Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skupina státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů

  13:06aktualizováno  15:13
Skupina státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů o čtyři procenta. Chtějí doplatit částku, o níž v lednu kvůli snížení přišli. Zároveň navrhují, aby se žalobou zabýval Ústavní soud. Ústavním činitelům se platy od letošního roku snížily na základě schválení takzvaného protikrizového balíčku.
Snížení platu považují státní zástupci za protiústavní. Ilustrační foto

Snížení platu považují státní zástupci za protiústavní. Ilustrační foto | foto: MF DNES

V žalobě, kterou za ně dnes podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 jejich právní zástupce Pavel Uhl, se žalobci domáhají doplacení platu za leden.

Snížení platu považuje skupina státních zástupců za porušení své nezávislosti, a to je podle nich protiústavní. Přímo na Ústavní soud se ale obrátit nemůžou. Žádají proto doplatek platu u obvodního soudu s tím, že upozorňují na protiústavnost zákona. To ale obvodní soud nemůže posoudit a žalobu by měl podstoupit Ústavnímu soudu.

Nejvyšší státní zastupitelství ČR.

"Existuje procedura, kdy to obvodní soud přeruší a předloží to Ústavnímu soudu, který posoudí ústavnost a v závislosti na výsledku pak rozhodne obvodní soud," řekl iDNES.cz Uhl.

Státním žalobcům totiž nejde pouze o doplacení čtyř procent. "Procesně vzato nemohou navrhovat nic víc (než doplacení platu, pozn.red.), ale ta argumentace směřuje mimo jiné k tomu, aby se Ústavní soud, až se tím bude zabývat, vyjádřil obecně k postavení státních zástupců v kontextu orgánů veřejné moci´," dodal Uhl.

protikrizový balíček

Čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů v letošním roce souvisí s vládními úspornými opatřeními ve státní sféře. Týká se např. prezidenta, zákonodárců, soudců, členů vlády, Nejvyššího kontrolního úřadu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání či státních zástupců (cca 4 800 lidí). Stát tak má ušetřit 126,7 milionu.

Uhl zastupuje sedm státních zástupců, kteří jsou z pražského městského státního zastupitelství a z obvodních státních zastupitelství. Ví prý ale i o další skupině státních zástupců, která se na Obvodní soud pro Prahu 5 obrátí s podobnou žalobou. "Ty dvě skupiny spolu věcně spolupracují, jenom každá volí trochu jinou procesní strategii," řekl ČTK Uhl.

Místopředsedu ODS Petr Nečas žaloba státních zástupců nepřekvapila. "Pokud bychom akceptovali princip přiměřenosti, tak by bylo správné redukovat platy státních zástupců a soudců za situace, kdy byly redukovány celému veřejnému sektoru," řekl.

Poukázal na to, že původně měl klesnout plat o čtyři procenta všem zaměstnancům ve veřejné správě. Po zásahu levice ve Sněmovně k tomu ale nedošlo.

Naproti tomu místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se stížností nesouhlasí. "V situaci, kdy je v České republice téměř 600 tisíc lidí bez práce, kdy u řady lidí muselo dojít ke snížení platu jen proto, aby si udrželi pracovní místo, se domnívám, že pokles platu o čtyři procenta je něco, s čím by se všichni ústavní činitelé měli radši vyrovnat," řekl.

Že je snížení platů soudců a státních zástupců od letošního 1. ledna údajně v rozporu s ústavním pořádkem, uvedla Soudcovská unie a Unie státních zástupců loni v prosinci. Politici, soudci a státní zástupci jsou přitom jediní, komu již tři roky nerostou platy. - čtěte snížení platů o čtyři procenta je příliš, odmítají soudci vládní úspory

Podobný spor už Ústavní soud řešil. Před pěti lety vrátil soudcům 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004. Také tehdy vzal soudcům peníze stát v rámci úsporných opatření. Podle rozsudku bylo odejmutí platů nezákonné. I o tento rozsudek se žaloba státních zástupců opírá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...Najdete na iDNES.cz