorátu Čechy a Morava.

"To, co ti dva dokázali, v nás vyvolává hluboký obdiv, úctu a pokoru," svěřuje se velitel chrudimského výsadkového praporu Ladislav Švejda. Podplukovník i s dalším chrudimským výsadkářem Martinem Kratochvílem seskočí ve středu v Nehvizdech u Prahy na stejném místě, kde byli v noci z 28. na 29. prosince 1941 vysazeni rotmistři Kubiš s Gabčíkem.

Operace Anthropoid

Spolu s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem (skupina Anthropoid) byly z letounu Halifax vysazeny i další dvě skupiny československých výsadkářů: Silver A (Alfréd Bartoš, Josef Valčík, Jiří Potůček) a Silver B (Jan Zemek, Vladimír Škácha). Tým Silver A se později zapojil do příprav na zlikvidování Reinharda Heydricha. Alfréd Bartoš (padl při přestřelce v Pardubicích) dokonce koordinoval akce výsadkářů v protektorátu Čechy a Morava. Josef Valčík zahynul po urputném boji spolu s ostatními parašutisty v chrámu svatých Cyrila a Metoděje.

Tvořili skupinu Anthropoid se speciálním úkolem, zlikvidovat třetího muže nacistické říše a architekta holokaustu Reinharda Heydricha.

"Pro nás je tato akce velmi prestižní, ale i srdeční záležitostí," říká Švejda. Historie jeho praporu vychází mimochodem z tradic československých parašutistů ve Velké Británii a Sovětském svazu, kteří byli v letech druhé světové války vysazeni nad územím Česka či Slovenska.

Odborníci oceňují seskok parašutistů zejména proto, že byl proveden v noci ve zcela neznámém terénu, kdy veškeré osvětlení měst a obcí bylo zatemněno, a navíc se Kubiš s Gabčíkem (při dopadu si bolestivě vykloubil palec levé nohy) neocitli v plánovaném prostoru u Plzně, ale kousek od Prahy bez jakýchkoli dostupných kontaktů na místní odboj.

"Museli být v obrovském stresu. Na jejich stroj Halifax střílelo téměř po celou dobu letu nad kontinentem německé protiletadlové dělostřelectvo a lovili je i noční stíhači. Na zemi se pak ocitli zcela sami ve zdánlivě neřešitelné situaci, kdy Kubiš musel najít kontejner se zbraněmi a střelivem a ukrýt i padáky. Hodně lidí by to na jejich místě asi vzdalo," hodnotí okolnosti před sedmdesáti lety Jaroslav Čvančara z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Parašutista Jan Kubiš
Parašutista Josef Gabčík

Parašutisté výsadku Anthropoid - vlevo Jan Kubiš, vpravo Josef Gabčík. Foto Vojenský historický ústav

Nehledě na Gabčíkovo zranění a zoufalé postavení parašutisté s chladnou hlavou improvizovali tak mistrně, že přežili první dny po seskoku a dokázali se spojit i s domácím odbojem.

Jen slova uznání má pro Anthropoid i ředitel protiteroristického Útvaru rychlého nasazení Libor Lochman: "Museli mít neskutečnou motivaci a odhodlání. Nerad mluvím v superlativech, ale tohle by byl i dnes skvělý výkon." A to tím spíše, že Kubišovi s Gabčíkem se nakonec podařilo s podporou protinacistického odboje Heydricha 27. května 1942 smrtelně zranit.

Osmnáctého června spolu s ostatními parašutisty vyslanými z Británie padli po několikahodinovém boji v kryptě pražského kostela Cyrila a Metoděje.

Lochmanovi muži, kteří působí v Iráku, Afghánistánu či Libyi, se domnívají, že Kubiš s Gabčíkem neměli s tehdejší výzbrojí valnou naději na úspěch. Rovněž oni proto oceňují jen těžko představitelnou Kubišovu a Gabčíkovu vnitřní sílu, díky které překonali desítky překážek a nakonec úkol beze zbytku splnili. Ostatně i při atentátu museli poté, co Gabčíkovi selhal samopal, pohotově improvizovat.

"Nejsem si jist dnem, neb je na mně požadován zvláštní úkol. Úkol velice nebezpečný, ale nebojím se ho. Jdu s chutí do práce a nezastaví mě ani to nejhorší," cituje Čvančara poslední zápis v deníku Jana Kubiše před odletem z Británie.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz