Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skuteč utratila sociální dávky na halu

  19:39aktualizováno  19:39
Skuteč - Chybí nám peníze na zastřešení zimního stadionu? Proč na něj nepoužít více než dva miliony z peněz určených na sociální dávky! Touto dobrodružnou metodou se rozhodlo řešit svůj problém s rozpočtem vedení radnice ve Skutči.

Kromě následné pokuty za zneužití státních peněz se na starostu Pavla Novotného a jeho nejbližší spolupracovníky snáší soumrak správního řízení ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Opozice navíc podala na starostu i jeho spolupracovníky trestní oznámení.

„Namátkovou kontrolou bylo zjištěno neoprávněné použití prostředků ze státního rozpočtu,“ uvedla Věra Šrůtková z finančního referátu Okresního úřadu v Chrudimi ve zprávě o výsledních přezkoumání hospodaření města Skutče za rok 2001.

Okresní úřad totiž kontrolou zjistil, že městu na konci roku na účtu chybělo více než 2,2 miliony korun, které byly určeny na sociální dávky. Tuto sumu totiž radnice použila na výstavbu zastřešení zimního stadionu. Za tento protizákonný krok vyměřil finanční úřad městu pokutu ve výši sto dvacet tisíc korun.

Podle starosty Pavla Novotného, který se k využití peněz na jiný účel odmítl vyjádřit s tím, že radnice částku již vrátila, požádalo město o promítnutí nebo alespoň snížení pokuty. Nestandardní půjčku uhradila Skuteč z úvěru na 3,5 milionu, který si na dostavbu zimního stadionu vzala koncem února. V případě, že by se Novotnému podařilo přesvědčit zastupitele, aby město přijalo úvěr již před koncem roku 2001, mohla celá transakce proběhnout zcela potichu.

Mimo neoprávněného nakládání se státními penězi vytýkají auditoři okresního úřadu skutečské radnici také překročení schváleného rozpočtu v oblasti tělovýchovy o téměř tři miliony korun. Zastřešení a rekonstrukce zimního stadionu přišla totiž město už na přibližně čtrnáct milionů korun, původní předpoklad starosty přitom byl pět milionů.

Podobný problém s překročením rozpočtu, byť s nižší částkou, zjistili kontroloři i v případě výstavby domova důchodců. Oběma stavbami se nyní zabývá Úřad pro hospodářskou soutěž se sídlem v Brně, který má podezření, že byla porušena pravidla při zadávání veřejné zakázky či klasického výběrového řízení.

Zacházení skutečské radnice se státními penězi již dříve kritizovala opozice. „Existují přeci nějaké základní zásady financování a tento příklad je naprosto triviální chyba, které by se snad uměla vyvarovat každá lepší účetní nebo i čerstvý absolvent ekonomické školy. Státní peníze, které jsou vázané, zvláště na tak citlivou oblast jakou jsou sociální dávky, nelze přeci použít na stavbu střechy zimního stadionu. Je sice jasné, že město nemělo v tu chvíli peníze, ale postupovat tímto způsobem je trestuhodná drzost,“ říká Mojmír Blažejovský, bývalý člen městského zastupitelstva, který odstoupil začátkem roku. Jako člen kontrolního výboru zastupitelstva poukazoval Blažejovský již před časem na neoprávněné použití tří milionů korun na stavbu stadionu bez souhlasu zastupitelů. Proto také před nedávnem podal u Okresního státního zastupitelství v Chrudimi trestní oznámení na starostu.

Policejní vyšetřovatelé si budou ve Skutči podávat dveře patrně po celé léto. Na starostu a minimálně v jednom případě i jeho kolegyni Dagmar Broklovou je podáno několik dalších trestních oznámení. Na některé chce údajně starosta reagovat stejnými kroky.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz