Skupina senátorů chce zrušit regulaci nájemného

- Lidé, kteří žijí v obecních bytech a platí z nich regulované nájemné, by o tuto výsadu mohli brzy přijít. Skupina senátorů totiž podala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášky ministerstva financí z roku 1993, jež upravuje právě usměrňované činže.

Ani po jejím případném zrušení by si ovšem zřejmě nemohl pronajímatel volně určovat nájemné. "Mezi pronajímatelem a nájemcem jsou platně uzavřené nájemní smlouvy s přesně vymezenou částkou," upozornil brněnský právník Roman Vaněk, který senátory zastupuje.

Jedním z hlavních argumentů, o který se návrh opírá, je skutečnost, že vyhláška není právně účinná. Roman Vaněk k tomu říká: "Vyhlášku bylo oprávněno ministerstvo financí vydat na základě ustanovení zákona o cenách, které však bylo už před pěti lety novelou zrušeno. Tato zrušená klauzule se sice přenesla do jiného zákona, nicméně zplnomocnění vyhlášku vydat je v něm naprosto nekonkrétní a nejasné, a tudíž protiústavní. "Z toho tedy podle něho vyplývá, že vyhláška o regulaci nájmů stojí právně "na vodě", a proto není platná.

Zástupci Ústavního soudu se zatím odmítli k celé záležitosti vyjádřit, protože se s dokumentem neměli čas seznámit. "Víc budeme schopni říct až v pátek. Návrh bude soud zřejmě projednávat v plénu, a tak by nález mohl vydat za měsíc, ale také za půl roku. Vše záleží na tom, jak pro něj bude věc akutní," uvedla Dagmar Hudcová z kanceláře soudu.

Už před pár lety s podobnou stížností přišlo několik poslanců, ale u soudu neuspěli. "Ústavní soudci naši žádost asi po sedmi měsících odmítli, protože jsme ji opřeli jen o rozpor s Listinou základních práv a svobod," prohlásil Vít Makárius ze senátního klubu ODA. Jeden z navrhovatelů, předseda ODA Daniel Kroupa, k návrhu dodal: "Vyhláška, která zvýhodňuje jednu skupinu nájemníků před ostatními, je nespravedlivá, škodlivá a asociální. Její důsledky pro fungování trhu s byty jsou katastrofální."

Asociálnost vyhlášky spatřují především lidé z řad majitelů domů v tom, že nejvíce postihuje mladé lidi, kteří tak nemohou zakládat rodiny, a nezaměstnané, kteří se nemohou stěhovat za prací. Navíc také připomínají, že v Česku stále funguje nelegální trh s byty. "Řada nájemníků byty s regulovaným nájemným dále pronajímá za mnohem vyšší ceny," upozornil například místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Návrh na zrušení vyhlášky je podle předkladatelů hlavně nátlakem na vládu, aby situaci urychleně řešila. Zástupci ministerstva financí však o změnách neuvažují: "Nájemné regulujeme podle platných právních předpisů, o žádné protizákonnosti nic nevíme," uvedl ředitel cenové regulace Václav Wagner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video